header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Seniorzy chcą korzystać z życia

Świat starzeje się coraz szybciej, ludzie żyją dłużej. Za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku 60 plus. Ten demograficzny trend sprawia, że kult młodości powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje go moda na bycie „age-friendly". Powstają rozwiązania finansowe skrojone na miarę potrzeb Seniorów i miejsca przyjazne tej grupie społecznej.

Zakończenie pracy zawodowej to zupełnie nowy etap życia. Czasem trudno to zaakceptować i znaleźć sobie nowe, równie ciekawe zajęcia. Dlatego miasta, w tym także Wrocław, oferują emerytom różne formy aktywności. Uniwersytety Trzeciego Wieku czy coraz liczniejsze Kluby Seniora – dzięki tym inicjatywom starsze osoby mogą czuć się w tym mieście naprawdę dobrze.

Finanse dla Seniora

Jednym z ciekawych rozwiązań finansowych przygotowanych z myślą o seniorach jest hipoteka odwrócona, która pozwala na poprawę sytuacji finansowej oraz podreperowanie domowego budżetu. Usługa ta cieszy się dużym powodzeniem w Wielkiej Brytanii, USA i na Węgrzech, a w Polsce zdobywa uznanie kolejnych osób. W ramach hipoteki odwróconej senior, w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu, dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną. Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu. – Rozpiętość kwot, które oferujemy Seniorom jest duża. Wysokość takiej „dodatkowej renty" zależy przede wszystkim od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu, a także od wieku i płci seniora – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który pierwszy wprowadził na polski rynek to rozwiązanie. – Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – dodaje. Co ważne, skorzystanie z hipoteki odwróconej jest bardzo bezpieczne. Konstrukcja umowy jest oparta o zapisy kodeksu cywilnego, w szczególności o artykuły nr 908-916. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy senior otrzymuje m.in. gwarancję, iż do momentu śmierci mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać. Ponadto, gdyby pieniądze przestały być wypłacane, senior ma prawo unieważnić umowę, a własność nieruchomości zostanie mu zwrócona. Może on również wycofać się z umowy w dowolnej chwili – po zwróceniu otrzymanych kwot wraz z odsetkami i kosztami poniesionymi przez Fundusz. Aby zapewnić bezpieczeństwo Klientom, Fundusz Hipoteczny DOM S.A. każdą umowę zawiera w formie aktu notarialnego.

Aktywny emeryt po polsku

Dzięki dodatkowym funduszom z renty hipotecznej można wygospodarować pieniądze na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pojawiają się zajęcia jogi lub nordic walking dla osób starszych. Emeryci mogą też – na specjalnych kursach tańca – uczyć się klasycznego walca, tanga czy salsy. Emerytura to także doskonały czas na wyjazdy i zwiedzanie. Zwłaszcza że coraz więcej jest takich programów jak Europe Senior Tourism, dzięki któremu osoby w wieku powyżej 55 lat mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by po przejściu na emeryturę zapisać się na kurs języka obcego czy obsługi komputera albo wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku – przecież mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie!

Przekroczenie wieku emerytalnego nie musi oznaczać końca aktywności towarzyskiej i początku samotności. Jednym z miejsc, które ma na celu aktywizację seniorów, jest wrocławski Klub Seniora DOM, działający pod patronatem Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi starszych i udowadniać, że życie na emeryturze może być ciekawe i pełne radości. Udowadniamy, że świat nie kręci się tylko wokół osób młodych – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A. W Klubie Seniora DOM organizowane są spotkania z lekarzami, bezpłatne badania krwi, słuchu czy indywidualne konsultacje ze specjalistami. Dzięki temu, że samym klubowiczom nie brakuje pomysłów na atrakcyjne wydarzenia, odbywają się także wykłady i warsztaty, na przykład na temat podróżowania po sześćdziesiątce czy właściwego odżywiania. To nie pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie Funduszu Hipotecznego DOM S.A. – Klub Seniora działa także w Warszawie i Katowicach – podkreśla Robert Majkowski. – W przyszłości chcielibyśmy, by podobne miejsca działały w innych miastach – dodaje.

Przejście na emeryturę to duża zmiana, zarówno pod względem finansowym jak i psychologicznym. Na emeryturze zazwyczaj rezygnuje się z części dotychczasowych aktywności. Ważne jednak, by w ich miejsce znaleźć nowe zajęcia, które wypełnią wolny czas i przywrócą radość życia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  
 • Ślepota śnieżna

  Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Czy wiesz, że to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie? Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  W zimę nie zapominaj o promieniowaniu UV

  Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, kiedy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w trakcie zimy, a my często organizujemy swój czas tak, aby przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej.

  Więcej…  
 • Niedobór minerałów i witamin

  Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?

  Wapń

  Odpowiednia kombinacja składników mineralnych wzmocni zęby. Jednym z kluczowych jest wapń, minerał, który w 99 proc. zmagazynowany jest w naszych kościach i zębach. W zębach wapń występuje jako "hydroksyapatyt", składający się  zarówno z wapnia, jak i fosforanu. Stanowi on rodzaj rusztowania zapewniającego wytrzymałość mechaniczną kościom i zębom.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie