header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy chcą korzystać z życia

Świat starzeje się coraz szybciej, ludzie żyją dłużej. Za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku 60 plus. Ten demograficzny trend sprawia, że kult młodości powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje go moda na bycie „age-friendly". Powstają rozwiązania finansowe skrojone na miarę potrzeb Seniorów i miejsca przyjazne tej grupie społecznej.

Zakończenie pracy zawodowej to zupełnie nowy etap życia. Czasem trudno to zaakceptować i znaleźć sobie nowe, równie ciekawe zajęcia. Dlatego miasta, w tym także Wrocław, oferują emerytom różne formy aktywności. Uniwersytety Trzeciego Wieku czy coraz liczniejsze Kluby Seniora – dzięki tym inicjatywom starsze osoby mogą czuć się w tym mieście naprawdę dobrze.

Finanse dla Seniora

Jednym z ciekawych rozwiązań finansowych przygotowanych z myślą o seniorach jest hipoteka odwrócona, która pozwala na poprawę sytuacji finansowej oraz podreperowanie domowego budżetu. Usługa ta cieszy się dużym powodzeniem w Wielkiej Brytanii, USA i na Węgrzech, a w Polsce zdobywa uznanie kolejnych osób. W ramach hipoteki odwróconej senior, w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu, dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną. Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu. – Rozpiętość kwot, które oferujemy Seniorom jest duża. Wysokość takiej „dodatkowej renty" zależy przede wszystkim od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu, a także od wieku i płci seniora – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który pierwszy wprowadził na polski rynek to rozwiązanie. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje. Co ważne, skorzystanie z hipoteki odwróconej jest bardzo bezpieczne. Konstrukcja umowy jest oparta o zapisy kodeksu cywilnego, w szczególności o artykuły nr 908-916. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy senior otrzymuje m.in. gwarancję, iż do momentu śmierci mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać. Ponadto, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior ma prawo unieważnić umowę, a własność nieruchomości zostanie mu zwrócona. Może on również wycofać się z umowy w dowolnej chwili – po zwróceniu otrzymanych kwot wraz z odsetkami i kosztami poniesionymi przez Fundusz. Aby zapewnić bezpieczeństwo Klientom, Fundusz Hipoteczny DOM S.A. każdą umowę zawiera w formie aktu notarialnego.

Aktywny emeryt po polsku

Dzięki dodatkowym funduszom z renty hipotecznej można wygospodarować pieniądze na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pojawiają się zajęcia jogi lub nordic walking dla osób starszych. Emeryci mogą też – na specjalnych kursach tańca – uczyć się klasycznego walca, tanga czy salsy. Emerytura to także doskonały czas na wyjazdy i zwiedzanie. Zwłaszcza że coraz więcej jest takich programów jak Europe Senior Tourism, dzięki któremu osoby w wieku powyżej 55 lat mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by po przejściu na emeryturę zapisać się na kurs języka obcego czy obsługi komputera albo wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku – przecież mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie!

Przekroczenie wieku emerytalnego nie musi oznaczać końca aktywności towarzyskiej i początku samotności. Jednym z miejsc, które ma na celu aktywizację seniorów, jest wrocławski Klub Seniora DOM, działający pod patronatem Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi starszych i udowadniać, że życie na emeryturze może być ciekawe i pełne radości. Udowadniamy, że świat nie kręci się tylko wokół osób młodych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A. W Klubie Seniora DOM organizowane są spotkania z lekarzami, bezpłatne badania krwi, słuchu czy indywidualne konsultacje ze specjalistami. Dzięki temu, że samym klubowiczom nie brakuje pomysłów na atrakcyjne wydarzenia, odbywają się także wykłady i warsztaty, na przykład na temat podróżowania po sześćdziesiątce czy właściwego odżywiania. To nie pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Klub Seniora działa także w Warszawie i Katowicach – podkreśla Robert Majkowski. – W przyszłości chcielibyśmy, by podobne miejsca działały w innych miastach – dodaje.

Przejście na emeryturę to duża zmiana, zarówno pod względem finansowym jak i psychologicznym. Na emeryturze zazwyczaj rezygnuje się z części dotychczasowych aktywności. Ważne jednak, by w ich miejsce znaleźć nowe zajęcia, które wypełnią wolny czas i przywrócą radość życia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Teranostyka

  Teranostyka, czyli ścisłe połączenie diagnostyki i terapii w celu dobrania do potrzeb konkretnego pacjenta celowanego leczenia - bezpiecznego i skutecznego jednocześnie, to przyszłość medycyny –
  w tym medycyny nuklearnej. Medycyna personalizowana, teranostyka i medycyna precyzyjna to obecnie najczęściej powtarzane pojęcia, charakteryzujące medycynę przyszłości. Filozofia teranostyczna będzie coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w onkologii – prognozują eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

  Diagnostyka + terapia

  Pojęcie „teranostyka” sformułowano w oparciu o połączenie dwóch słów: terapia i diagnostyka.

