Zachodniopomorskie - Seniorzy II

Wsparcie seniorów w województwie zachodniopomorskim

Cz. II

dr Joanna Plak

Joanna Plak

Seniorzy mieszkający w Szczecinie mogą skorzystać z licznych ulg i zniżek, które gwarantuje im posiadanie karty seniora. O wydanie Szczecińskiej Karty Seniora mogą wystąpić mieszkańcy Szczecina, którzy ukończyli 65 lat. Dokument jest wydawany bezterminowo, na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Miasta Szczecin. Zniżki obowiązują w wybranych: sklepach, teatrach, muzeach, ośrodkach sportu i rekreacji, placówkach medycznych. Ich wykaz jest dostępny na stronie: www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl

Władze Szczecina wydają również certyfikaty miejsc przyjaznych seniorom, które oferują swoje usługi mając na uwadze ich dopasowanie do potrzeb tej grupy wiekowej.

Stosowne certyfikaty otrzymały: Spondylus, przychodnia medyczna Pramed, Teatr Współczesny w Szczecinie, Zakład Usług Komunalnych – Kompleks Rekreacyjny „Arkonka”, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji Szczecińskiego Domu Sportu, Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuk w Szczecinie, Teatr Lalek „Pleciuga”, Ośrodek Teatralny Kana, Cukiernia Filipinka. Pierniki Szczecińskie, Gabinet Medycyny Fizykalnej- GalwaMed, Firma Toyota Kozłowski.

W Szczecinie funkcjonuje także Miejska Rada Seniorów. Ma ona charakter konsultacyjny, doradczy i inicjujący. A jej główną rolą jest zaspokojenie potrzeb seniorów, reprezentowanie ich interesów wobec władz miasta, zapewnienie im lepszej jakości życia, jak również zwiększenie ich udziału w życiu społecznym miasta. Członkami Rady są przedstawiciele seniorów oraz instytucji działających na rzecz osób w podeszłym wieku, w tym NGO i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kontakt z Radą jest możliwy drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczną: 508 855 458.

Kolejną inicjatywą zasługująca na dostrzeżenie jest projekt „Zaopiekowani-systemowe wzmacniane potencjału opiekuńczego rodzin”, wdrażany od 1.01.2020 r. do 31.12.2022 r. Projekt jest realizowany przez DPS „Dom Kombatanta”, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koło w Szczecinie oraz Fundacją „Pasja” z Łobza. Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług społecznych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych dla 1190 osób niesamodzielnych i wsparcie 994 opiekunów tych osób, z 7 powiatów: drawski, szczecinecki, łobeski, świdwiński, białogradzki, policki, miasto Szczecin. W ramach projektu przewidziano świadczenie: usług opiekuńczych, usług zwiększających mobilność osób z niepełnosprawnościami, wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami (w tym usługi z zakresu opieki wytchnieniowej), świadczenie usług informacyjnych dla opiekunów, wypożyczanie sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego dla osób niesamodzielnych w Szczecinie i Łobzie, uruchomienie Mobilnych Usług Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej. Pierwszeństwo w korzystaniu z usług mają osoby, których dochód nie przekracza 1051,50 zł (samotni) oraz 792 zł (seniorzy w rodzinie).

Kolejne inicjatywy zostaną omówione w trzeciej i czwartej części informatora.