Dolny Śląsk - Seniorzy część I

niezbednik seniora wroclaw 1

Seniorzy w województwie dolnośląskim

cz. I

dr Joanna Plak-Warecka

Kolejny cykl artykułów poświęconych ofercie instytucjonalnej i usługom dla seniorów w poszczególnych województwach, dotyczy województwa dolnośląskiego. W I części cyklu dolnośląskiego zostaną omówione wybrane inicjatywy, wydarzenia kulturalne i przedsięwzięcia realizowane na rzecz starszych osób zamieszkujących we Wrocławiu i okolicach.

Pocztówka z wakacji to akcja organizowana przez Muzeum Współczesne we Wrocławiu, która została zaplanowana w przedziale czasowym od lipca do listopada 2021 r. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać na tematy związane ze sztuką, poznać kolekcję Muzeum, jak również zapoznać się z pracownikami tej instytucji. Otrzymają oni list, pocztówkę z wizerunkiem dzieła sztuki (stanowiącą punkt wyjścia do dalszych rozmów), dwa znaczki, kopertę i kartkę. Odpisując, nawiążą kontakt z pracownikami Muzeum. Mogą również wysłać list do innych osób, angażując je w akcję.

Sztuka bez wyjątku jest to projekt artystyczny dla seniorów, realizowany przez Wrocławski Klub Formaty. Projekt obejmuje cykl ośmiu zajęć praktycznych - warsztatów artystycznych oraz wykładów- spotkań edukacyjnych. Tematy wykładów brzmią następująco: „Artysta, kim jest?”, „Jak wyrażać siebie”, „Rzeźba i miejsce”, „Klasyczny warsztat rzeźbiarski a nowe media, jak to ugryźć?”. Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z sylwetkami regionalnych artystów i kuratorów sztuki, jak również stworzyć własne prace artystyczne, które wezmą udział w wystawie wieńczącej projekt. Zajęcia będą realizowane w październiku i listopadzie 2021 r. Odpłatność za udział w zajęciach plastycznych wynosi 30 zł.

Relaksacja przez sztukę dla seniorów to cykl spotkań organizowanych przez Kontury Kultury- strefę edukacji twórczej we Wrocławiu z siedzibą przy ul. K. Jagiellończyka 10A. Zajęcia są skierowane do osób zainteresowanych swoim rozwojem artystycznym i tworzeniem prac plastycznych. Zajęcia odbywają się w środy w trzech przedziałach czasowych: 11.00-13.00, 13.00-15.00 oraz 15.00-17.00.

Fotografia dla seniorów to kolejna inicjatywa realizowana przez Kontury Kultury. Zajęcia są skierowane do osób początkujących, zainteresowanych rozwojem swoich fotograficznych aspiracji. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawami fotografii, takimi jak: obsługa aparatu fotograficznego, sposób kadrowania, kolorystyka zdjęć, techniki używane podczas robienia zdjęć różnych obiektów. Zajęcia odbywają się w środy w godz.13.00-15.00 przy ul. K. Jagiellończyka 10A we Wrocławiu.

Akcja Aktywizacji Senioralnej, to projekt realizowany przez Fundację Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”, skierowany do osób w wieku 60+, zamieszkałych we Wrocławiu i jednocześnie zaszczepionych przeciwko Covid-19. W ramach projektu seniorzy mogą skorzystać z zajęć prowadzonych w ramach warsztatów: ruchowych, tańca tradycyjnego, kulinarnych i psychologiczno-kulturalnych. W trakcie warsztatów ruchowych uczestnicy zajmą się pogłębianiem kontaktu z własnym ciałem poprzez jogę, techniki relaksacyjne, analizę bioenergetyczną Lowena. W trakcie warsztatów tańców tradycyjnych uczestnicy wezmą udział w zajęciach poświęconych polskim tańcom klasycznym oraz tańczonym w kręgu, jak mazurki, taniec chodzony; jak również tańcom europejskim. W ramach warsztatów kulinarnych uczestnicy będą mogli zapoznać się ze sposobami na wypiek pieczywa typowego dla regionu Dolnego Śląska (warsztat „Domowa piekarnia”), z technikami przechowywania żywności typowej dla Dolnego Śląska, jak również zasadami konstruowania wartościowych diet (warsztat „Własna spiżarnia”). W trakcie warsztatów psychologiczno-kulturoznawczych uczestnicy będą dyskutować na temat męskości i kobiecości w dojrzałym wieku, stereotypów, odgrywanych ról, Warsztaty taneczne i ruchowe odbywają się w siedzibie Centrum, przy ul. Legnickiej 65 we Wrocławiu, warsztaty kulinarne – przy ul. Łokietka 6 we Wrocławiu, warsztaty psychologiczno-kulturoznawcze odbywają się przy ul. Kiełczowskiej 43/6 we Wrocławiu.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny obejmuje pakiet upominków, które mają zachęcić seniorów na emeryturze do aktywności w różnych obszarach, udziału w wydarzeniach miejskich, poznawania Wrocławia. W skład niezbędnika wchodzą: plecak miejski, etui na okulary, torba na zakupy, spacerownik z propozycjami tras spacerowych po Wrocławiu, informator senioralny z propozycjami spędzania wolnego czasu oraz adresami organizacji działających na rzecz seniorów, voucher na bilet do Opery Wrocławskiej, voucher na mecz Śląska Wrocław, list od prezydenta Wrocławia. Niezbędnik senioralny można odebrać bezpłatnie, po okazaniu dowodu tożsamości oraz decyzji z ZUS o przyznaniu emerytury. Niezbędniki są dostępne w Przestrzeni Trzeciego Wieku, przy pl. Solidarności 1/3/5 w pokoju nr 414 (IV piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00.

Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan także przygotowało ofertę dla seniorów. Jest to oferta sportowo-rekreacyjna, obejmująca: zajęcia na basenie, saunę, zajęcia fitness, Nordic Walking. Zajęcia aqua senior odbywają się na Pływalni Orbita, przy ul. Wejherowskiej 34, w poniedziałki i środy o godz.11.00. Koszt karnetu na osiem zajęć to 69 zł. Koszt jednorazowego, godzinnego wejścia na saunę to 10 zł. Skorzystanie z oferty jest możliwe w Pływalni Orbita, przy ul. Wejherowskej 34, od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-15.00. Seniorzy mogą również skorzystać z zajęć fitness oraz nordic walking. Karnet, bez limitu wejść, kosztuje 65 zł za miesiąc. Można go zrealizować w siłowniach zlokalizowanych przy ul. Spiskiej 1, Wejherowskiej 34, Lubińskiej 53 oraz Krajewskiego 2. Posiadacze karnetu mogą brać udział w zajęciach od poniedziałku do środy do godziny 16.00 oraz od czwartku do niedzieli i w święta – przez cały dzień. Seniorzy mogą również skorzystać z treningów indywidualnych. Treningi są realizowane w obiekcie przy ul. Hallera 81 w godzinach: 8.00-16.00. Koszt jednego treningu to 90 zł, pakiet 5 treningów kosztuje 423 zł, zaś 10 treningów – 810 zł.