Cholesterol a dieta – co jeść, a czego unikać przy wysokim cholesterolu?

cholesterol2

Wysoki poziom cholesterolu spędza sen z powiek niejednej osoby. Nic dziwnego, gdy taki stan długo utrzymuje się w organizmie, może dojść do chorób serca i naczyń krwionośnych, udaru mózgu, problemów z trzustką, a nawet niedokrwienia kończyn dolnych. Jeśli w ostatnich wynikach badań Twój cholesterol był za wysoki, rozważ przejście na dietę, która pomoże Ci zwalczyć ten problem.

Co jeść, a czego unikać przy wysokim cholesterolu? Podpowiadamy!

Skąd bierze się wysoki cholesterol?

Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi wiąże się z niewłaściwą dietą. Spożywanie nadmiaru tłustych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych, takich jak fast foody, przetworzone mięso, słodycze, a także produkty bogate w tłuszcze nasycone, takie jak masło, śmietana, tłuste mięso i produkty mleczne to prosta droga do rosnącego w krwi cholesterolu. Jeśli dodatkowo będziesz unikać aktywności fizycznej problem murowany.

Inne czynniki prowadzące do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, to otyłość, palenie papierosów, niektóre choroby, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby tarczycy i wątroby. Ponadto wraz z wiekiem poziom cholesterolu we krwi może się zwiększać, nawet u osób prowadzących zdrowy tryb życia. Zatem, jak zbić wysoki cholesterol? Przede wszystkim zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Ważne, by wdrożyć nowe zasady i trzymać się ich nie tylko w okresie zbijania cholesterolu, ale również w przyszłości.

cholesterol3

Jaką dietę na wysoki cholesterol zastosować?

Skuteczne obniżanie cholesterolu we krwi zacznij od wdrożenia większej ilości warzyw do swojej diety. Spożywaj ich co najmniej 400 g każdego dnia. Część warzyw możesz zastąpić owocami, jednak pamiętaj, że zawierają one sporo cukrów, przez co ich kaloryczność jest zdecydowanie wyższa niż warzyw. Uwzględnij to, planując posiłki. Jest to szczególnie ważne, gdy nieprawidłowy poziom cholesterolu wynika z otyłości. Wówczas poza zmianą nawyków żywieniowych konieczne będzie też obniżenie kaloryczności posiłków, które pomoże zredukować masę ciała.

Produkty zalecane na obniżenie cholesterolu

Poza warzywami, w Twojej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej produktów bogatych w antyoksydanty. Wśród nich zielone warzywa liściaste, owoce jagodowe, gorzka czekolada (o zawartości kakao ok. 80%), zielona herbata, awokado, oliwa czy olej lniany. Staraj się też komponować swoje posiłki z uwzględnieniem produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i bez dodatku cukrów. Sięgaj po kefir, maślankę, jogurt naturalny, chudy twaróg, serek ziarnisty lekki czy ser twarogowy chudy.

Dla Ciebie wskazane są również produkty zbożowe z pełnego ziarna – kasze, makarony, pieczywo razowe czy orkiszowe oraz produkty owsiane. Dobrze jest też uwzględnić w jadłospisie: chude mięso drobiowe, tłuste ryby morskie, białko jajek, nasiona strączkowe oraz niektóre orzechy.

cholesterol1

Produkty zakazane na diecie cholesterolowej

Jeśli chcesz skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, koniecznie zrezygnuj z:

  • tłustych mięs,
  • podrobów,
  • przetworów mięsnych,
  • wysokotłuszczowych produktów,
  • słodyczy i wypieków cukierniczych,
  • oleju kokosowego i palmowego,
  • majonezu i żółtek jaj,
  • przetworzonego i gotowego jedzenia.

Musisz też wiedzieć, że w walce z cholesterolem pomocna będzie dieta oczyszczająca. Dlaczego? Detox organizmu uwzględnia bowiem większe spożycie warzyw i owoców bogatych we wspomniane antyoksydanty i zakłada większe spożycie wody, która pomaga w regulacji cholesterolu poprzez poprawę funkcjonowania wątroby.