Miłość w starszym wieku - 60+

Na spacerze

Fakty i mity randkowania seniorów

dr Joanna Plak-Warecka

Jak dowodzą statystyki z roku na rok coraz więcej seniorów jest zainteresowanych zawieraniem nowych znajomości o podłożu romantycznym. Rośnie liczba portali randkowych dedykowana osobom w wieku 50+; pojawiają się programy telewizyjne im dedykowane, jak Sanatorium Miłości. Rynek usług matrymonialnych dla seniorów rozkwita. Jakimi rządzi się zasadami?

Jak wyglądają randki osób w wieku 50+, kogo poszukują, co są w stanie zaoferować? W niniejszym artykule spróbuję zweryfikować najpopularniejsze mity dotyczące randkowania seniorów.

Mit nr 1. Mężczyźni w wieku 55 + poszukują partnerek dużo młodszych od siebie.

Faktem jest, że mężczyźni w tym wieku poszukują kobiet młodszych od siebie. Wynika to z faktu, że młodsza kobieta będzie miała potencjalnie więcej siły, by zaopiekować się starszym partnerem. Nie musi to być jednak bardzo duża różnica wieku. Istotne jest, by kobieta była zadbana, potrafiła dobrze gotować i była troskliwa.

Mit nr 2. Starsi ludzie nie są zainteresowani uprawianiem seksu.

Wraz z upływem lat maleje ochota na seks. Spada libido, występują problemy z potencją. Nie oznacza to jednak, ze seniorzy nie są zainteresowani uprawianiem miłości. Jedynie mały odsetek rezygnuje z seksu w ogóle. Zdecydowana większość ogranicza liczbę stosunków, ale z nich nie rezygnuje. Seks jest ważną dziedziną życia dla osób w wieku 55+

Mit nr 3. Seniorzy nie są zainteresowani randkowaniem w sieci. Wolą tradycyjne spotkania.

Liczba internetowych portali randkowych dedykowanych seniorom sukcesywnie rośnie. Częściowo przyczyniła się do tego pandemia, a częściowo fakt, że współczesne pokolenie 50-latków coraz lepiej radzi sobie z nowymi technologiami. Chociaż seniorzy w dalszym ciągu wolą spotkania tradycyjne, to nie mają problemu z poszukaniem partnerów do tych spotkań w Internecie.

Mit nr 4. Kobiety interesują się tylko mężczyznami, którzy mają wysoką emeryturę.

Faktycznie część kobiet jest zainteresowanych mężczyznami z zasobnym portfelem. W szczególności dotyczy to tych dużo młodszych. Jednak większość kobiet zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny (czy mężczyzna jest zadbany), stan zdrowia, brak nałogów, ale także aspekty materialne takie jak: posiadanie samochodu i własnego mieszkania.

Mit nr 5. Starsi mężczyźni wiążą się głównie z obywatelkami Ukrainy, czy Białorusi.

Faktycznie część seniorów decyduje się na związki z obywatelkami Ukrainy lub Białorusi. Dotyczy to w szczególności mężczyzn rozczarowanych wysokimi wymogami Polek, z którymi umawiali się na spotkania.