header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Zasiłek opiekuńczy

Przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w sytuacji, w której nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem (własnym lub przysposobionym) w wieku do 8 roku życia, w sytuacji gdy nieprzewidzianie zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę do której dziecko uczęszczało; lub w sytuacji porodu/choroby/pobytu w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeśli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki;
 • chorym dzieckiem do ukończenia 14 roku życia;
 • innym chorym członkiem rodziny (małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo).

Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa się bez okresu wyczekiwania. Warunkiem jego przyznania jest brak innych członków rodziny mogących sprawować opiekę. Ten warunek nie dotyczy opieki nad dziećmi do 2 roku życia. W sytuacji gdy dziecko nie ukończyło 8 lat zasiłek opiekuńczy może być przyznany także rodzicom, którzy nie zawarli małżeństwa.

Zasiłek przysługuje przez okres niewykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, maksymalnie przez 60 dni w roku jeśli opieka jest sprawowania nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub przez 14 dni w roku, jeśli opieka jest sprawowana nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub nad innym chorym członkiem rodziny. Łączny okres opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku.

W sytuacji, w której matka dziecka do 8 tygodni po porodzie: przebywa w szpitalu i nie może sprawować opieki nad dzieckiem lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji/orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu i nie może opiekować się dzieckiem lub porzuciła dziecko po porodzie to ojciec lub inny członek rodziny sprawujący opiekę nad dzieckiem nabywa prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru. W przypadku pracowników podstawą wymiaru jest miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed powstaniem niezdolności do pracy lub za pełne miesiące ubezpieczenia, jeśli niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia. W przypadku osób nie będących pracownikami podstawę wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak możemy ochronić się przed atakiem kleszczy?

  Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny – ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – odpowiada lek. med. Izabela Fengler, internista w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Wiosenne alergie

  Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy. Choć w diagnostyce alergii, punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, to wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Z kolei stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.

  Po kilku miesiącach tęsknoty za słońcem i zielenią, w końcu nadchodzą pierwsze dni wiosny. Zachwyt nad nimi wielu z nas utrudnia jednak alergia na pyłki.

  Więcej…  
 • Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

  Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii. Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

  Więcej…  
 • Poziom glukozy we krwi

  Monika StachowiczDentystę może zainteresować teraz poziom glukozy we krwi. Powód? Plaga cukrzycy!

  Warszawa: dentyści coraz częściej pomagają diagnozować cukrzycę

  Od dentysty wrócimy ze skierowaniem na badanie poziomu glukozy we krwi? To możliwe. Coraz częściej stomatolodzy jako pierwsi zauważają symptomy nieleczonej,  a nieraz zaawansowanej cukrzycy. W jednym z warszawskich gabinetów w ciągu miesiąca jest nawet 5 takich przypadków. A to tylko wycinek gigantycznego problemu.

  Epidemia cukrzycy, także w Polsce?

  Na całym świecie rośnie liczba osób chorych na cukrzycę.

  Więcej…  
 • Łysienie

  Problem drastycznie wypadających włosów wpływa nie tylko na zmianę wyglądu, ale również na psychikę. Utrata włosów często obniża pewności siebie, jest powodem narastających kompleksów, a nawet depresji. Z problemem łysienia zmaga się coraz więcej osób. Z pomocą przychodzi nowoczesna i niechirurgiczna metoda walki z łysieniem - mikropigmentacja skóry głowy.

  Polacy, jak wynika z badań należą do czołówki najbardziej łysiejących narodów na świecie. Problem utraty włosów dotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć.

  Więcej…  
 • Jaką pomóc obolałym dziąsłom?

  Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy stnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

  Schorzenia przyzębia dotykają ogromną część społeczeństwa.

  Więcej…  
 • Wiosenna odnowa organizmu

  Organizm po zimie jest wyczerpany częstszymi infekcjami czy dietą bogatą w tłuszcz i węglowodany. Dlatego obecnie jest idealny czas na zmiany, na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej czy przejście na zdrową dietę. Jednak wiosenną odnowę powinniśmy zacząć od badań laboratoryjnych, zarówno podstawowych (morfologia, poziom glukozy), jak i bardziej specyficznych.

  Czas na zmiany.

  Wiosna to idealny czas na zmiany! Mamy ochotę zacząć się ruszać, zdrowo odżywiać, korzystać z życia.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Afta

Afta jest to niewielkie, ale bolesne owrzodzenie jamy ustnej. Do czynników sprzyjających powstawaniu aft można zaliczyć: alergię, niewłaściwą dietę, zmęczenie, długotrwały stres, osłabienie, leki na anginę, zmiany hormonalne, źle dobrane protezy.

Więcej…

Afazja

Afazja jest to niezdolność do mówienia, dotykająca osoby które poprzednio nie miały z tym problemów. Pojawia się ona nagle, z reguły wskutek udaru powodującego niedokrwienie obszarów mózgu odpowiadających za mowę i rozumienie mowy.

Więcej…

Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest to stan w którym oprócz objawów charakterystycznych dla upojenia alkoholowego występują inne, zagrażające życiu objawy. Zatrucie alkoholem rozwija się w kilku fazach.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie