header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy chcą korzystać z życia

Świat starzeje się coraz szybciej, ludzie żyją dłużej. Za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku 60 plus. Ten demograficzny trend sprawia, że kult młodości powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje go moda na bycie „age-friendly". Powstają rozwiązania finansowe skrojone na miarę potrzeb Seniorów i miejsca przyjazne tej grupie społecznej.

Zakończenie pracy zawodowej to zupełnie nowy etap życia. Czasem trudno to zaakceptować i znaleźć sobie nowe, równie ciekawe zajęcia. Dlatego miasta, w tym także Wrocław, oferują emerytom różne formy aktywności. Uniwersytety Trzeciego Wieku czy coraz liczniejsze Kluby Seniora – dzięki tym inicjatywom starsze osoby mogą czuć się w tym mieście naprawdę dobrze.

Finanse dla Seniora

Jednym z ciekawych rozwiązań finansowych przygotowanych z myślą o seniorach jest hipoteka odwrócona, która pozwala na poprawę sytuacji finansowej oraz podreperowanie domowego budżetu. Usługa ta cieszy się dużym powodzeniem w Wielkiej Brytanii, USA i na Węgrzech, a w Polsce zdobywa uznanie kolejnych osób. W ramach hipoteki odwróconej senior, w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu, dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną. Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu. – Rozpiętość kwot, które oferujemy Seniorom jest duża. Wysokość takiej „dodatkowej renty" zależy przede wszystkim od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu, a także od wieku i płci seniora – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który pierwszy wprowadził na polski rynek to rozwiązanie. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje. Co ważne, skorzystanie z hipoteki odwróconej jest bardzo bezpieczne. Konstrukcja umowy jest oparta o zapisy kodeksu cywilnego, w szczególności o artykuły nr 908-916. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy senior otrzymuje m.in. gwarancję, iż do momentu śmierci mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać. Ponadto, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior ma prawo unieważnić umowę, a własność nieruchomości zostanie mu zwrócona. Może on również wycofać się z umowy w dowolnej chwili – po zwróceniu otrzymanych kwot wraz z odsetkami i kosztami poniesionymi przez Fundusz. Aby zapewnić bezpieczeństwo Klientom, Fundusz Hipoteczny DOM S.A. każdą umowę zawiera w formie aktu notarialnego.

Aktywny emeryt po polsku

Dzięki dodatkowym funduszom z renty hipotecznej można wygospodarować pieniądze na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pojawiają się zajęcia jogi lub nordic walking dla osób starszych. Emeryci mogą też – na specjalnych kursach tańca – uczyć się klasycznego walca, tanga czy salsy. Emerytura to także doskonały czas na wyjazdy i zwiedzanie. Zwłaszcza że coraz więcej jest takich programów jak Europe Senior Tourism, dzięki któremu osoby w wieku powyżej 55 lat mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by po przejściu na emeryturę zapisać się na kurs języka obcego czy obsługi komputera albo wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku – przecież mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie!

Przekroczenie wieku emerytalnego nie musi oznaczać końca aktywności towarzyskiej i początku samotności. Jednym z miejsc, które ma na celu aktywizację seniorów, jest wrocławski Klub Seniora DOM, działający pod patronatem Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi starszych i udowadniać, że życie na emeryturze może być ciekawe i pełne radości. Udowadniamy, że świat nie kręci się tylko wokół osób młodych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A. W Klubie Seniora DOM organizowane są spotkania z lekarzami, bezpłatne badania krwi, słuchu czy indywidualne konsultacje ze specjalistami. Dzięki temu, że samym klubowiczom nie brakuje pomysłów na atrakcyjne wydarzenia, odbywają się także wykłady i warsztaty, na przykład na temat podróżowania po sześćdziesiątce czy właściwego odżywiania. To nie pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Klub Seniora działa także w Warszawie i Katowicach – podkreśla Robert Majkowski. – W przyszłości chcielibyśmy, by podobne miejsca działały w innych miastach – dodaje.

Przejście na emeryturę to duża zmiana, zarówno pod względem finansowym jak i psychologicznym. Na emeryturze zazwyczaj rezygnuje się z części dotychczasowych aktywności. Ważne jednak, by w ich miejsce znaleźć nowe zajęcia, które wypełnią wolny czas i przywrócą radość życia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak widzą Polacy po 55. roku życia?

  Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

  Więcej…  
 • Cukrzyca jak sobie z nią radzić

  Mandaryna Fot Voyo BakiewiczPiosenkarka Marta Wiśniewska o tym, że choruje na cukrzycę typu 1 dowiedziała się, gdy była w ciąży. Z chorobą zmaga się już 15 lat i zdecydowała się opowiedzieć, jak rozwój medycyny wpływa na życie chorych z cukrzycą, jakie znaczenie mają dla nich innowacje oraz czego im brakuje. Diagnoza choroby przewlekłej jest trudnym momentem – jak Pani życie zmieniło się po diagnozie cukrzycy typu 1? Czy musiała Pani zmienić swoje plany?

  Więcej…  
 • Jesienna chandra, jak z nią walczyć

  Wiosną i latem czujemy przypływ energii i motywacji – przechodzimy na diety, stajemy się bardziej aktywni, rozwijamy zainteresowania, odkrywamy nowe smaki, odpoczywamy, remontujemy mieszkanie i odliczamy dni do długo wyczekiwanego urlopu. Gdy przychodzi jesień, a wraz z nią dni stają się coraz krótsze, a pogoda powoli przestaje rozpieszczać, dopada nas zniechęcenie i spadek nastroju. Jak z nimi walczyć i móc jak najdłużej „zatrzymać lato”?

  Więcej…  
 • Każdy Pacjent jest inny

  Zalecenia i stanowiska towarzystw naukowych są bardzo potrzebne – podsumowują najnowszą wiedzę naukową i wnioski z praktyki klinicznej oraz pomagają lekarzom podejmować trafne decyzje terapeutyczne. Nie należy jednak trzymać się ich bezwzględnie – w każdym przypadku i bez zastrzeżeń – stwierdzili eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.

  Wytyczne - uwaga na pułapki!

  Rola zaleceń towarzystw naukowych jest w medycynie bardzo ważna.

  Więcej…  
 • Diagnostyka chorób serca

  Zastosowanie technik radioizotopowych w diagnostyce chorób serca pozwala na precyzyjne i bezpieczne wykrycie schorzeń układu sercowo-naczyniowego już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest przy tym dobre dla pacjenta i efektywne kosztowo – stwierdzili eksperci Sekcji Kardiologii Nuklearnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.

  Techniki radioizotopowe - dobre dla pacjenta i systemu

  Więcej…  
 • Woda różana oczyszcza i łagodzi

  Woda różana powstaje w procesie wytwarzania olejku różanego. Nie tylko oczyszcza i tonizuje, ale również łagodzi podrażnienia. Dlatego zalecana jest również do cery wrażliwej i trądzikowej. Warto wypróbować wodę, która powstaje z płatków róży damasceńskiej, zwanej najcenniejszym kwiatem na świecie.

  Działanie wody różanej na skórę znane było kobietom już w starożytności. Mówi się, iż z korzystała z niej sama Kleopatra. W krajach arabskich, z dobrodziejstw wody różanej, korzysta się do dziś - nie tylko w celu oczyszczania twarzy czy mycia włosów, ale również jako dodatek kulinarny.

  Więcej…  
 • Skóra po wakacjach potrzebuje regeneracji

  Joanna Wisniewska GorynLato to dla wielu z nas ulubiona pora roku. Słońce, wysokie temperatury, kąpiele w morzu czy basenie – tak najczęściej mijają nam długie, ciepłe i wakacyjne dni. Niestety, takie formy spędzania czasu niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry, która po lecie często jest przesuszona, podrażniona czy pełna przebarwień. Pomocą dla wymagającego regeneracji i pielęgnacji ciała, stają się wtedy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – warto je wykonać, by przywrócić cerze promienność i blask.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Metoda Holtera

Metoda Holtera - badanie wykorzystywane jest w diagnozowaniu chorób serca. Umożliwia rejestrowanie pracy serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, przez 24 godziny na dobę.

Więcej…

Karetki – rodzaje

Podstawowe (P) - najczęściej spotykane. Zespół składa się z minimum dwóch ratowników medycznych/pielęgniarek, bez lekarza. Jeżeli żadna z osób nie posiada uprawnień do prowadzenia karetek, trzecią osobą jest kierowca.

Więcej…

Mammografia

Mammografia jest to najbardziej skuteczne badanie w diagnostyce raka piersi, pozwalające na wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium. W badaniu wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, w minimalnej dawce. 

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie