Prawo jazdy dla seniorów

Kierowca senior 1

Prawo jazdy i seniorzy – co może się zmienić?

dr Joanna Plak-Warecka

Już w 2024 roku planowano wprowadzić nowe przepisy *1 dotyczące uprawnień osób starszych do kierowania pojazdami, w celu poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Z badań przeprowadzonych przez Niemców wynika, że ryzyko wypadków spowodowanych przez seniorów jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lata i właśnie te dwie grupy wiekowe powinny być objęte dodatkowymi obostrzeniami.

Wśród propozycji Komisji Europejskiej znalazły się takie, jak:

1). Obowiązkowe badania psychologiczne dla osób w wieku 65+, które będą chciały przedłużyć ważność swojego prawa jazdy. Badania miałyby na celu ocenę zdolności psychicznych starszych kierowców, jak również wykrycie ewentualnych problemów z koncentracją, czy określenie czasu reakcji na zagrożenia. Osoby, które nie zaliczą testów, nie będą mogły przedłużyć terminu ważności prawa jazdy.

2). Testy psychologiczne dla kierowców-seniorów miałyby być wykonywane raz na 5 lat; rozważano także propozycje związane z większą częstotliwością badań, tj. co dwa lata w przypadku osób w wieku 65-75 lat i co rok w przypadku kierowców 75+ .

3). Wprowadzenie dodatkowych testów psychologicznych dla kierowców w wieku 70+ .

4). Wprowadzenie kursu odświeżającego (technika jazdy, przepisy ruchu drogowego) dla kierowców w wieku 70+.

5). Terminowe prawa jazdy dla seniorów - wydawane maksymalnie na 5 lat. Po upływie terminu ważności senior będzie musiał poddać się badaniom psychologicznym/lekarskim (np. badanie wzroku i słuchu). Ten zapis może ulec zmianie w kierunku terminowych praw jazdy (wydawanych maksymalnie na 15 lat) dla wszystkich kierowców, z obowiązkowymi badaniami psychologicznymi/lekarskimi po upływie tego terminu. Miałoby to oddalić zarzuty o dyskryminację osób w wieku senioralnym.

 

*1  Źródło: https://www.zdajtesty.pl/2023/07/10/zmiany-w-prawie-jazdy-od-2024-badania-psychologiczne-dla-seniorow-i-nowe-regulacje-dla-mlodych-kierowcow/, https://moto.rp.pl/jak-jezdzic/art38436271-po-65-roku-zycia-mozesz-stracic-prawo-jazdy-nowe-przepisy-ue-juz-od-2024-r , https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/seniorzy-pozegnaja-sie-z-samochodami-ue-decyduje-ws-nowych-praw-jazdy/ynyby1q , https://www.medonet.pl/biznes-system-i-zdrowie/zmiany-prawne-w-ochronie-zdrowia,zmiany-w-prawie-jazdy--seniorzy-beda-musieli-przejsc-kilka-badan,artykul,61708653.html / dostęp 26.02.2024