Jak walczyć z nudą?
dr Joanna Plak
Zakończenie aktywności zawodowej i przejście na emeryturę jest ciężkim doświadczeniem dla człowieka. Szczególnie dotkliwie przeżywają to mężczyźni. Kobiety zgodnie z przyjętymi rolami społecznymi mają dużo zajęć także na emeryturze. Opiekują się wnukami, prowadzą dom. Z kolei wielu mężczyzn nie potrafi wyobrazić sobie zawodowej bezczynności. Czują się niepotrzebni, znudzeni życiem, nie widzą sensu codziennego wstawania z łóżka. Jednym słowem - przeżywają kryzys związany z przejściem na emeryturę. W rzeczywistości zakończenie aktywności zawodowej nie musi oznaczać końca aktywności człowieka w innych obszarach, wręcz przeciwnie może stać się początkiem nowej, wspaniałej przygody. Emeryci mają więcej czasu, który mogą wykorzystać na rozwój swoich dotychczasowych pasji. Czytanie, wycieczki, spotkania ze znajomymi. Na te czynności z reguły brakowało czasu w czasie aktywności zawodowej, na emeryturze można nadrobić zaległości. Niestety, jak dowodzą statystyki, znacząca większość osób starszych spędza czas wolny przed telewizorem. A codzienne powtarzanie tych samych czynności nudzi i staje się przyczyną pogorszenia samopoczucia oraz spadku zadowolenia z odzyskanego czasu wolnego.
Emerytura to także dobry czas by zadbać o swoje zdrowie. Uprawianie sportu dostosowanego do wieku i stanu zdrowia, spacery, spędzanie czasu na świeżym powietrzu na pewno zapobiegną nudzie a dodatkowo wzmocnią organizm i uodpornią go na choroby sezonowe.
Na emeryturze można także uzupełnić wykształcenie, zdobyć nowe umiejętności, dokształcać się uczestnicząc w zajęciach organizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku lub warsztatach organizowanych przez organizacje działające na rzecz seniorów. Poprzez udział w takich zajęciach senior może odkryć w sobie nową pasję, której będzie chciał się poświęcić. Wielu seniorów na emeryturze uczy się obsługi komputera oraz zasad korzystania z Internetu, w tym mediów społecznościowych żeby nie stracić kontaktu z dziećmi i wnukami, które wyjechały za granicę.
Emerytura to także czas w którym można zrobić coś nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Wolontariat seniorów coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzięki niemu senior jest włączony w życie społeczności lokalnej i czuje się potrzebny; a tym samym inni mogą skorzystać z jego umiejętności, wiedzy i doświadczenia. W ramach wolontariatu seniorzy mnogą oferować swoje usługi oraz swój czas wolny nie tylko rówieśnikom, ale także młodszym osobom, w tym dzieciom (wolontariat międzypokoleniowy).
Emeryci nie muszą całkowicie zrywać kontaktów z dotychczasowym miejscem pracy. Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, w których emeryt może być mentorem nowych pracowników; dzielić się z nimi wiedzą, pomagać im we wdrożeniu się w funkcjonowanie danej firmy. Taki mentor wiele lat spędził w danym zakładzie pracy więc jest cennym źródłem informacji dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Korzystanie z doświadczenia emerytowanego pracownika świadczy od dobrze przemyślanej strategii zarządzania wiekiem w danym przedsiębiorstwie.
Wraz ze wzrostem liczebności populacji osób starszych rynek oferuje im coraz więcej usług, w tym w obszarze spędzania wolnego czasu. Należą do nich m.in. zajęcia fitness dla seniorów, wczasy dla seniora, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora. Z tej szerokiej oferty każdy może wybrać coś dla siebie i w ten sposób skuteczniej walczyć z nudą która wcześniej czy później dopada osoby przechodzące na emeryturę.