Senior bezpieczny w sieci - zasady robienie zakupów online
- Należy wyposażyć telefon lub laptop/komputer, które służą do zakupów, w program antywirusowy i dbać o jego aktualizację.
- Należy sprawdzić opinię o sklepie lub sprzedawcy. Popularnymi portalami, na których kupujący dzielą się opiniami są: opineo.pl i ceneo.pl Jeżeli w sieci nie ma opinii na temat danego sprzedawcy lub sklepu powinno to wzbudzić czujność i zniechęcić do zakupów.
- Należy się upewnić, czy połączenie jest bezpieczne. Oznacza to, że przy adresie strony internetowej znajduje się symbol kłódki. Po kliknięciu w nią, powinny pojawić się informacje o certyfikacie bezpieczeństwa wydanym dla strony internetowej sprzedającego.
- Nie należy klikać w linki i otwierać załączników, jeśli wcześniej nie potwierdzimy ze sprzedawcą, że ma nam je zamiar wysłać w związku z planowanym zakupem.
- Jeśli sprzedawca wymaga, żeby zakup został opłacony przed wysłaniem towaru należy się upewnić, czy zostaliśmy przekierowani na stronę banku i czy połączenie jest bezpieczne. Świadczy o tym symbol kłódki. Klikając w nią uzyskujemy informację o certyfikacie bezpieczeństwa wydanym dla strony.
- Należy zachować korespondencję mailową ze sprzedawcą, jak również potwierdzenie wpłaty, jako dowody w razie ewentualnej reklamacji.
- Nie wolno podawać w mailu takich danych, jak: login i hasło do konta bankowego, numer karty kredytowej. Sprzedawca nie ma prawa wymagać udostępnienia takich danych.
- Należy zwracać uwagę na poprawność otrzymywanej korespondencji. Jeśli zawiera dużo literówek, także w nazwie firmy, powinno to wzbudzić czujność.
- Należy zachować ostrożność, jeśli dany przedmiot jest oferowany z bardzo niskiej cenie, przy czym sprzedawca deklaruje że jest to towar pełnowartościowy. Należy porównać ceny w innych sklepach internetowych (np. za pośrednictwem ceneo.pl). Zbyt niska cena może sugerować, że sprzedający chce wyłudzić pieniądze za produkt, którego nie posiada.
- Należy zwrócić szczególną uwagę na serwisy oferujące możliwość kupna leku na podstawie wystawionej e-recepty. Takie portale wymagają wniesienia opłaty z góry, co nie gwarantuje, że recepta zostanie rzeczywiście wystawiona. Przed skorzystaniem z usług warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Znajdują się one m.in. na portalu - gdziepolek.pl
seniorzy.PL