Partner na jesień życia

 Szczesliwa para

Dojrzała miłość. Gdzie można znaleźć partnera na jesień życia?

dr Joanna Plak-Warecka

Miłość można spotkać w najmniej oczekiwanym momencie życia, w miejscu które teoretycznie nie sprzyja romantycznym spotkaniom. Gdzie jej szukać, aby znaleźć? W niniejszym artykule znajdzie się kilka podpowiedzi.

Internetowe portale randkowe – to bardzo popularne źródła informacji o potencjalnych partnerach. W trakcie pandemii ta forma zawierania znajomości nabrała większego znaczenia. W sieci znajduje się wiele portali dedykowanych seniorom, także takich które stwarzają możliwość randkowania online. Jaka jest skuteczność takiej formy zawierania znajomości? Według administratorów portali – wysoka, jednak rzeczywistość weryfikuje długotrwałość zawartych relacji.

Programy telewizyjne – seniorzy mogą szukać swojej drugiej połówki w takich programach, jak: Sanatorium miłości, czy Rolnik szuka żony. Aby dostać się do tych programów należy przejść przez eliminacje, czyli zaprezentować się jako osoba „atrakcyjna” medialnie. Czy jest to skuteczny sposób szukania miłości? Niekoniecznie. Okazuje się, że niewiele par zdecydowało się kontynuować relację po programie.

Kluby seniora – te placówki działały prężnie przed pandemią. Na zajęcia uczęszczało zdecydowanie więcej kobiet, więc nieliczni mężczyźni mieli duże możliwości wyboru właściwej partnerki dla siebie. Ponoć wspólne pasje łączą. Czy zatem klub seniora jest właściwym miejscem do poznania osoby na jesień życia? Okazuje się, że niekoniecznie. Bardziej stwarza szanse na zawarcie relacji przyjacielskiej niż romantycznej.

Domy pomocy społecznej – te miejsca również umożliwiają poznanie osoby na jesień życia. Mieszkańcy DPS pozostają w nich do końca życia, stąd zawarte znajomości mogą mieć charakter długookresowy. Zdarza się, że do tych placówek trafiają małżeństwa. Jedno z małżonków umiera, a drugie decyduje się na nowy związek, żeby nie odczuwać dotkliwie samotności. W DPS potrzeba bliskości drugiej osoby jest bardzo istotna.

Sanatorium – to miejsca, w których życie towarzyskie kwitnie. Większe szanse na znalezienie miłości mają panowie, ponieważ to panie w większości korzystają z pobytów sanatoryjnych, często traktując turnusy jako szansę na znalezienie partnera na jesień życia. Dancingi, kawiarnie, luźna atmosfera, to wszystko sprzyja nawiązaniu relacji, bywa że długookresowych.

We własnym bloku mieszkalnym, w bliskim sąsiedztwie – okazuje się, że często miłość czeka tuż za rogiem. I to dosłownie. Znajomość może zacząć się od prośby o pomoc, np. w naprawie cieknącego kranu, w rewanżu zostanie wystosowane zaproszenie na obiad i tak przysługa za przysługą dojdzie do coraz silniejszego zacieśniania więzi, nawet w kierunku relacji długookresowej i małżeństwa.

Przychodnie, szpitale, kościoły, sklepy, bazarki – te miejsca raczej nie sprzyjają nawiązaniu relacji romantycznych, ani innych relacji o charakterze długookresowym.