Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino

Syn Szawla

DOJRZAŁE KINO - Syn Szawła Kino Pod Baranami środa, 27 stycznia 2016, godz. 11.00

W środę (27 stycznia) o godzinie 11.00 Kino Pod Baranami zaprasza dojrzałych widzów na obsypany nagrodami, w tym Złotym Globem i Grand Prix na Festiwalu w Cannes, a także kandydujący do Oscara, przejmujący obraz László Nemesa – Syn Szawła.

Kino Pod Baranami w każdą środę około godziny 11.00 zaprasza widzów na Dojrzałe Kino – cykl spotkań skierowany do seniorów, podczas których mają okazję obejrzeć jedną z kinowych premier, wysłuchać prelekcji i podyskutować o dobrym filmie. Oczekiwanie na seans umila widzom drobny poczęstunek: kawa, herbata i ciasteczka.

SYN SZAWŁA | SAUL FIA

reż.  László Nemes, Węgry 2015, 107’

Nominacja do Oscara 2016: najlepszy film obcojęzyczny

Złote Globy 2016: najlepszy film obcojęzyczny

MFF w Cannes 2015: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI

Camerimage Bydgoszcz 2015: Brązowa Żaba

National Board of Review 2015: najlepszy film obcojęzyczny

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa - nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes - przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. Syn Szawła powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat.

Syn Szawła (...) wprowadza widza w sam środek obozu koncentracyjnego. Naszym celem było obranie ścieżki zupełnie innej niż w klasycznych dramatach historycznych, pokazujących szeroką perspektywę i wiele różnych punktów widzenia. Nie chcieliśmy opowiedzieć historii Holokaustu, tylko prostą historię jednego człowieka, znajdującego się w straszliwej sytuacji. reżyser, László Nemes

To, co czterdzieści lat temu za sprawą swojej powieści „Los utracony” zrobił Imre Kertész, powtórzył w pewnym sensie teraz Nemes. Syn Szawła to rodzaj bolesnego, ale jakże potrzebnego kinowego doświadczenia. Film, który chwyta za gardło i pewnie długo nie puści.

I staje się coś, czego nigdy nie doświadczyłem w filmach o obozach zagłady: wyłączam przeżywanie, pochylam głowę. Muszę stać się kompletnie bierny, nieludzki. I przez moment wiem, jak to jest.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Cykl zrealizowano przy wsparciu PISF.

BILETY dla seniorów: 12 zł