header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy chcą korzystać z życia

Świat starzeje się coraz szybciej, ludzie żyją dłużej. Za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku 60 plus. Ten demograficzny trend sprawia, że kult młodości powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje go moda na bycie „age-friendly". Powstają rozwiązania finansowe skrojone na miarę potrzeb Seniorów i miejsca przyjazne tej grupie społecznej.

Zakończenie pracy zawodowej to zupełnie nowy etap życia. Czasem trudno to zaakceptować i znaleźć sobie nowe, równie ciekawe zajęcia. Dlatego miasta, w tym także Wrocław, oferują emerytom różne formy aktywności. Uniwersytety Trzeciego Wieku czy coraz liczniejsze Kluby Seniora – dzięki tym inicjatywom starsze osoby mogą czuć się w tym mieście naprawdę dobrze.

Finanse dla Seniora

Jednym z ciekawych rozwiązań finansowych przygotowanych z myślą o seniorach jest hipoteka odwrócona, która pozwala na poprawę sytuacji finansowej oraz podreperowanie domowego budżetu. Usługa ta cieszy się dużym powodzeniem w Wielkiej Brytanii, USA i na Węgrzech, a w Polsce zdobywa uznanie kolejnych osób. W ramach hipoteki odwróconej senior, w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu, dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną. Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu. – Rozpiętość kwot, które oferujemy Seniorom jest duża. Wysokość takiej „dodatkowej renty" zależy przede wszystkim od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu, a także od wieku i płci seniora – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który pierwszy wprowadził na polski rynek to rozwiązanie. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje. Co ważne, skorzystanie z hipoteki odwróconej jest bardzo bezpieczne. Konstrukcja umowy jest oparta o zapisy kodeksu cywilnego, w szczególności o artykuły nr 908-916. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy senior otrzymuje m.in. gwarancję, iż do momentu śmierci mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać. Ponadto, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior ma prawo unieważnić umowę, a własność nieruchomości zostanie mu zwrócona. Może on również wycofać się z umowy w dowolnej chwili – po zwróceniu otrzymanych kwot wraz z odsetkami i kosztami poniesionymi przez Fundusz. Aby zapewnić bezpieczeństwo Klientom, Fundusz Hipoteczny DOM S.A. każdą umowę zawiera w formie aktu notarialnego.

Aktywny emeryt po polsku

Dzięki dodatkowym funduszom z renty hipotecznej można wygospodarować pieniądze na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pojawiają się zajęcia jogi lub nordic walking dla osób starszych. Emeryci mogą też – na specjalnych kursach tańca – uczyć się klasycznego walca, tanga czy salsy. Emerytura to także doskonały czas na wyjazdy i zwiedzanie. Zwłaszcza że coraz więcej jest takich programów jak Europe Senior Tourism, dzięki któremu osoby w wieku powyżej 55 lat mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by po przejściu na emeryturę zapisać się na kurs języka obcego czy obsługi komputera albo wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku – przecież mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie!

Przekroczenie wieku emerytalnego nie musi oznaczać końca aktywności towarzyskiej i początku samotności. Jednym z miejsc, które ma na celu aktywizację seniorów, jest wrocławski Klub Seniora DOM, działający pod patronatem Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi starszych i udowadniać, że życie na emeryturze może być ciekawe i pełne radości. Udowadniamy, że świat nie kręci się tylko wokół osób młodych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A. W Klubie Seniora DOM organizowane są spotkania z lekarzami, bezpłatne badania krwi, słuchu czy indywidualne konsultacje ze specjalistami. Dzięki temu, że samym klubowiczom nie brakuje pomysłów na atrakcyjne wydarzenia, odbywają się także wykłady i warsztaty, na przykład na temat podróżowania po sześćdziesiątce czy właściwego odżywiania. To nie pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Klub Seniora działa także w Warszawie i Katowicach – podkreśla Robert Majkowski. – W przyszłości chcielibyśmy, by podobne miejsca działały w innych miastach – dodaje.

Przejście na emeryturę to duża zmiana, zarówno pod względem finansowym jak i psychologicznym. Na emeryturze zazwyczaj rezygnuje się z części dotychczasowych aktywności. Ważne jednak, by w ich miejsce znaleźć nowe zajęcia, które wypełnią wolny czas i przywrócą radość życia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Więcej…  
 • Cukrzyca cicha epidemia

  Anna SliwinskaAnna Śliwińska:

  „Największym problemem w walce z cichą epidemią cukrzycy jest… cisza”

  Nawet kilkaset tysięcy osób w Polce nie wie, że choruje na cukrzycę. Gros z 3 milionów pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, nie leczy się zgodnie z zaleceniami. Wielkim wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie przekroczyły 75. roku życia i nie mogą liczyć na choćby część darmowych leków.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł, niezbędne jest czarne mydło (oczyszcza), glinka (odżywia), jak i olej arganowy (nawilża). Dzięki żelowi pod prysznic, który zawiera te 3 składniki, możemy skorzystać z zalet zabiegu, we własnej łazience.

  Na czym polega zabieg Hammam?

  Słowo „Hammam” oznacza publiczną łaźnię, która pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju, od wieków, poddają się w niej zabiegowi pielęgnacyjnemu, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Polega na oczyszczeniu, złuszczeniu, odżywieniu i nawilżeniu skóry.

  Więcej…  
 • Ból w szyi, plecach, krzyżu

  Wstając rano z łóżka, podnosząc ciężką torbę czy myjąc głowę w umywalce, nagle czujesz chrupnięcie i dosłownie zgina Cię w pół. Przyszywający ból nie pozwala swobodnie się wyprostować. Znasz to? Przeczytaj wskazówki dr n. med. Joanny Stodolnej-Tukendorf z FootMedica, która podpowiada, co robić, gdy zazgrzyta Ci
  w kręgosłupie.

  „Najczęściej ból występuje w szyi, plecach, krzyżu. Bywa również, że ból pojawia się w częściach odległych od kręgosłupa. Jest to tzw. ból promieniujący lub rzutowany. Pacjenci skarżą się na bolesność w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, pośladku, udzie, łydce.

  Więcej…  
 • Piękny uśmiech

  Monika StachowiczChcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty!

  Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi mięso, ale również częściej niż współczesny człowiek żywili się… roślinami i warzywami. Im bardziej zielone i chrupiące, tym zdrowsze dla zębów! Oto kilka przykładów.

  Jarmuż

  Jeśli chcesz rzadziej odwiedzać dentystę, postaw na zielone warzywa liściaste w diecie np. jarmuż. To jedno z najbardziej hipsterskich warzyw to obok szpinaku znakomite roślinne źródło m.in. kwasu foliowego i wapnia.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie