header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Nieprawidłowy zgryz

Uzębienie odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Nieprawidłowy zgryz, utrata kilku, bądź nawet pojedynczego zęba powoduje, że organizm obciąża mięśnie twarzy i kości czaszki, które wbrew obiegowym opiniom są ruchome  Wiele naszych dolegliwości może wynikać z nieleczonych chorób w obrębie jamy ustnej.

Coraz częściej medycyna spogląda na leczenie pacjenta kompleksowo.

Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko czynniki takie jak działanie bakterii, codzienna higieny czy dieta pacjenta, ale również choroby innych układów czy nawyki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem jamy ustnej. Holistyka w stomatologii to spojrzenie na problemy dentystyczne z całościowego punktu widzenia. Dostrzega ona powiązania pomiędzy kondycją zębów, a funkcjonowaniem innych układów i występowaniem chorób.

Prostym przykładem może być leczenie zębów zniszczonych bruksizmem. Nie tylko powinno zlikwidować się uszkodzenia szkliwa, ale dokładnie zdiagnozować zgryz. Codziennie przełykamy ślinę około 2000 razy. Przez struktury kostne czaszki nieprawidłowe siły przenoszą się na strukturę zwaną sierpem mózgu. Jest ona odpowiedzialna za produkcję i metabolizm płynu mózgowo-rdzeniowego a co za tym idzie na odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Wiele objawów jak migreny, bóle głowy, zniechęcenie, zmęczenie, bóle kręgosłupa szyjnego mogą być konsekwencją wadliwego zgryzu.  - wyjaśnia lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Obecnie w stomatologii stosuje się nowe kompleksowe metody diagnostyczne oraz narzędzia, które pozwalają obiektywnie zweryfikować problemy w jamie ustnej i wdrożyć leczenie, które przynosi ulgę w codziennym życiu. W przypadku holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrami, ginekologami, kardiologami czy diabetologami.

Jednym z nowoczesnych sposobów diagnozowania jest na przykład użycie cyfrowego skanera 3D. Umożliwia on pobranie w ciągu kilku minut „wirtualnego wycisku” zębów bez użycia masy wyciskowej. Dzięki temu lekarz już na wstępnej konsultacji, przed rozpoczęciem leczenia, otrzymuje model 3D uzębienia pacjenta widoczny od razu na ekranie komputera. Na podstawie wirtualnego modelu diagnostycznego jest w stanie szybciej i z dużo większą precyzją analizować stan uzębienia pacjenta i wykrywać nieprawidłowości wymagające leczenia. Uniezależniamy się od ludzkiej niedoskonałości.

Obecnie skaner wykorzystywany jest również między innymi w diagnostyce implantologicznej, ortodontycznej czy protetycznej.

Dzięki zastosowaniu skanera 3D nawet drobne niedoskonałości zgryzowe wpływające na ogólny stan organizmu. Wczesne zmiany próchnicowe są możliwe do zdiagnozowania zanim pojawi się ubytek w zębie. Następnie mogą być one leczone kolejną nowoczesną metodą jaką jest ozonoterapia, całkowicie bez użycia wiertła. Jest to mało inwazyjna metoda, która dzięki zastosowaniu ozonu wykazuje niezwykle silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, pozwala już we wczesnym stadium zahamować rozwój próchnicy, wyleczyć stany zapalne obecne w jamie ustnej czy zapobiec powikłaniom po zabiegach chirurgicznych i z zakresu endodoncji. mówi lek. Roman Borczyk.

Innym przykładem może być korekta wady zgryzu czy uzupełnienie braku zębowego implantem, który wpływa pozytywnie na odżywianie całego układu nerwowego. Zmniejsza dolegliwości, takie jak bóle głowy, stawów, kręgosłupa, problemy z trawieniem, spowodowane nieprawidłowym rozdrabnianiem pokarmu, a nawet badania pokazują, że może mieć korzystny wpływ w przypadku poważnych schorzeń, takich jak na przykład stwardnienie rozsiane.

Holistyczne podejście i interdyscyplinarność pozwala skutecznie leczyć choroby wynikający ze współzależności. Takie podejście nie tylko ułatwia szybkie wykrycie problemu, wdrożenie leczenia już we wczesnym stadium, ale również pomaga leczyć inne choroby wynikające z korelacji schorzeń jamy ustanej i chorób ogólnoustrojowych. Uświadamianie pacjenta podczas wizyty o związkach pomiędzy całościowym trybem życia, nawykami, zdrowiem jamy ustnej i zębów, a resztą układów i narządów w organizmie nie tylko ułatwia komunikację lekarza z pacjentem, ale również bardzo dokładnie pozwala zaplanować opiekę dentystyczną i zastosować efektywne leczenie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie