i postacie depresji, podobnie jak w przypadku innych chorób występujących w wieku senioralnym, są złożone; a rokowania dotyczące skuteczności określonej metody leczenia – niepewne. Dodatkowo personel medyczny ma tendencje do przypisywania objawów depresji innym chorobom, lub wręcz ich bagatelizowania w myśl zasady, że starzenie się człowieka jest związane z obniżeniem nastroju, bezsennością i nasileniem różnych dolegliwości. Należy zwrócić uwagę, że takie podejście jest bardzo niebezpieczne ponieważ depresja w wieku podeszłym wiąże się z większą częstotliwością popełniania samobójstw. Samobójstwo
osób w wieku 65+ z reguły nie jest wołaniem o pomoc, jak ma to miejsce w przypadku młodszych grup wiekowych, a jest starannie przemyślaną decyzją, nastawioną na konkretny rezultat w postaci zgonu. Inne poważne skutki depresji występującej w wieku podeszłym to: wyższe ryzyko śmierci wywołanej różnymi przyczynami innymi niż samobójstwa, większa dotkliwość doświadczanej choroby lub niepełnosprawności, dłuższa hospitalizacja, większe ryzyko znalezienia się w instytucji opiekuńczej po zakończeniu hospitalizacji, niższa aktywność fizyczna i społeczna, mniejsze współdziałanie z lekarzem co rzutuje na jakość i skuteczność procesu leczenia.
W przypadku osób w podeszłym wieku możemy zaobserwować występowanie czterech rodzajów depresji: dużej (ciężkiej), małej, przewlekłej i mającej postać krótkotrwałych zaburzeń adaptacyjnych.
Duża (ciężka) depresja występuje najrzadziej w grupie wiekowej 65+, ale jednocześnie jest najskuteczniejsza do leczenia za pomocą leków przeciwdepresyjnych. O dużej depresji możemy mówić, gdy pacjent doświadcza 5 lub więcej objawów tego schorzenia przez co najmniej 2 tygodnie, a początek wystąpienia objawów nie jest związany bezpośrednio z działaniem leków.
Mała depresja charakteryzuje się zmiennością objawów, upośledzeniem funkcjonalnym lub/i poznawczym, upośledzeniem społecznym i rodzinnym, jest także powiązana
z niepełnosprawnością lub występuje w towarzystwie innych ciężkich chorób.
Depresja przewlekła wiąże się ze znaczącym upośledzeniem fizycznym chorego. Występuje jako reakcja na chorobę/niepełnosprawność i rozwija się w miarę postępowania schorzeń. Często towarzyszy osobom, które przeszły udar. Ten rodzaj depresji może także powstać
w odpowiedzi na krytyczne wydarzenie w życiu pacjenta (np. śmierć bliskiej osoby)
i poprzedzić wystąpienie ciężkiej choroby u osoby przeżywającej żałobę.
Krótkotrwałe zaburzenia adaptacyjne, czyli czwarty rodzaj depresji charakterystycznych dla podeszłego wieku, znajduje się na granicy między małą depresją a głębokim smutkiem. Ten rodzaj zaburzenia występuje u osób, które po doświadczeniu wydarzenia krytycznego w ich życiu potrzebują więcej czasu od innych na powrót do równowagi psychicznej.
Leczenie depresji u osób starszych jest bardzo trudne i przynosi efekty niewspółmierne do włożonego wysiłku. Poza farmakoterapią stosuje się psychoterapię oraz udziela wsparcia społecznego (np. poprzez zorganizowanie regularnych wizyt wolontariusza w domu chorego). Zalecana metoda leczenia zależy od postaci depresji. I tak w przypadku depresji ciężkiej oprócz farmakoterapii zaleca się stosowanie psychoterapii; w przypadku małej depresji zaleca się farmakoterapię i wsparcie, zaś w przypadku krótkotrwałych zaburzeń adaptacyjnych – farmakoterapię lub psychoterapię. Lekarze najchętniej decydują się na zastosowanie farmakoterapii, gdyż właściwie dobrane leki potrafią skutecznie poprawić samopoczucie pacjenta. Należy jednak uwzględnić, że dobranie właściwego rodzaju i dawki leku nie jest łatwe i zależy od wielu czynników, takich jak: stopień nasilenia depresji, wcześniejsza reakcja pacjenta na podobne leki, interakcja z innymi przyjmowanymi lekami, stopień zniedołężnienia pacjenta, możliwe skutki uboczne stosowania leku.
Leczenie depresji wieku podeszłego jest procesem długotrwałym i złożonym. W związku z powyższym Światowe Towarzystwo Psychiatryczne opracowało zasady mające zwiększyć efektywność leczenia depresji. Należą do nich:
- edukowanie chorego oraz jego opiekunów na temat istoty schorzenia,
- stosowanie procedur medycznych mających na celu wyeliminowanie objawów depresji, ale jednocześnie zapobiegających jej nawrotom,
- proces leczenia obejmujący wszystkie dolegliwości równolegle,
- kontrolowanie ryzyka dokonania samouszkodzeń przez pacjenta,
- ścisła współpraca opiekunów i chorych z personelem medycznym.
Depresję nie tylko trudno jest leczyć, ale również niełatwo jest jej zapobiec. W procesie prewencji istotna jest edukacja na temat schorzenia, zbudowanie sieci wsparcia w środowisku lokalnym i zapewnienie dobrego dostępu do usług opieki zdrowotnej. Nie można także bagatelizować wpływu aktywnego trybu życia oraz posiadania dużej liczby znajomych w prewencji wystąpienia depresji.