header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Zakupy świąteczne 2018

zakupy 2018

Uwaga na przedświąteczne pożyczki.

Z tegorocznego badania „Zakupy świąteczne 2018” wynika, że na przygotowanie świąt wydamy przeciętnie 1168 zł.

Zakupy spożywcze planujemy zazwyczaj z kartką i ołówkiem, ale podczas kupowania prezentów nie chcemy się ograniczać. Dodatkowe wydatki stanowią: choinka i dekoracje, mały remont mieszkania, który chcemy skończyć „na święta”, zabiegi kosmetyczne i ubrania, dzięki którym będziemy lepiej się prezentować. Młodsi często radzą sobie ze przedświątecznymi wydatkami, ale seniorzy – już niekoniecznie. Z danych BIK wynika, że w grudniu Polacy biorą o 1/3 kredytów więcej, aniżeli w trzecim kwartale roku, a osoby powyżej 65 roku życia stanowią 17 proc. wszystkich kredytobiorców. Czy to oznacza, że święta robimy zawsze na kredyt? Skąd seniorzy biorą gotówkę na organizację gwiazdki oraz prezenty? Jak nie dać się omamić świątecznym promocjom pożyczek?

Ceny towarów i usług wciąż rosną. Z danych GUS wynika, że w 2018 roku ceny żywności wzrosły o 2 proc. względem 2017. Przed świętami machina zakupowa rozkręca się jednak na dobre. W sklepach można spotkać promocje „Kup 2 w cenie 1”, obniżki dotyczące „zakupów w zestawie” lub wyjątkowe okazje skłaniające do podpisywania umów i kupowania produktów za 1 zł. Nie brakuje również świątecznych ofert dotyczących szybkich pożyczek, które kuszą klientów i pozwalają uporać się z rosnącą listą zakupów.
– Pamiętajmy, że świąteczne oferty nie zawsze są korzystne dla naszego portfela, a bożonarodzeniowe reklamy i promocje często bazują na emocjach. Jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych są seniorzy. Na co dzień borykają się z problemami finansowymi, a przedświąteczny szał jest dodatkowym obciążeniem dla ich domowego – zazwyczaj skromnego - budżetu. Wielu seniorów zaciąga zatem nowe pożyczki i wpada w spiralę zadłużenia. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że przeciętny dług seniora to 12,3 tys. zł. Z kolei BIG Info Monitor i BIK podają, że niespłacone na czas kredyty i bieżące rachunki osób powyżej 65 roku życia stanowią już 7,3 mld zł – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Z danych tej instytucji wynika, że blisko 10 proc. seniorów, którzy zdecydowali się na rentę dożywotnią w funduszu, po otrzymaniu środków, spłaciło długi i inne zobowiązania finansowe.

Na co pożyczają seniorzy?

Osoby starsze zadłużają się na coraz wyższe kwoty. Z danych BIG Info Monitor i BIK wynika, że w pierwszej połowie tego roku średnia kwota zadłużenia seniorów wzrosła o 9 proc. Aż 66 proc. seniorów przyznało, że pożyczone pieniądze wydało na leczenie, a 34 proc. na prywatną opiekę medyczną i rehabilitację. – Polscy seniorzy pobierają jedne z najniższych emerytur w Europie, a dodatkowo nie mają zbyt wielu oszczędności na starość. Mimo to chętnie pomagają bliskim i właśnie na to zaciągają pożyczki. Z badania BIG Info Monitor i BIK wynika, że co dziesiąty senior zadłuża się, aby pomóc rodzinie. Pamiętajmy, i to nie tylko przed świętami, ale przez cały rok, że to seniorzy mogą potrzebować naszej pomocy finansowej, rozmowy oraz bliskości. Często sami borykają się z problemami finansowymi i zdrowotnymi – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Świąteczne reklamy? Podejdźmy do nich z rozwagą

 

Niestety, w wielu reklamach pożyczka wygląda pięknie, pozwala spełniać marzenia, doposażać mieszkania, czy sprawiać radość najbliższym. Jej oprocentowanie jest niskie, a ryzyko dla klienta minimalne. Nacisk położony jest na zalety oferty, a większość firm przekonuje klientów, że w razie kłopotów finansowych można odroczyć spłatę zadłużenia. Rzeczywistość bywa mniej kolorowa. Informacje o dodatkowych opłatach często podawane są niezrozumiałym językiem lub dopisywane małym drukiem. Łatwo jest to pominąć, zwłaszcza jeśli podpisaliśmy umowę kredytową „na gorąco” bez wcześniejszej analizy i doradztwa, chociażby ze strony bliskich.

Wizyta doradcy w domu? Ważne, by bez presji

 

Osoby starsze darzą firmy pożyczkowe dość wysokim zaufaniem, co często powoduje, że bez najmniejszego zawahania i zazwyczaj nieświadomie zawierają niekorzystne umowy. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem mogą być pożyczki oferowane przez agentów, którzy obsługują seniorów bezpośrednio w ich domach. W praktyce, taka usługa wiąże się z dodatkowymi opłatami, a niekiedy kończy się zaciągnięciem wyższego zobowiązania, niż początkowo planowaliśmy. Nie bez znaczenia jest także poczucie wywieranej presji, które sprawia, że trudno w takiej sytuacji odmówić „sprzedawcy” i obiektywnie ocenić ofertę. Pamiętajmy zatem, by podchodzić z dużą dozą rozsądku do obietnic doradcy, że za chwilę upłynie termin promocji i nie będzie można już z niej skorzystać.

Co warto sprawdzić zanim weźmiemy „świąteczną” pożyczkę lub kredyt?

 

- Wśród najpopularniejszych form finansowania jest kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, kredyt ratalny, kredyt gotówkowy, pożyczka, karta kredytowa, czy kredyt konsolidacyjny, którego celem jest skonsolidowanie wcześniej zaciągniętych pożyczek i ich spłata. Seniorzy, aby wesprzeć swój domowy budżet coraz chętniej wybierają również rentę dożywotnią. Niezależnie od decyzji, pamiętajmy, by wybrać narzędzie finansowe dopasowane do naszych możliwości i potrzeb – podkreśla Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę warto zebrać oferty różnych kredytodawców, przeanalizować je, przeczytać regulaminy oraz przejrzeć taryfy opłat i prowizji. Warto porównać wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany, sprawdzić czy istnieje możliwość wynegocjowania niższej marży lub daty płatności rat, a także zweryfikować jakie dokumenty będą potrzebne do zbadania zdolności kredytowej i zawarcia umowy. Warto sprawdzić również wysokość oprocentowania, nie tylko nominalnego, ale tzw. RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To dzięki niemu łatwiej nam będzie określić jaki jest realny koszt kredytu czy pożyczki. Warto upewnić się jakie są inne koszty związane z udzieleniem pożyczki, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe i ile kosztuje rezygnacja z niego. Przeważnie najlepsze warunki kredytu dostaniemy w banku, z którego usług stale korzystamy, który zna już naszą historię.

Ostrożnie w przypadku ofert łączonych

Przed świętami pożyczkodawcy kuszą nas ofertami dodatkowymi np. prezentami, które można otrzymać w zamian za podpisanie umowy, zakupem dodatkowego produktu za połowę ceny, założenie rachunku osobistego lub karty kredytowej „w pakiecie”, czy możliwością rozpoczęcia spłaty pożyczki dopiero za kilka miesięcy. Warto zapoznać się z takimi promocjami, ale ostrożnie. Zanim się zdecydujemy, odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka jest korzyść dla nas? Pytajmy o miesięczne koszty związane z dodatkowym kontem czy opłatą za kartę. Dla firmy pożyczkowej czy banku każdy dodatkowo sprzedany produkt to zysk i lepsze statystki, ale czy dla nas to niezbędne rozwiązanie?

