Miłość w wieku senioralnym

Yasmin Levy

Miłość romantyczna i seksualność seniorów w filmach

dr Joanna Plak-Warecka

Miłość romantyczna i seksualność seniorów zyskuje na znaczeniu. Dowodem jest powstawanie coraz większej ilości filmów traktujących o tej tematyce. W niniejszym artykule omówię propozycje warte obejrzenia. Powodzenia Leo Grande to film z 2022 roku, z genialną rolą Emmy Thompson.

Jest to historia owdowiałej, emerytowanej nauczycielki Nancy, która przez całe życie miła tylko jednego partnera seksualnego w osobie męża. Seks nie dawał jej spełnienia. Ponadto jej relacja z własnym ciałem pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja ulega zmianie, gdy bohaterka decyduje się skorzystać z usług sex workera, dzięki któremu uczy się doceniać swoje ciało i osiągać dzięki niemu przyjemność.

Lepiej późno niż później z 2003 roku opowiada historię Harrego (w tej roli Jack Nicholson), podstarzałego playboya, który umawia się na seksualne randki z dużo młodszymi kobietami. Jedno z takich spotkań kończy się wizytą w szpitalu, a następnie rekonwalescencją w domu matki ostatniej „dziewczyny” (znakomita Diane Keaton). Pobyt okazuje się przełomem w życiu Harrego i otwiera go na uczucia, które dawno wyparł ze swojego serca.

Pozycja obowiązkowa z 2018 roku opowiada o czterech seniorkach, które spotykają się systematycznie w ramach domowego klubu literackiego. Na spotkaniach wymieniają opinie na temat książek, które zobowiązały się przeczytać. Szczególne emocje wzbudza w nich lektura „50 twarzy Greya”, która zapoczątkowuje wielkie zmiany w ich życiu miłosnym i erotycznym. W rolach głównych występują znane i lubiane, dojrzałe aktorki: Jane Fonda, Candice Bergen, Mary Steenburgen i Diane Keaton.

Lekcja miłości z 2019 roku opowiada historię (prawie) 70 letniej Joli, matki szóstki dzieci, która postanawia rozwieść się z porywczym mężem alkoholikiem, wrócić z Włoch do rodzinnego Szczecina i rozpocząć życie na nowo. Pobyt w kraju ją uskrzydla. Zaczyna realizować swoje pasje - tańczy, śpiewa, pisze wiersze i żyje pełnią życia. Los postanowił zaskoczyć bohaterkę, stawiając na jej drodze Wojtka, w którym się zakochuje. Czy Jola skorzysta z szansy na dojrzałą miłość, zwłaszcza w obliczu małej ilości czasu który jej pozostał?

Rzecz o mych smutnych dziwkach to film z 2011 roku, będący ekranizacją powieści Gabriela Garcii Marqueza. Bohaterem jest emerytowany dziennikarz, który u schyłku życia postanawia spełnić swoją erotyczną fantazję i spędzić upojną noc z dziewicą. Przez całe życie chętnie korzystał z usług prostytutek, więc znalezienie odpowiedniej kandydatki do tego zdania, poleca właścicielce takiego przybytku. Przy okazji analizuje swoje dotychczasowe życie erotyczne, uświadamiając sobie że korzystał z usług prostytutek, bo bał się zaangażować emocjonalnie i stworzyć stały związek z kobietą. Jak się okazuje noc spędzona z przysłaną mu kobietą wiele zmienia.

Piętno to film z 2003 roku. W rolach głównych obsadzono Nicole Kidman i Anthonego Hopkinsa. Główny bohater to 70-letni profesor, który pewnego dnia doświadcza dwóch tragicznych zdarzeń - umiera jego żona, a on sam zostaje oskarżony o rasizm. Profesor decyduje się odejść z uczelni. W niedługim czasie poznaje młodszą od siebie, piękną sprzątaczkę, z którą nawiązuje romans. Okazuje się, że zarówno on, jak i jego kochanka mają sekrety, które nie powinny wyjść na światło dzienne.

Darling I Lowe ju z 2010 roku to (para)dokument, który opowiada historię Polaków spędzających wakacje w Egipcie. Jedną z bohaterek jest dojrzała kobieta, która z daleka od ojczyzny, poszukuje okazji do seksualnej przygody. Zdaje sobie sprawę, że zainteresowanie ze strony miejscowych, młodych mężczyzn, ma charakter wyłącznie ekonomiczny, ale godzi się na takie rozwiązanie i w pełni korzysta z nadarzających się okazji.

Biały Lotos – to serial, który pokazuje w jaki sposób spędzają wakacje bogaci ludzie, przy okazji przedstawiając w krzywym zwierciadle ich wady i problemy. Jedną z bohaterek jest dojrzała Tanya, kobieta uzależniona od alkoholu, nieszczęśliwa, wyraźnie niestabilna emocjonalnie i uzależniająca swoje funkcjonowanie od wsparcia ze strony jej asystentek. Spotkanie Grega i ślub z nim daje bohaterce nadzieję na dalsze szczęśliwe życie u boku zakochanego małżonka. Czy aby na pewno?

Przywołane przeze mnie filmy, tratujące o miłości dojrzałej; dowodzą, że można zakochać się w każdym wieku, a życie seksualne seniorów może być również wspaniałe i udane jak w przypadku młodszych osób.