Jak walczyć z upałem w starszym wieku?

Upały doskwierają każdemu, ale w szczególności trudno znoszą je osoby starsze. Wykazują one mniejszą tolerancję na wyższe temperatury. Często jest to spowodowane schorzeniami, które ich trapią. Zdarzają się też tacy, którzy podczas takich upalnych dni po prostu mają gorsze samopoczucie i nie lubią wychodzić na zewnątrz. Aby jak najskuteczniej zaradzić negatywnym skutkom upałów, trzeba stosować się do kilku zasad, które sprawią, że seniorzy poczują się lepiej i nie zaszkodzą sobie.

Seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu w takich porach, gdy słońce świeci najmocniej, a natężenie ciepła jest największe. Ma to miejsce pomiędzy godziną 11-15. Jeżeli w tych godzinach wychodzimy z domu, najlepiej chronić się w miejscach zacienionych, smarować się kremem, który ma wysokie filtry przeciwsłoneczne, a także zadbać o właściwe nakrycie głowy, ponieważ przegrzanie tej części ciała może grozić udarem cieplnym. Trzeba zadbać o spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody, ponieważ organizm poci się i przez to traci nie tylko wodę, ale również pozbywa się cennych składników, które dobrze uzupełniać wodą mineralną lub suplementami diety. W upalne i słoneczne dni ubranie powinno być przewiewne, najlepiej wykonane z bawełny, która przepuszcza powietrze. Dobrze postawić na kolory jasne, ponieważ cieplejsze bardziej się nagrzewają. Warto zwrócić także uwagę na zażywane leki, niektóre z nich trzeba chronić przed ciepłem, inne wymagają innego dawkowania w okresie wzmożonych upałów.

Osoby stale przyjmujące leki na przewlekłe choroby, jeżeli czują pogorszenie samopoczucia, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem i omówić te kwestie. Podczas upału posiłki powinny być lekkostrawne i przyjmowane systematycznie. Unikać należy prac fizycznych, szczególnie tych wykonywanych na słońcu lub w gorących pomieszczeniach.

seniorezy.PL