header


Zasiłek opiekuńczy

Przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w sytuacji, w której nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem (własnym lub przysposobionym) w wieku do 8 roku życia, w sytuacji gdy nieprzewidzianie zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę do której dziecko uczęszczało; lub w sytuacji porodu/choroby/pobytu w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeśli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki;
 • chorym dzieckiem do ukończenia 14 roku życia;
 • innym chorym członkiem rodziny (małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo).

Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa się bez okresu wyczekiwania. Warunkiem jego przyznania jest brak innych członków rodziny mogących sprawować opiekę. Ten warunek nie dotyczy opieki nad dziećmi do 2 roku życia. W sytuacji gdy dziecko nie ukończyło 8 lat zasiłek opiekuńczy może być przyznany także rodzicom, którzy nie zawarli małżeństwa.

Zasiłek przysługuje przez okres niewykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, maksymalnie przez 60 dni w roku jeśli opieka jest sprawowania nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub przez 14 dni w roku, jeśli opieka jest sprawowana nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub nad innym chorym członkiem rodziny. Łączny okres opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku.

W sytuacji, w której matka dziecka do 8 tygodni po porodzie: przebywa w szpitalu i nie może sprawować opieki nad dzieckiem lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji/orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu i nie może opiekować się dzieckiem lub porzuciła dziecko po porodzie to ojciec lub inny członek rodziny sprawujący opiekę nad dzieckiem nabywa prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru. W przypadku pracowników podstawą wymiaru jest miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed powstaniem niezdolności do pracy lub za pełne miesiące ubezpieczenia, jeśli niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia. W przypadku osób nie będących pracownikami podstawę wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z cukrzycą typu II. To ok. 1,5 mln osób w Polsce, którym grozi ślepota – apelują eksperci z Instytutu Oka. Większość diabetyków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Tymczasem nieleczona retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród osób pomiędzy 20 a 65 r.ż. U chorych z cukrzycą w związku z występowaniem zaburzeń makro i mikrokrążenia bardzo często w różnych narządach dochodzi do szeregu powikłań, które są następstwem zarówno wahań poziomu cukru, jak i odczynu zapalnego w tkankach.

  Więcej…  
 • Masaż andullacyjny.

  Regeneracja, profilaktyka i terapia dzięki wibracji o odpowiedniej częstotliwości - to najkrótszy opis masażu andullacyjnego. Skuteczność tej technologii, od kilku lat wykorzystywanej m.in. przez profesjonalnych sportowców, polega na wprowadzeniu komórek i płynów w organizmie w mikrodrgania. Stymulowane w ten sposób naturalne mechanizmy fizjologiczne wspierają przemianę materii, stabilizują ciśnienie krwi, redukują ból oraz inne dolegliwości mięśniowe.

  Masaż to jeden z najstarszych zabiegów terapeutycznych, znany i stosowany od starożytności. O jego właściwościach leczniczych pisali ojcowie medycyny - Hipokrates, Celsus a także Galen.

  Więcej…  
 • Andropauza

  Andropauza to męskie przekwitanie. Choć o menopauzie mówi się dużo i chętnie, to o przekwitaniu mężczyzn nie wspomina się tak często. Tymczasem mężczyźni także przekwitają, choć niechętnie się do tego przyznają.

  Stopniowe przekwitanie

  Gdy u kobiety występuje menopauza, jest ona zwykle uciążliwa. Najczęściej wymaga wizyty u lekarza, ale także pomocy w radzeniu sobie z dolegliwościami. Inaczej jest u mężczyzn. Tu andropauza przebiega łagodniej, zwykle bez wiedzy zainteresowanej osoby.

  Więcej…  
 • Próchnica

  W jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów, niektóre powodują próchnicę. Akademia Zdrowego Uśmiechu przez 5 lat przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań z 560 przedszkoli w Polsce pokazały, że ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę.

  Próchnica to choroba bakteryjna atakująca tkanki twarde zębów. Powstaje w procesie zmiękczania szkliwa i objawia się występowaniem na zębach przebarwienia lub zmianami w strukturze zęba.

  Więcej…  
 • Przesuszona skóra

  W wakacje twoja skóra nie odpoczywa. Gdy wyjeżdżamy często zapominamy o codziennej pielęgnacji lub po prostu odpoczywamy na całego nie myśląc o swojej skórze, ograniczając się co najwyżej do kremu z filtrem. Jednak skóra człowieka jest wrażliwa na zmiany otoczenia, temperatury, środki myjące i detergenty. Sprawdź, co może cię spotkać na wakacjach i jak uniknąć problemów.

  Przesuszona skóra

  Nie musisz przejść pieszo Sahary, żeby twoja skóra stała się sucha i podrażniona.

  Więcej…  
 • Endoproteza stawu biodrowego

  Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Jeśli ze względu na dolegliwości bólowe i ograniczoną ruchomość będziemy zmuszeni poddać się takiemu zabiegowi, warto wiedzieć jak się do niego przygotować.

  Więcej…  
 • Wino a dieta

  Dieta odchudzająca zazwyczaj kojarzy nam się z wyrzeczeniami, liczeniem kalorii i niesmacznym jedzeniem. Ciągłe nakazy i zakazy szybko nas zniechęcają i wracamy do swoich starych nawyków żywieniowych. Ale czy to prawda, że będąc na diecie musimy odmawiać sobie wszystkiego?

  Jest lato, a piękna pogoda sprzyja imprezowaniu w plenerze. Pizza, chipsy i napoje gazowane to obowiązkowe menu na tego typu przyjęciach.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Refluks żołądkowy

Refluks żołądkowo – przełykowy jest to zarzucanie zawartości żołądka do przełyku. Na jego pojawienie się wpływa: spożywanie tłustych potraw, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, urazy klatki piersiowej.

Więcej…

Reumatyzm

 

Reumatyzm – jest to choroba stawów, charakteryzująca się przewlekłym i nawracającym bólem, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

Więcej…

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa – jest to powikłanie cukrzycy, powodujące uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Może ona przebiegać praktycznie bezobjawowo,

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie