Jakie produkty spożywcze szkodzą seniorom? *1
cz.II
dr Joanna Plak-Warecka
Im stajemy się starsi, tym więcej produktów spożywczych szkodzi naszemu zdrowiu. Wraz z wiekiem trzeba przywiązywać coraz większą uwagę do codziennej diety, tak by służyła zachowaniu dobrej kondycji fizycznej, ale również opóźniała wystąpienia chorób związanych z nieprawidłowym żywieniem, a także wspierała leczenie tych, które już występują. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane informacje na temat kolejnych produktów, które seniorzy powinni wyeliminować ze swojej diety, a co najmniej mocno ograniczyć ich spożywanie.
Seniorzy powinni unikać w swojej diecie potraw powstałych na bazie surowego mięsa, jak: tatar, carpaccio; a także wyprodukowanych z niepasteryzowanego mleka, jak niektóre gatunki serów. Dla osób w podeszłym wieku szkodliwy jest również kogel mogel, wytwarzany z surowych jajek. Ostrożność zaleca się także przy spożywaniu surowych kiełków. Takie produkty mogą być źródłem bakterii, takich jak salmonella czy e-coli.
Produkty smażone, chociaż bezpieczniejsze od surowych, również powinny być ograniczane, ze względu na fakt, że zgodnie z badaniami, mogą doprowadzić do zaostrzenia przebiegu niektórych rodzajów nowotworów, jak np. raka prostaty.
Szkodliwe dla seniorów, ale także da innych grup wiekowych, są produkty typu fast food (hamburgery, pizza, hot dogi, tortille, frytki, zapiekanki) oraz używki (alkohol, papierosy). Nie tylko przyczyniają się do otyłości (fast food), ale także utrudniają leczenie chorób i wpływają na pogorszenie stanu zdrowia oraz są powodem przedwczesnych zgonów (używki)
Seniorzy powinni unikać produktów sprzedawanych na wagę, który każdy może samodzielnie wziąć ze specjalnego opakowania/worka/naczynia. Są to m.in. owoce, pestki, bakalie, ciastka, pieczywo. Po pierwsze warunki ich przechowywania mogą sprzyjać nagromadzeniu drobnoustrojów, po drugie nie każda osoba sięgająca po te produktu korzysta ze specjalnych rękawiczek, a my nie możemy być pewni czy jej ręce są czyste.
Warto także wspomnieć o produktach, które same w sobie nie są szkodliwe dla zdrowia, ale w przypadku seniorów, zwłaszcza mających problem z przełykaniem (np. stany po operacjach, choroba Parkinsona), zwiększają ryzyko zadławienia. Należą do nich: winogrona, rodzynki, pomidorki koktajlowe, warzywa pokrojone w słupki, duże cząstki owoców; suche produkty spożywcze jak krakersy czy herbatniki; a także pestki dyni i orzechy.
Listę zakazanych produktów zamykają napoje izotoniczne, które mogą powodować drażliwość, problemy z zaśnięciem, ale także nasilić dolegliwości kardiologiczne. Z podobnych przyczyn seniorzy powinni ograniczyć spożywanie kawy oraz mocnej herbaty. Herbatki ziołowe są dobrą alternatywą dla tych napoi, jednak należy pamiętać by wybierać te bezpieczne, które nie wchodzą w interakcje z przypisanymi lekami.
*1 Opracowano na podstawie: https://www.youtube.com/watch?v=_hsv4SjLtIU/ dostęp 19.11.2024