Sukcesy w sporcie Seniorów

Kolarz senior

Seniorzy odnoszący sukcesy w sporcie

dr Joanna Plak-Warecka

Czy sukcesy w sporcie mogą odnosić jedynie młodzi zawodnicy? Przykłady mocno dojrzałych sportowców, które zostaną przytoczone w niniejszym artykule, dowodzą że można je odnosić w każdym momencie życia i wiek nie jest wymówką, ani ograniczeniem. Przykładem sportowca, który odnosi sukcesy w mocno dojrzałym wieku, jest Henryk Michałowski – ponad 80-letni triathlonista (1941 rok) *1, który rozpoczął przygodę z tą dziedziną sportu, będąc na emeryturze.

W uprawianiu sportu nie przeszkodził mu fakt, że doznał poważnej kontuzji w postaci złamanego kręgosłupa. Dzięki rehabilitacji i samozaparciu powrócił do aktywności, związanej z tą piękną dyscypliną, obejmującą: bieganie, jazdę na rowerze oraz pływanie. I chociaż Pan Henryk nie uzyskuje wyników pozwalających mu stanąć na podium, to i tak zasługuje na uznanie. Jego dokonania zostały także docenione przez organizatorów imprez sportowych- triathlonów. Został ambasadorem jednej z nich. Dla swoich rówieśników ma następującą radę: „Przede wszystkim pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, żeby zabrać się za uprawianie sportu. Najważniejsze, żeby zrobić to z głową i do wszystkiego podchodzić stopniowo”.

Kolejnym sportowcem – seniorem jest Antoni Cichończuk (1949 rok) *2. Pan Antoni jest rekordzistą Polski i mistrzem świata w maratonie (biegi) w kategorii wiekowej 55-59 lat. Pierwszy maraton przebiegł w wieku 55 lat z czasem 2:56:00, przez kolejne 5 lat zaliczył 42 maratony i praktycznie wszystkie wygrywał w swojej kategorii wiekowej. W 2009 roku jego karierę mogła przerwać choroba- nowotwór trzustki. Jednak okazało się, że sport pomógł Panu Antoniemu w powrocie do zdrowia. Dał siły do walki o wyzdrowienie. Już 1,5 roku od operacji wziął udział w półmaratonie na Mistrzostwach Polski. Biegał na lekach przeciwbólowych, wycieńczony chemio- i radioterapią, ale się nie poddawał. I nie był to jego ostatni maraton. W 2011 roku wystartował w Mistrzostwach Świata w Sacramento. Do licznych sukcesów biegacza można zaliczyć: uzyskanie tytułu mistrza świata w maratonie Riccione – 2007 i Lahti- 2009 rok; uzyskanie tytułu mistrza Europu w Poznaniu – 2006 i Lubljanie – 2008; trzykrotne uzyskanie tytułu sportowca roku w Gdyni – 2007,2008, 2009.

Innym, mocno dojrzałym sportowcem był urodzony w 1910 roku, lekkoatleta Stanisław Kowalski (zmarł dwa lata temu, w wieku 111 lat). Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 104 lat. Wcześniej jego podstawową aktywnością była jazda na rowerze. Do największych osiągnięć Pana Stanisława należały: uzyskanie tytułu halowego mistrza Europy Masters (kategoria M100) w biegu na 60 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem (2015 rok); uzyskanie tytułu rekordzisty świata i Europy w biegu na 100 metrów (kategoria M105+) oraz w rzucie dyskiem (kategoria M105+) w 2015 roku; uzyskanie tytułu rekordzisty Europy w biegu na 100 metrów (kategoria M100). Trzeba przyznać, że były to piękne osiągnięcia.

Zestawienie zamyka, jedyna w tym gronie kobieta, Barbara Prymakowska (rocznik 1943) *3. Pani Barbara przebiegła swój pierwszy maraton – Cracovia Maratohon- w wieku 58 lat. Potem brała udział w zawodach dla narciarzy biegowych, również odnosząc sukcesy i wygrywając w swojej kategorii wiekowej. W 2023 roku biegaczka uzyskała złoty medal podczas Mistrzostw Świata Masters w biegach górskich (kategoria wiekowa 75-79 lat), które odbyły się w Portugalii. Medal dedykowała swojemu zmarłemu psu. W tym samym roku zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters, które odbyły się w Łodzi oraz brązowy medal w kategorii K60 w Tatrzańskim Biegu pod Górę. Ten ostatni bieg podsumowała w następujący sposób: Kocham ten bieg, wystartowałam w nim już po raz dwunasty. W tym roku bardzo silny wiatr i ulewny deszcz na grani uczyły pokory (…) Można powiedzieć, że Kasprowy to moja rodzinna góra, na której wciąż jeszcze śmigam”. Za swój największy sukces, Pani Barbara, uważa zdobycie Mont Blanc, na którym wcześniej zginął jej wuj.

 

*1  https://sportowefakty.wp.pl/triathlon/1002041/81-letni-sportowiec-podbil-serca-polakow-teraz-bedzie-motywowal-seniorow/ oraz https://akademiatriathlonu.pl/henryk-michalowski-zlamany-kregoslup-nie-przeszkodzil-81-latkowi-w-triathlonie/ odczyt 31.05.2024

*2  https://www.magazynbieganie.pl/antoni-cichonczuk-historia-mistrza-weteranow-w-maratonie/ oraz https://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/10213 / odczyt 31.05.2024

83  https://pl.aleteia.org/2023/10/03/najszybsza-babcia-na-swiecie-pochodzi-z-tarnowa-79-latka-zdobyla-zloto-na-maderze/ odczyt 04.06.2024