Jak zostać modelem 50 plus?

Silver models

Praca w modelingu w wieku 50+

dr Joanna Plak-Warecka

W modelingu, podobnie jak w sporcie uważa się, że osiągnięcie pewnego wieku (30 lat+ ) sprawia, że dana osoba przechodzi na „modelingową emeryturę” i nie jest już atrakcyjna dla Zleceniodawców. Z jednej strony takie stereotypowe postrzeganie dojrzałych modeli i modelek jest dosyć powszechne w modeligowym świecie, z drugiej - wzrasta zapotrzebowanie na modeli mocno dojrzałych.

O czym świadczy sukces Heleny Norowicz – modelki w wieku 80+, której figury i wyczucia stylu mogłaby pozazdrościć niejedna kobieta. Dojrzała modelka jest bardziej przekonywująca dla swoich rówieśników. Dodatkowo staje się inspiracją dla kobiet i może zmobilizować je do zmiany stylu życia.

Na rynku pojawia się coraz więcej agencji modelingowych zatrudniających osoby dojrzałe w charakterze modeli. Jedną z nich jest EVERGREEN Models *1 Agencja powstała w 2011 roku i funkcjonuje do dziś. Działa na zasadzie Direct Booking, czyli klient sam wybiera modeli do współpracy (bez konieczności organizowania castingów), bazując na ich zdjęciach i video wizytówkach, udostępnianych przez Agencję na stronie internetowej. Nie jest wymagane doświadczenie w modelingu. Agencja stawia na uśmiechniętych ludzi z pasją, których nie stresuje praca przed obiektywem. Na koniec maja 2024 roku, w Agencji pracowało 9 modelek w wieku 50+ oraz 6 modeli w tym przedziale wiekowym. Z modelami i modelkami w wieku 50+ współpracuje także Agencja Influencerów i Modeli 50+ - Silver Models *2. Agencja jest zainteresowana, w szczególności, kandydatami posiadającymi profile w social mediach i potrafiącymi z nich korzystać w aktywny sposób. Na stronie internetowej Silver Models znajdują się zdjęcia modelek wraz z podaniem podstawowych danych, takich ja rozmiar ubrania, wzrost i kolor oczu oraz włosów. Przystąpienie do społeczności Silver Models odbywa się za pośrednictwem formularza kontaktowego, dostępnego na stronie internetowej. Z modelami 50+, jako jedną z kategorii wiekowych, współpracuje także agencja Go Models, reklamująca się w następujący sposób: „W czasopismach, katalogach, reklamach czy na plakatach: fotomodelki / fotomodeli po 50 można znaleźć wszędzie! Czy chciałabyś/chciałbyś również spróbować czegoś nowego i zostać modelem 50plus? W takim razie portal go-models jest w sam raz dla Ciebie!” *3. Modele mogą być wybierani przez Zleceniodawców, na podstawie ich profilu stworzonego na dedykowanej platformie lub mogą samodzielnie ubiegać się o oferty pracy, które są zgłaszane przez klientów agencji.

Wymagania wobec dojrzałych modeli oscylują wokół: zadbanego i naturalnego wyglądu (w szczególności zęby i włosy), zgrabnej sylwetki, swobodnego zachowania przed kamerą, umiejętności autoprezentacji, otwartości na wyzwania modelingowe, gotowości do pracy dla różnych firm (także zagranicznych) i związaną z tym koniecznością komunikatywnej znajomości języków obcych. Posiadanie tych cech predysponuje do realizacji marzenia o byciu modelem/modelką, także w mocno dojrzałym wieku.

 

*1  https://escadra-mps.com/ odczyt 31.05.2024

*2  https://silvermodels.pl/#kim-jestesmy/ odczyt 31.05.2024

*3  https://go-models.com/pl/modele-50-plus/ odczyt 31.05.2024