Zachodniopomorskie - Seniorzy I

Srebrzysci akordeonisci

Seniorzy w województwie zachodniopomorskim

Cz. I

dr Joanna Plak

Czwarta część informatora, poświęconego działaniom realizowanym na rzecz seniorów w poszczególnych województwach, jest dedykowana regionowi zachodniopomorskiemu. W niniejszym artykule zostaną omówione inicjatywy realizowane przez prężnie działające instytucje, takie jak: Centrum Seniora w Szczecinie oraz Akademia Seniora. Aktywni 50+.

CENTRUM SENIORA W SZCZECINIE

Centrum Seniora w Szczecinie mieści się przy ul. Bolesława Śmiałego 16/U2,

Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerem: 91 312-67-59 lub 882 507 368, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Placówka świadczy wiele różnorodnych usług na rzecz seniorów, które zostaną pokrótce scharakteryzowane poniżej.

Spotkania z psychologiem są dedykowane seniorom zmagającym się z problemami egzystencjalnymi, potrzebującym wsparcia i rozmowy ze specjalistą. Bezpłatne wizyty są umawiane po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem: 91 312 67 59 lub 882 507 368. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tą formę wsparcia możliwe jest skorzystanie z max 3 spotkań. Czas konsultacji osobistej lub telefonicznej trwa od 45 do 60 minut. Może być ona realizowana stacjonarnie - w siedzibie Centrum lub drogą telefoniczną. Konsultacje mają miejsce w środy od godz. 13.00 do 16.00. Ze spotkań z psychologiem (w każdy ostatni czwartek miesiąca w godz.14.00-15.00) mogą również skorzystać opiekunowie seniorów. Rezerwacja miejsca na spotkanie jest możliwa pod numerem telefonu: 91 312 67 59

Spotkania z prawnikiem – odbywają się w czwartki od godz. 16.00 do 18.00, po uprzednim zapisaniu pod numerami telefonów: 91 312 67 59, 882 507 368. Podobnie jak spotkania z psychologiem są bezpłatne.

Zajęcia fitness „Zdrowy kręgosłup” – są organizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy o godz.16.30. W czasie pandemii odbywają się w trybie online na Facebooku Centrum Seniora. Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerami telefonów: 91 312 67 59, 882 507 368.

Jedną z inicjatyw realizowanych przez Centrum jest projekt zŁĄCZEni Seniorzy, mający na celu aktywizację osób starszych poprzez codzienne zajęcia online oferowane na grupie Facebookowej- zŁĄCZEn Seniorzy. Zajęcia są posegregowane w trzy bloki tematyczne: aktywność fizyczna, joga śmiechu i trening pamięci.

Inną ciekawą propozycją Centrum są warsztaty z wykorzystaniem symulatora starości. Są one adresowane do każdej grupy wiekowej, a ich celem jest uświadomienie uczestnikom że starość to naturalny etap w rozwoju człowieka, ani gorszy, ani lepszy od poprzednich. Użycie symulatora starości pozwala uczestnikom doświadczyć w jaki sposób seniorzy postrzegają rzeczywistość i z jakimi problemami muszą się borykać na co dzień. Warsztaty trwają 90 minut. Obowiązują na nie zapisy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pracowników Centrum wspomagają wolontariusze. Do ich obowiązków należy: wspieranie seniorów w zakupach, także w zakresie kupna leków; wyprowadzanie psów, wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych, towarzyszenie w wizytach u lekarzy, wspieranie
w wykonywaniu drobnych prac domowych, wsparcie w formie rozmowy- także telefonicznej.

AKTYWNI 50+ AKADEMIA SENIORA

Akademia seniora. Aktywni 50 + mieści się przy ul. Henryka Dąbrowskiego 38-40 (lokal 103) w Szczecinie. Kontakt jest możliwy pod numerami telefonów: 91 484 19 60 lub 508 199 196. Placówka oferuje udział w zajęciach prowadzonych w ramach sekcji: komputerowej, językowej, humanistycznej, kulturowej, gimnastycznej. Informacje na temat oferty w ramach poszczególnych sekcji znajdują się poniżej.

