Seniorzy. Starość w XXI wieku. II

Fakty i popularne mity na temat seniorów i starości cz. II

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka 3

Seniorzy często chorują

Wraz z wiekiem organizm człowieka jest coraz mniej wydolny, osłabiony i tym samym bardziej podatny na choroby. Zmienia się również metabolizm co zaburza przyswajanie leków, przez co leczenie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne. Wielu seniorów cierpi na wielochorobowość (występowanie kilku chorób jednocześnie), co dodatkowo komplikuje leczenie; ponieważ może przyczynić się do wywołania geriatrycznego zespołu jatrogennego, czyli pojawienia się nowych chorób w wyniku błędnego leczenia dotychczasowych. Warto podkreślić, że choroby wieku podeszłego (z reguły) mają charakter długotrwały/przewlekły.

Seniorzy boją się eksperymentować z modą

Większość seniorów preferuje klasyczne ubrania w stonowanych kolorach. Jednak pojawia się coraz więcej starszych osób lubiących eksperymentować z modą, nie tylko w zakresie kolorystyki, ale również fasonów. Prowadzą własne blogi modowe, na których pokazują kreacje dosyć odważne, ale jednocześnie takie, w których seniorka nie wygląda na przebraną. Do takich osób należą m.in.: Helena Norowicz (modelka – seniorka), Andrzej Żylak (barwny senior z Rybnika), czy Agnieszka Jelonkiewicz prowadząca warsztaty modowe dla seniorów w ramach swojej autorskiej inicjatywy- Akademii Stylu.

Seniorzy są na bakier z technologiami

W dalszym ciągu duży odsetek seniorów nie potrafi korzystać z nowoczesnych technologii. Mają problem z obsługą komputera, smartfona, socal mediów, chatu czy robieniem zdjęć. Jednocześnie w czasach pandemii komunikowanie odbywało się głównie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, co skłoniło wielu seniorów do zapisania się na dedykowane warsztaty i podjęcia nauki komunikowania się w Internecie. Rośnie odsetek osób starszych robiących zakupy przez Internet, korzystających z Internetowego Konta Pacjenta, a także granfluencerów, czyli seniorów prowadzących konta w mediach społecznościowych i dzielących się swoimi pasjami (z reguły o tematyce modowej oraz kulinarnej).

Na starość nie można odnieść sukcesu

Faktycznie kariera i spektakularny sukces w podeszłym wieku nie są zjawiskiem często spotykanym, ale jednak niektórym się udaje. Przykładami osób, które odniosły sukces w dojrzałym wieku są m.in.: Karol Strasburger (jako prowadzący Familiadę), Andrzej Grabowski (jako Ferdynand Kiepski), Dorota Kolak (aktorka), Katarzyna Grochola (pisarka), Magda Gessler (restauratorka), Helena Norowicz (modelka), świętej pamięci Aleksander Doba (kajakarz), Urszula Dudziak (piosenkarka).