[Poradnik]

Co możemy zrobić, by nie zadłużać się niepotrzebnie?

 

 • Planujmy comiesięczne wydatki z wyprzedzeniem. Starajmy się odkładać jakąś kwotę miesięcznie, by pokryć przedświąteczne wydatki
 • Weźmy pod uwagę, że wcześniej czy później każdy kredyt trzeba spłacić, a to oznacza dodatkowy wydatek w przyszłości
 • Jeśli potrzebujemy finansowania, zacznijmy od debetu w rachunku osobistym lub kredytu odnawialnego w swoim banku. Zwykle jesteśmy wieloletnim klientem danego banku, a nasza wiarygodność jest potwierdzona w tej instytucji, chociażby przez comiesięczne wpływy. Bank dysponuje też danymi na temat naszych transakcji, wie na co wydajemy pieniądze, jak często przychodzą do nas przelewy czy mamy dodatkowe źródło dochodów. A taka wiedza jest nie do przecenienia. Debet w koncie jest zazwyczaj lepiej oprocentowany, aniżeli typowa pożyczka, a w okresie przedświątecznym wiele banków oferuje takie rozwiązanie bez prowizji za uruchomienie, więc jedyny koszt jaki ponosimy to odsetki. Z kredytu odnawialnego korzystamy elastycznie tylko w stopniu, w jakim są nam potrzebne pieniądze
 • Jeżeli posiadamy kartę kredytową lub nasz bank bezpłatnie taką oferuje, warto wykorzystać tzw. grace period, czyli okres bezodsetkowy, który może dochodzić nawet do dwóch miesięcy. Bądźmy jednak zdyscyplinowani i nie nadużywajmy takiego rodzaju karty
 • Zbierzmy rekomendacje od przyjaciół i znajomych. Może ktoś z nich w ostatnich latach korzystał z pożyczki, spłacił ją i poleci konkretną firmę? A może, na podstawie własnego doświadczenia, podpowie, na co jeszcze zwrócić uwagę? Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto poprosić o radę kogoś z bliskich
 • Porównajmy różne oferty, udajmy się do konkurencji. Zbierzmy propozycje kilku banków i firm pożyczkowych, sprawdźmy na czym polegają podobieństwa, a czym różnią się te propozycje. Wiele informacji na ten temat znajdziemy również w Internecie
 • Rozważmy, czy nie warto zainteresować się rentą dożywotnią i spieniężyć kapitał zamrożony w posiadanej nieruchomości. W zamian za przekazanie prawa własności do mieszkania można otrzymywać comiesięczną rentę (aż do śmierci) i jednocześnie wciąż mieszkać w swoim domu.

Zanim zaciągniemy pożyczkę na nowy telewizor lub zrobimy dwanaście potraw, zastanówmy się, czy kredyt na święta jest nam faktycznie potrzebny. Czasem nie ma wyjścia i trzeba zaciągnąć nowe zobowiązanie, a czasem warto odpuścić. Bo w święta to czas na wyciszenie i radowanie się nowym życiem, a nie konsumpcjonizm.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  
 • Ślepota śnieżna

  Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Czy wiesz, że to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie? Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  W zimę nie zapominaj o promieniowaniu UV

  Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, kiedy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w trakcie zimy, a my często organizujemy swój czas tak, aby przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej.

  Więcej…  
 • Niedobór minerałów i witamin

  Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?

  Wapń

  Odpowiednia kombinacja składników mineralnych wzmocni zęby. Jednym z kluczowych jest wapń, minerał, który w 99 proc. zmagazynowany jest w naszych kościach i zębach. W zębach wapń występuje jako "hydroksyapatyt", składający się  zarówno z wapnia, jak i fosforanu. Stanowi on rodzaj rusztowania zapewniającego wytrzymałość mechaniczną kościom i zębom.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie