Otyłość - starzenie się organizmu

 

Otylosc starcza

Otyłość sarkopeniczna u seniorów

dr Joanna Plak-Warecka

Otyłość sarkopeniczna wiąże się z podwyższeniem zawartości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zmniejszeniu masy mięśniowej. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska zaliczamy: starzenie się organizmu (z wiekiem zmieniają się proporcje tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej; w ten sposób, że ilość tkanki tłuszczowej wzrasta, a masy mięśniowej ulega zmniejszeniu),

brak aktywności fizycznej (zaniechanie ruchu przyczynia się do zaniku tkanki mięśniowej), insulinooporność, nieprawidłowa dieta (wysokokaloryczne posiłki typu fast food, nadmierne spożywanie słodyczy, spożywanie produktów ubogich w białko; sprzyjają przyrostowi tkanki tłuszczowej).

Otyłość sarkopeniczna wpływa na pogorszenie jakości życia, w szczególności poprzez ograniczenie samodzielności seniora na skutek trudności ze swobodnym poruszaniem się; powoduje zmniejszenie wydolności płuc i tym samym przyczynia się do problemów z oddychaniem; może również prowadzić do cukrzycy, chorób sercowych, a nawet udaru.

Leczenie otyłości sarkopenicznej ma na celu zmniejszenie masy ciała przy jednoczesnym zwiększeniu siły mięśni, poprzez zmianę nawyków żywieniowych oraz stylu życia – na bardziej aktywny. Posiłki seniora powinny być skomponowane w oparciu o piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym, opracowaną przez prof. dr hab. nauk medycznych Mirosława Jarosza. *1 W podstawie piramidy znajduje się woda (w ilości około 2 litrów dziennie) oraz aktywność fizyczna dostosowana do stanu zdrowia i kondycji seniora. Kolejne zalecenie dotyczy jedzenia warzyw i owoców (częściowo można je zastąpić sokami) w ilości odpowiadającej 50% konsumowanych posiłków. Senior powinien również spożywać nabiał, jaja i ryby; jak również jogurty i/lub kefiry w ilości minimum trzech dużych szklanek dzienne. W diecie seniora nie powinno zabraknąć chudego mięsa i roślin strączkowych oraz zdrowych tłuszczy pod postacią olejów roślinnych. Istotne jest również unikanie słodyczy, cukru i soli w nadmiernych ilościach. Starsze osoby powinny unikać suplementacji, z wyjątkiem witaminy D, o ile badanie krwi potwierdziło jej niedobór w organizmie.

 

*1  Źródło: https://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia , dostęp 22.08.2023