Fakty i popularne mity na temat starości i seniorów cz. III
dr Joanna Plak-Warecka
Seniorzy unikają ludzi
Ten popularny mit jest dosyć popularny i rozpowszechniany. Tymczasem osoby starsze nie unikają towarzystwa innych, wręcz przeciwnie wielu z nich jest samotnych i wręcz poszukują towarzystwa innych. Izolacja pewnego odsetka seniorów wynika z ich stanu zdrowotnego i niesprawności z tym związanych. Na przykład na sutek problemów z poruszaniem się nie mogą wychodzić na dwór i tym samym są skazani na pobyt w czterech ścianach. Inni stracili współmałżonka, dzieci się wyprowadziły, część znajomych umarła. Oni również są samotni na skutek okoliczności życiowych, a nie z wyboru. O potrzebie kontaktu z innymi świadczy chęć osób mocno dojrzałych do udziału w zajęciach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, czy organizowanych przez kluby seniorów lub centra aktywności międzypokoleniowej (tam, gdzie są one dostępne).
Starość jest nudna
Starość przez wiele osób jest postrzegana jako okres związany ze stagnacją, przestojem, brakiem działań. Nie jest to do końca prawdą. Owszem starość jest okresem pewnego wyciszenia, spowolnienia, chociażby na skutek zaprzestania aktywności zawodowej. Jednak jest również czasem w którym można realizować zaniedbane i odłożone na bok hobby, odkrywać w sobie nowe pasje i umiejętności. Znane są przypadki osób, które w wieku senioralnym odnalazły swoje powołanie i z sukcesem zaczęli realizować pasje, np. biegacz Antoni Cichończyk, nieżyjący już kajakarz Antoni Doba, modelka Helena Norowicz. Seniorzy mają w sobie ogrom mądrości życiowej i historii, którymi mogą dzielić się z innymi. Koleje życia wielu z nich były pasjonujące. Wystarczy przywołać postaci żyjących jeszcze powstańców, jak Wanda Traczyk-Stawska.
Seniorzy nie lubią młodych osób
To również jest mit. Owszem wśród seniorów znajdują się również tacy, którzy nie przepadają za młodymi, ponieważ przypominają im okres, który bezpowrotnie minął lub nie akceptują wyznawanych przez nich wartości. Jednocześnie wielu seniorów lubi przebywać w towarzystwie młodszych osób. Angażują się w inicjatywy międzypokoleniowe (np. w przedszkolach), dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym (senior mentorem w miejscu pracy). Chętnie uczestniczą także w zajęciach realizowanych przez młode osoby, np. kursach komputerowych, czy z zakresu obsługi aparatu fotograficznego i wspólnie realizują inicjatywy z tym związane. Miejscem, w którym seniorzy spotykają się z młodymi i realizują wspólne inicjatywy są również Centra Aktywności Międzypokoleniowej. Na chwilę obecną nie ma ich zbyt wiele na mapie Polski, ale zważywszy na strukturę demograficzną naszego kraju jest przestrzeń do ich rozwoju.