header


Zasiłek opiekuńczy

Przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w sytuacji, w której nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem (własnym lub przysposobionym) w wieku do 8 roku życia, w sytuacji gdy nieprzewidzianie zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę do której dziecko uczęszczało; lub w sytuacji porodu/choroby/pobytu w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeśli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki;
 • chorym dzieckiem do ukończenia 14 roku życia;
 • innym chorym członkiem rodziny (małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo).

Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa się bez okresu wyczekiwania. Warunkiem jego przyznania jest brak innych członków rodziny mogących sprawować opiekę. Ten warunek nie dotyczy opieki nad dziećmi do 2 roku życia. W sytuacji gdy dziecko nie ukończyło 8 lat zasiłek opiekuńczy może być przyznany także rodzicom, którzy nie zawarli małżeństwa.

Zasiłek przysługuje przez okres niewykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, maksymalnie przez 60 dni w roku jeśli opieka jest sprawowania nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub przez 14 dni w roku, jeśli opieka jest sprawowana nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub nad innym chorym członkiem rodziny. Łączny okres opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku.

W sytuacji, w której matka dziecka do 8 tygodni po porodzie: przebywa w szpitalu i nie może sprawować opieki nad dzieckiem lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji/orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu i nie może opiekować się dzieckiem lub porzuciła dziecko po porodzie to ojciec lub inny członek rodziny sprawujący opiekę nad dzieckiem nabywa prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru. W przypadku pracowników podstawą wymiaru jest miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed powstaniem niezdolności do pracy lub za pełne miesiące ubezpieczenia, jeśli niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia. W przypadku osób nie będących pracownikami podstawę wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Dzika róża? Na zdrowie!

  Nadszedł czas przeziębień. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest wzmocnienie swojej odporności. Oczywiście najzdrowiej w naturalny sposób! Wystarczy się rozejrzeć, żeby znaleźć dziką różę – wyjątkową roślinę, której owoce uchronią nas przed infekcjami.

  Dzika róża - właściwości

  W Polsce dzika róża występuje pospolicie, to znaczy, że rośnie niemal wszędzie. Jest niezwykle łatwo dostępna. Przechodzimy obok niej obojętnie, nie zauważając jak wiele możemy z niej czerpać. Prozdrowotne właściwości dzikiej róży znane były już wieki temu i wykorzystywane powszechnie w leczeniu. Dawniej owoce dzikiej róży jedzono nawet na surowo!

  Więcej…  
 • Energia dla seniora bez łyka kawy

  Codzienny pośpiech, nieustanny brak czasu wynikający z konieczności wypełniania licznych obowiązków sprawiają, iż najszybszą oraz najwygodniejszą formą wyzwolenia tak potrzebnej energii jest sięgnięcie po kawę. Zawarta w niej spora dawka kofeiny skutecznie przywraca siły i pobudza do działania. Jednak zbyt częste picie wspomnianej używki może negatywnie oddziaływać na organizm.

  Więcej…  
 • Cukier sprawcą zmarszczek i trądziku

  Odstaw cukier – twoja skóra ci podziękuje! Cukier uzależnia - zdania w tej kwestii są podzielone, chociaż nawet gdyby to nie była prawda, to trudno oprzeć się sernikowi czy, teoretycznie zdrowym, ciasteczkom zbożowym. Jednak znajdziemy go nie tylko w słodyczach, jest w zasadzie wszędzie. W pieczywie, wędlinach, ketchupie… Wg kosmetologów nasza dieta powinna zawierać go jak najmniej. Dlaczego? Zasada jest prosta: im więcej jesz cukru, tym starzej wyglądasz.

  Mimo że średnia ilość spożywanego cukru na osobę maleje w ostatnich latach, to i tak wciąż jemy go za dużo.

  Więcej…  
 • Ziemia okrzemkowa i jej zastosowanie

  Ziemia okrzemkowa świetnie sprawdza się jako wychwytywacz grzybów, bakterii oraz wirusów. Inaczej nazywana jest również diatomitem, to substancja złożona głównie z glonów jednokomórkowych – okrzemek. W badaniu mikroskopowym można zauważyć, ze składa się z  rurek, które posiadają dodatkowo pory, które za pomocą ujemnego ładunku elektrycznego jest w  stanie przyciągać cząsteczki. To dlatego tak doskonale wchłania i oczyszcza organizm z negatywnych składników. Usuwa nie tylko produkty przemiany materii, ale również metale ciążki, pasożyty, wirusy, bakterie, grzyby.

  Więcej…  
 • Jak poradzić sobie z łupieżem

  Balsamy, pianki, żele, pasty, maski, lakiery i wiele innych preparatów do stylizacji włosów – jest w czym wybierać. Kiedy i dlaczego warto zachować umiar w ich stosowaniu?

  Zdrowo wyglądające, lśniące, dobrze ścięte i trwale uczesane włosy pragnie mieć nie tylko każda kobieta, ale również dbający o siebie mężczyzna. Włosy i fryzura to ważna część naszego wyglądu, na który zwraca się od razu uwagę. Producenci kosmetyków do włosów prześcigają się w dostarczaniu na rynek kolejnych produktów do higieny i pielęgnacji włosów, a także do ich stylizacji.

  Więcej…  
 • Masaż – czy zawsze bezpieczny?

  Masaż kojarzy się relaksem, odpoczynkiem, rozluźnieniem zmęczonych mięśni i pielęgnacją ciała. Niestety są takie przypadki, w których powinno się go unikać, ponieważ może być niewskazany i wywołać negatywne skutki uboczne dla naszego organizmu. Dzieje się tak na przykład w przypadku gorączki, która jest sygnałem, że nasze ciało walczy z infekcją. Wtedy wszystkie jego siły skierowane są na walkę z wirusami bądź bakteriami, natomiast masaż usprawnia przepływanie krwi i znacznie je przyspiesza, co może być dla organizmu dodatkowym – mylącym go bodźcem.

  Więcej…  
 • Kserostomia - zapobieganie

  Suchość w ustach (kserostomia), która jest skutkiem niedoboru śliny, powodować może problemy z mówieniem, połykaniem czy odczuwaniem smaku. Przyczyną tej dolegliwości może być radioterapia, przyjmowanie leków, cukrzyca, niewłaściwa dieta, używki czy podeszły wiek.

  Gdy zaczyna brakować śliny.

  Skutkiem niedoboru śliny może być zespół suchości w jamie ustnej, zwany kserostomią, który powoduje:

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zespół sercowy X

Zespół sercowy X – jest to rodzaj choroby niedokrwiennej serca, objawiający się bólem w klatce piersiowej który powstaje zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w czasie spoczynku.

Więcej…

Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku – jest to zespół dolegliwości zdrowotnych, które pojawiają się w wyniku przebywania w budynku i ustępują po jego opuszczeniu.  

Więcej…

Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji (choroba Kwoka) – jest to alergia pokarmowa, która pojawia się po zjedzeniu dań chińskiej kuchni. Przyczyną jest prawdopodobnie nadwrażliwość na przyprawy i dodatki (jak grzyby, wodorosty, orzechy) dodawane do potraw chińskich w celu zintensyfikowania ich smaku.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie