Seniorzy na grzybobraniu

grzybobranie

Senior w lesie, czyli zasady bezpiecznego grzybobrania

dr Joanna Plak

Piękna, jesienna pogoda sprzyja zbieraczom grzybów. W lasach można obserwować prawdziwy wysyp zarówno grzybów, jak i grzybiarzy. O czym powinni pamiętać seniorzy, by ta leśna przygoda była dla nich bezpieczna? W przypadku osób w podeszłym wieku, zwłaszcza takich u których wystąpiły problemy z pamięcią, zawroty głowy, spadki ciśnienia lub chorych przewlekle, wskazane jest udanie się na grzybobranie z kimś z rodziny.

Bezwzględnie powinni poinformować domowników o zamiarze wybrania się do lasu; pamiętać o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu komórkowego i leków.

Nawet doświadczeni grzybiarze trafiają czasami na okaz, którego nie są w stanie zidentyfikować. Należy zatem pamiętać, żeby zbierać tylko te grzyby które są znane zbieraczowi, a te co do których nie ma pewności zostawić w lesie.

Należy unikać stosowania błędnych metod weryfikacji czy dany grzyb jest jadalny. Np. weryfikacja na podstawie smaku nie jest wiarygodna. Niektóre trujące grzyby mają słodki smak. W razie wątpliwości można posłużyć się atlasem grzybów.

Najwięcej gatunków trujących jest wśród grzybów mających blaszki pod kapeluszem. Należy zatem unikać ich zbierania. Chyba, że senior jest pewnym, że dany okaz jest jadalny. Najbezpieczniejsze są grzyby rurkowe, wśród nich nie ma gatunków śmiertelnie trujących.

Zalecane jest zbieranie grzybów dobrze wyrośniętych, z ukształtowanym kapeluszem. Najwięcej pomyłek zdarza się podczas zbierania młodych grzybów, u których nie zdołały się ukształtować charakterystyczne cechy.

Grzyby powinny być zbierane do koszyków, papierowych toreb, aby zapobiec ich psuciu.

Powinny być one wykręcane z podłoża lub delikatnie wycinanie, nie wyrywane na siłę. Takie działanie zapobiega uszkodzeniu grzybni.

Jeżeli mimo daleko zachowanej ostrożności, po spożyciu grzyba, wystąpi ból brzucha, wymioty, biegunka i pogorszenie stanu zdrowia, należy prowokować dalsze wymioty i jednocześnie skontaktować się z lekarzem. Warto zachować resztki posiłku, które umożliwią identyfikację grzyba i ułatwią leczenie.