Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Strach przed dentystą. Dentofobia

Strach przed dentystą wciąż paraliżuje wielu Polaków. Nieleczone zęby są źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Złe doświadczenia z przeszłości z odczuwanym bólem podczas leczenia – to jedna z głównych przyczyn strachu przed wizytą u stomatologa, jak wynika z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym”.

Według badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów. Jest kilka powodów, dla których Polacy boją się dentysty.

Głównymi przyczynami dentofobii są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57%) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11%). Polaków stresuje także stomatolog, gdy jest pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11%). Dyskomfortowa dla pacjenta jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6%). Niektórzy Polacy wstydzą się również stanu swoich zębów (6%).

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

Widzimy, że Polacy wciąż częściej przychodzą do stomatologa już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u dentysty wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u stomatologa nie jest już traumatycznym przeżyciem. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Jak pokazują wyniki badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym”, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjenta zbudowanie przez lekarza dobrej z nim relacji – tak uważa, aż 90% zapytanych osób. Według respondentów, lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje aż 90% ankietowanych.

Według zapytanych Polaków, najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30%), brak apetytu (11%), bezsenność (9%) i nudności (8%). Jak określa większość respondentów, poziom strachu jest raczej wysoki, 18% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11% nawet paniczny. Na szczęście są też osoby, dla których odczuwalny strach jest umiarkowany, jak wskazało 24% respondentów.

Pokonać strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym pomaga znalezienie dobrego dentysty, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia – tak uważa ponad połowa respondentów. Warto również poinformować lekarza o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22% zapytanych osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym i nowoczesnym gabinecie (14%) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7%).

Aż 90% zapytanych Polaków wie co to jest dentofobia, a większość jest gotowa, aby skorzystać z nowoczesnych metod leczenia i odczuć wyższy komfort oraz ograniczyć stres związany z wizytą u stomatologa do minimum.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Komentarze  

#1 Guest 2019-02-06 13:21
Niestety w nowoczesnych gabinetach stomatolodzy nie liczą sie zupełnie z osobami starszymi. Np fotel - leżący. Naprawdę niektóre osoby starsze mają problem z płucami z kręgosłupem, garbem i dla nich pozycja leząca jest koszmarem. Niby fotel da się podnieść do pozycji półlezacej i siedzącej ale stomatolodzy odmawiają tego - bo IM jest niewygodnie. Druga sprawa higienizacja jamy ustniej. Nie kazdy senir może mieć stosowane ultradzwięki czy piaskowanie - ze wskazań medycznych. Stomatolodzy innych pomysłów nie mają tylko mówią :"prosze najpierw wyczyścić zęby" tylko jak, jezeli nikt inaczej nie czyści a samo szczotkowanie niewiele daje? Wiec "dentofobia" jest tez sprawę do której przyczyniaja się sami stomatolodzy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież