Jakie produkty spożywcze szkodzą seniorom? *1
cz.I
dr Joanna Plak-Warecka
Im stajemy się starsi, tym więcej produktów spożywczych szkodzi naszemu zdrowiu.
Wraz z wiekiem trzeba przywiązywać coraz większą uwagę do codziennej diety, tak by służyła zachowaniu dobrej kondycji fizycznej, ale również opóźniała wystąpienia chorób związanych z nieprawidłowym żywieniem, a także wspierała leczenie tych, które już występują. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane informacje na temat produktów, które seniorzy powinni wyeliminować ze swojej diety, a co najmniej mocno ograniczyć ich spożywanie.
Listę szkodliwych produktów otwierają uwielbiane przez wielu seniorów (i nie tylko), słodycze, cukier (także brązowy), słodziki, syropy daktylowe/z agawy/klonowe. Produkty te nie tylko mają bardzo zły wpływ na zęby, powodując próchnicę; ale także przyspieszają starzenie się skóry, która staje się bardziej sucha; zaostrzają stany zapalne w stawach, zaburzają sen, a nawet utrudniają leczenie demencji. Z podobnych powodów należy unikać słodzonych przetworów owocowych jak dżemy, powidła; jogurtów smakowych oraz owoców suszonych (które w małych ilościach mogą stanowić alternatywę dla słodyczy).
Kolejne na liście zakazanych produktów są napoje gazowane i słodzone soki oraz nektary. One również mają bardzo zły wpływ na szkliwo zębów, przyczyniając się do powstania próchnicy. Dodatkowo nasilają refluks, a ten również (pośrednio) szkodzi zębom. Szczególną uwagę należy zwrócić na sok grejpfrutowy, który wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Jeśli senior nie potrafi z niego zrezygnować, musi pamiętać o zachowaniu minimum czterogodzinnej przerwy między wypiciem soku a zażyciem leku.
Słone przekąski, to następna zakazana grupa produktów. Chipsy, paluszki, krakersy, nie dosyć że są bardzo kaloryczne i wpływają na zwiększenie wagi ciała; to zawierają duże ilości soli, która w nadmiarze może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, a także być przyczyną odwodnienia.
Seniorzy powinni unikać również przetworzonych produktów, zwłaszcza bazujących na mące pszennej. Należą do nich m.in.: jasne pieczywo, pierogi, kluski, ryż biały, kopytka. Te produkty nie tylko mogą prowadzić do otyłości, ale również nie są wskazane dla osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ sprzyjają rozwojowi tej choroby.
Szkodliwe są także wysoko przetworzone produkty (zwłaszcza zawierające dużo fosforu), jak zupy i sosy w proszku, konserwy mięsne, kostki rosołowe, sery topione, ale także wymienione wcześniej napoje gazowane i herbatniki, które ograniczają wchłanianie wapnia, osłabiając kości; a ponadto zwiększają ryzyko zwapnienia tętnic i rozwinięcia się miażdżycy. Warto podkreślić, że produkty będące naturalnym źródłem fosforu, jak jajka, ryby, fasola, są dozwolone.
*1 Opracowano na podstawie: https://www.youtube.com/watch?v=_hsv4SjLtIU/ dostęp 19.11.2024