Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Uzależnienie od alkoholu - alkoholizm

Uzależnienie od alkoholumożemy o nim mówić w przypadku wystąpienia poniższych objawów:

  • Silna potrzeba spożywania alkoholu.
  • Niekontrolowane picie alkoholu (problemy z zakończeniem picia- picie większych ilości alkoholu niż się planowało, szukanie okazji do spożycia alkoholu, picie przed rozpoczęciem pracy a nawet w jej trakcie).
  • Zmiana tolerancji na alkohol - żeby uzyskać „stan euforii” towarzyszący piciu, konieczne jest spożywanie coraz większej ilości alkoholu.

Alkoholizm - nałóg alkoholowy

Picie ryzykowne – występuje wówczas, gdy człowiek spożywa alkohol w nadmiernych ilościach, ale (przynajmniej w danym okresie czasu) bez negatywnych konsekwencji. Powtarzanie modelu picia ryzykownego nie gwarantuje, że nie przekształci się ono w picie szkodliwe.

Marskość wątroby - pierwsze objawy

Marskość wątroby – jest następstwem przewlekłych chorób wątroby, takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowe zapalenie wątroby, polekowe uszkodzenie wątroby, stłuszczenie wątroby. Choroba rozwija się bardzo powoli w czterech fazach:

Darmowe leki dla seniora - lista leków

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat są uprawnieni do otrzymania bezpłatnych leków. Sam wiek nie uprawnia jednak do skorzystania z tego przywileju. Muszą zostać spełnione również inne warunki, o których mowa poniżej.

Nie każdy lek zażywany przez seniora można otrzymać bezpłatnie.

Stwardnienie zanikowe boczne - SLA

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna prowadząca do zaniku funkcji mięśni. Choroba dotyka z reguły osoby dojrzałe (powyżej 50 roku życia). Do jej początkowych objawów zaliczamy: osłabienie i drżenie mięśni, bolesne skurcze mięśni, nadmierne zmęczenie.

Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu w chore miejsca lekarstwa przy użyciu urządzenia które generuje przepływ prądu stałego. Najpierw chore miejsce jest smarowane lekiem, następnie przykłada się do niego elektrody i uruchamia urządzenie, które ułatwia wprowadzanie leku.

Magnetoterapia

Magnetoterapia (wykorzystująca lecznicze działanie pola magnetycznego) - jest z sukcesem wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń, w tym urazów. Dzieje się tak, ponieważ pole magnetyczne przenika przez organizm wpływając na zmianę funkcji biologicznych tkanek i uaktywnia procesy regeneracyjne oraz odpornościowe, które w nim zachodzą.

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

  1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
  • Nigdy 0 pkt
  • Od czasu do czasu – 1 pkt
  • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
  • Prawie codziennie – 3 pkt

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.