Sekcja komputerowa – w ramach sekcji oferowany jest kurs obsługi komputera, prowadzony na różnych stopniach zaawansowania. Kurs trwa 50 godzin i jest podzielony na 5 etapów, trwających po 10 godzin każdy. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 1,5 godziny. Osoby znające podstawy obsługi komputera mogą pominąć początkowe etapy i zacząć od wyższego poziomu. Etap I obejmuje takie zagadnienia, jak: uruchomienie komputera, podstawowe funkcje, pisanie edytowanie tekstu w WordPad, podstawy użytkowana Internetu. Etap II obejmuje: zakładanie poczty mailowej wraz z wysyłaniem/odbieraniem wiadomości, tworzenie i edytowanie książki adresowej, wysyłanie załączników, organizacja danych
w komputerze, obsługa pendrive. Etap III obejmuje: udostępnianie plików z YouTube, blokowanie reklam w Internecie, przenoszenie zdjęć z telefonów i aparatów cyfrowych, instalowanie i obsługę programów do prowadzenia video rozmów, odtwarzanie i nagrywanie płyt. Etap IV obejmuje: zasady korzystania z bankowości internetowej, obsługę platform służących do sprzedaży i kupowania produktów drogą elektroniczną jak Allegro. Etap V obejmuje: instalowanie programów antywirusowych, zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, zakładanie i obsługę Facebooka, wirtualne dyski danych, pobieranie i czytanie książek elektronicznych (e-booków). Seniorzy, którzy ukończyli kurs komputerowy mogą doskonalić umiejętności w ramach koła komputerowego. Ponadto, w ramach sekcji komputerowej, oferowane są kursy w tematyce: cyfrowa obróbka zdjęć i filmów, obsługa telefonu komórkowego, obsługa cyfrowego aparatu fotograficznego, kurs fotograficzny dwuetapowy (teoria + praktyka w plenerze). Udział w zajęciach jest płatny: 100 zł za jeden etap kursu oraz 20 zł za 2 godziny zajęć w ramach koła komputerowego. Warsztat cyfrowej obróbki zdjęć to koszt 79 zł za 10 godzin zajęć. Indywidualne zajęcia z obsług komputera/telefonu oraz obsługi aparatu cyfrowego to koszt 40 zł za godzinę. Obsługa Worda lub Excela to koszt 189 zł za 10 godzin nauki.

Sekcja językowa – w ramach sekcji oferowana jest nauka czterech języków obcych: angielskiego, włoskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Zajęcia odbywają się 8 razy
w miesiącu, po 70 minut, a ich koszt to 150 zł.

Sekcja humanistyczna – w ramach sekcji prowadzone są warsztaty rozwojowe: psychologiczne (prowadzone przez psychologa, uczestnicy uczą się m.in. radzenia sobie ze stresem, rozwiazywania problemów, asertywności, odporności na manipulację); wizażu i stylizacji (w ich trakcie uczestniczki uczą się wykonywać makijaż, odpowiednio dobierać kosmetyki), spotkania z….(są to darmowe spotkania z osobami, które osiągnęły sukces w życiu i chcą się podzielić swoim doświadczeniem), treningu pamięci, dietetyczne (prowadzone przez dietetyka, w małych grupach osób), piątkowy brydż (piątkowe spotkania dla początkujących i zaawansowanych). Udział w kursie fotograficznym z plenerem to koszt 99 zł za 10 godzin zajęć. Udział w warsztatach psychologicznych - raz w tygodniu po 90 minut, kosztuje 100 zł. Warsztaty treningu pamięci to koszt 75 zł za 10 godzin zajęć. Udział w warsztatach plastycznych dekupaż kosztuje 115 zł za 10 godzin zajęć.

Sekcja kulturowa - w ramach sekcji seniorzy korzystają, ze zniżką, z oferty kulturowej teatrów, opery, filharmonii. Akademia współpracuje m.in. z : Teatrem Polskim, Opera na Zamku, Filharmonią Szczecińską, Kinem Pionier i wieloma innymi instytucjami.

Sekcja gimnastyczna – w ramach sekcji oferowane są zajęcia „Zdrowy kręgosłup” , prowadzone w środy od godz.13.00 i w czwartki od godz.15.50. Koszt udziału, w czterech godzinnych zajęciach w miesiącu, to 75 zł.

Jak wynika z artykułu, zarówno Centrum jak i Akademia przygotowały dla swoich uczestników różnorodną i interesującą ofertę. Podstawowa różnica polega na tym, że udział w zajęciach oferowanych przez Centrum jest bezpłatny, natomiast korzystanie z oferty Akademii generuje umiarkowane koszty.