Bezpieczne zakupy w sieci

ecommerce zakupy internetowe

Senior bezpieczny w sieci - zasady robienie zakupów online

  1. Należy wyposażyć telefon lub laptop/komputer, które służą do zakupów, w program antywirusowy i dbać o jego aktualizację.
  1. Należy sprawdzić opinię o sklepie lub sprzedawcy. Popularnymi portalami, na których kupujący dzielą się opiniami są: opineo.pl i ceneo.pl Jeżeli w sieci nie ma opinii na temat danego sprzedawcy lub sklepu powinno to wzbudzić czujność i zniechęcić do zakupów.
  2. Należy się upewnić, czy połączenie jest bezpieczne. Oznacza to, że przy adresie strony internetowej znajduje się symbol kłódki. Po kliknięciu w nią, powinny pojawić się informacje o certyfikacie bezpieczeństwa wydanym dla strony internetowej sprzedającego.
  3. Nie należy klikać w linki i otwierać załączników, jeśli wcześniej nie potwierdzimy ze sprzedawcą, że ma nam je zamiar wysłać w związku z planowanym zakupem.
  4. Jeśli sprzedawca wymaga, żeby zakup został opłacony przed wysłaniem towaru należy się upewnić, czy zostaliśmy przekierowani na stronę banku i czy połączenie jest bezpieczne. Świadczy o tym symbol kłódki. Klikając w nią uzyskujemy informację o certyfikacie bezpieczeństwa wydanym dla strony.
  5. Należy zachować korespondencję mailową ze sprzedawcą, jak również potwierdzenie wpłaty, jako dowody w razie ewentualnej reklamacji.
  6. Nie wolno podawać w mailu takich danych, jak: login i hasło do konta bankowego, numer karty kredytowej. Sprzedawca nie ma prawa wymagać udostępnienia takich danych.
  7. Należy zwracać uwagę na poprawność otrzymywanej korespondencji. Jeśli zawiera dużo literówek, także w nazwie firmy, powinno to wzbudzić czujność.
  8. Należy zachować ostrożność, jeśli dany przedmiot jest oferowany z bardzo niskiej cenie, przy czym sprzedawca deklaruje że jest to towar pełnowartościowy. Należy porównać ceny w innych sklepach internetowych (np. za pośrednictwem ceneo.pl). Zbyt niska cena może sugerować, że sprzedający chce wyłudzić pieniądze za produkt, którego nie posiada.
  9. Należy zwrócić szczególną uwagę na serwisy oferujące możliwość kupna leku na podstawie wystawionej e-recepty. Takie portale wymagają wniesienia opłaty z góry, co nie gwarantuje, że recepta zostanie rzeczywiście wystawiona. Przed skorzystaniem z usług warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Znajdują się one m.in. na portalu - gdziepolek.pl

seniorzy.PL