  Więcej…  
 • Jakie składniki redukują cellulit

  Kofeina oraz ekstrakty z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, bylicy boże drzewko i alg to składniki, jakie powinien zawierać krem na cellulit. Rozbijają one komórki tłuszczowe, usuwają toksyny i poprawiają krążenie, dzięki czemu mogą redukować tzw. skórkę pomarańczową.

  1. 1. Bluszcz pospolity.

  W składzie preparatów na cellulit znajdować się może bluszcz pospolity, czyli wiecznie zielone pnącze oplatające drzewa i ściany. Zawiera on flawonoidy, saponiny i polifenole, które poprawiają mikrokrążenie krwi i odprowadzanie limfy spod skóry, dlatego zapobiegają powstawaniu obrzęków. Składniki te wpływają także na rozbijanie komórek tłuszczowych, wspomagają metabolizm i przyspieszają spalanie tłuszczu.

  Więcej…  
 • Łuszczycowe zapalenie stawów

  Wieloletnie opóźnienia diagnostyczne skazują pacjentów chorych na ŁZS na niebezpieczne powikłania zdrowotne i konsekwencje na całe życie – apelują eksperci kampanii „ŁZS Podwójny cios”.

  Sześć miesięcy zgodnie z zaleceniami EULAR to czas, w którym łuszczycowe zapalenie stawów powinno zostać zdiagnozowane, aby uniknąć życia w bólu – podkreśla Monika Zientek prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Niestety tak się nie dzieje. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów ze strony stawów do postawienia prawidłowej diagnozy mija często nawet 5 lat.*1 - To zdecydowanie za długo.

  Więcej…  
 • Udar mózgu, jak się chronić?

  SENIORZE,
  CHROŃ SIĘ PRZED UDAREM!

  Andrzej PrzybylskiUdar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85%). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Warto wiedzieć, jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu – radzi ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Podstępny wróg, cichy zabójca

  Więcej…  
 • Okulary czy soczewki na wakacje?

  Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi? Podpowiada Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Zalety okularów

  Wakacje nad Bałtykiem to dla wielu z nas plan na najcieplejsze miesiące roku. Jednak każda osoba z wadą wzroku, która wybiera się nad wodę, boryka się z tym samym problemem – okulary czy soczewki kontaktowe?

  Więcej…  
 • Pielęgnacja stóp latem

  Obecnie chodzimy z odsłoniętymi stopami, dlatego szczególnie warto zadbać o ich świeżość i gładkość. W tym celu można moczyć je w wodzie z rozpuszczonym ałunem potasowym, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu. Zrogowaciałego i martwego naskórka pozbędziemy się dzięki marokańskiemu pumeksowi z glinki czerwonej.

  Wymagający czas dla stóp.

  Stopy są taką samą wizytówką człowieka jak twarz czy dłonie, co jest szczególnie istotne podczas lata. Kiedy temperatura rośnie zwykle chodzimy bez skarpetek czy rajstop, w sandałach i japonkach.

  Więcej…  
 • Towarzystwo Medycyny Nuklearnej

  Eksperci: powikłań zabiegów elektroterapii całkowicie nie wyeliminujemy, ale możemy diagnozować je wcześniej i leczyć skuteczniej:

  Zaktualizujmy wskazania do refundacji w badaniach obrazowych!

  Kardiologiczne układy wszczepialne mają duży wpływ na poprawę rokowania pacjentów ze złożonymi postaciami arytmii. Ta metoda terapii zaburzeń rytmu serca, choć skuteczna, niesie ze sobą ryzyko komplikacji, które, ze względu na skalę, stanowią poważne wyzwanie kliniczne.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zamienniki Viagry – pompki próżniowe

Jest to dosyć skuteczna metoda wspomagania leczenia impotencji. Urządzenie składa się z cylindra, pompki oraz pierścieni zaciskających.

Więcej…

Zamienniki Viagry – MUSE (docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu)

Metoda MUSE polega na tym, że substancja (prostaglandyna E1) jest wprowadzana bezpośrednio do cewki moczowej za pomocą specjalnego aplikatora.

Więcej…

Zamienniki Viagry – zastrzyki

Jest to metoda inwazyjna z użyciem środków farmakologicznych przypisanych przez urologa. Pacjent samodzielnie wstrzykuje lek przed stosunkiem (maksymalnie 20 minut wcześniej) za pomocą specjalnego pena.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie