header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Depresja wieku podeszłego

depresja senioralna 1

Depresja u seniorów

dr Joanna Plak

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych u osób
w podeszłym wieku. Szacuje się, że co dziesiąta osoba w wieku 65 lat i więcej może doświadczać tej choroby. W grupie ryzyka znajdują się w szczególności osoby:

-        samotne,

-        doświadczające wydarzenia krytycznego w życiu (np. śmierć członka rodziny),

-        zażywające dużo lekarstw,

-        cierpiące na choroby przewlekłe lub niepełnosprawne,

-        będące w wieku 80-84 lata, w szczególności płci męskiej (w tej grupie odsetek samobójstw jest dwukrotnie wyższy niż w innych grupach).

Depresja jest często mylona z przewlekłym smutkiem. Istnieją jednak kryteria pozwalające na odróżnienie tych dwóch stanów.

 

 1. Po pierwsze objawy depresji utrzymują się co najmniej dwa tygodnie. Możemy zaliczyć do nich: bezsenność, obniżenie nastroju, zmęczenie, utratę apetytu i spadek wagi, niechęć do opuszczania domu, poczucie bezradności, osłabienie koncentracji, poczucie beznadziejności, spadek poczucia wartości, myśli samobójcze, lęk przed śmiercią, spowolnienie ruchowe, problemy z pamięcią, nasilenie bólów różnego pochodzenia.
 2. Po wtóre objawy depresji występują przez większość czasu, dni bezobjawowe zdarzają się rzadko.
 3. Trzecie kryterium określa stopień nasilenia wymienionych objawów jako nietypowy dla danej osoby (np. nigdy nie czuła się taka osłabiona, nigdy nie miała takich problemów ze snem itp.).

Depresja wieku podeszłego jest słabo diagnozowalna i nienależycie leczona. Przejawy
i postacie depresji, podobnie jak w przypadku innych chorób występujących w wieku senioralnym, są złożone;  a rokowania dotyczące skuteczności określonej metody leczenia – niepewne. Dodatkowo personel medyczny ma tendencje do przypisywania objawów depresji innym chorobom, lub wręcz ich bagatelizowania w myśl zasady, że starzenie się człowieka jest związane z obniżeniem nastroju, bezsennością i nasileniem różnych dolegliwości. Należy zwrócić uwagę, że takie podejście jest bardzo niebezpieczne ponieważ depresja w wieku podeszłym wiąże się z większą częstotliwością popełniania samobójstw. Samobójstwo
osób w wieku 65+ z reguły nie jest wołaniem o pomoc, jak ma to miejsce w przypadku młodszych grup wiekowych, a jest starannie przemyślaną decyzją, nastawioną na konkretny rezultat w postaci zgonu. Inne poważne skutki depresji występującej w wieku podeszłym to: wyższe ryzyko śmierci wywołanej różnymi przyczynami innymi niż samobójstwa, większa dotkliwość doświadczanej choroby lub niepełnosprawności, dłuższa hospitalizacja, większe ryzyko znalezienia się w instytucji opiekuńczej po zakończeniu hospitalizacji, niższa aktywność fizyczna i społeczna, mniejsze współdziałanie z lekarzem co rzutuje na jakość i skuteczność procesu leczenia.

W przypadku osób w podeszłym wieku możemy zaobserwować występowanie czterech rodzajów depresji: dużej (ciężkiej), małej, przewlekłej i mającej postać krótkotrwałych zaburzeń adaptacyjnych.

Duża (ciężka) depresja występuje najrzadziej w grupie wiekowej 65+, ale jednocześnie jest najskuteczniejsza do leczenia za pomocą leków przeciwdepresyjnych. O dużej depresji możemy mówić, gdy pacjent doświadcza 5 lub więcej objawów tego schorzenia przez co najmniej 2 tygodnie, a początek wystąpienia objawów nie jest związany bezpośrednio z działaniem leków.

Mała depresja charakteryzuje się zmiennością objawów, upośledzeniem funkcjonalnym lub/i poznawczym, upośledzeniem społecznym i rodzinnym, jest także powiązana
z niepełnosprawnością lub występuje w towarzystwie innych ciężkich chorób.

Depresja przewlekła wiąże się ze znaczącym upośledzeniem fizycznym chorego. Występuje jako reakcja na chorobę/niepełnosprawność i rozwija się w miarę postępowania schorzeń. Często towarzyszy osobom, które przeszły udar. Ten rodzaj depresji może także powstać
w odpowiedzi na krytyczne wydarzenie w życiu pacjenta (np. śmierć bliskiej osoby)
i poprzedzić wystąpienie ciężkiej choroby u osoby przeżywającej żałobę.

Krótkotrwałe zaburzenia adaptacyjne, czyli czwarty rodzaj depresji charakterystycznych dla podeszłego wieku, znajduje się na granicy między małą depresją a głębokim smutkiem. Ten rodzaj zaburzenia występuje u osób, które po doświadczeniu wydarzenia krytycznego w ich życiu potrzebują więcej czasu od innych na powrót do równowagi psychicznej.

Leczenie depresji u osób starszych jest bardzo trudne i przynosi efekty niewspółmierne do włożonego wysiłku. Poza farmakoterapią stosuje się psychoterapię oraz udziela wsparcia społecznego (np. poprzez zorganizowanie regularnych wizyt wolontariusza w domu chorego). Zalecana metoda leczenia zależy od postaci depresji. I tak w przypadku depresji ciężkiej oprócz farmakoterapii zaleca się stosowanie psychoterapii; w przypadku małej depresji zaleca się farmakoterapię i wsparcie, zaś w przypadku krótkotrwałych zaburzeń adaptacyjnych – farmakoterapię lub psychoterapię. Lekarze najchętniej decydują się na zastosowanie farmakoterapii, gdyż właściwie dobrane leki potrafią skutecznie poprawić samopoczucie pacjenta. Należy jednak uwzględnić, że  dobranie właściwego rodzaju i dawki leku nie jest łatwe i zależy od wielu czynników, takich jak: stopień nasilenia depresji, wcześniejsza reakcja pacjenta na podobne leki, interakcja z innymi przyjmowanymi lekami, stopień zniedołężnienia pacjenta, możliwe skutki uboczne stosowania leku.

Leczenie depresji wieku podeszłego jest procesem długotrwałym i złożonym. W związku z powyższym Światowe Towarzystwo Psychiatryczne opracowało zasady mające zwiększyć efektywność leczenia depresji. Należą do nich:

-        edukowanie chorego oraz jego opiekunów na temat istoty schorzenia,

-        stosowanie procedur medycznych mających na celu wyeliminowanie objawów depresji, ale jednocześnie zapobiegających jej nawrotom,

-        proces leczenia obejmujący wszystkie dolegliwości równolegle,

-        kontrolowanie ryzyka dokonania samouszkodzeń przez pacjenta,

-        ścisła współpraca opiekunów i chorych z personelem medycznym.

Depresję nie tylko trudno jest leczyć, ale również niełatwo jest jej zapobiec. W procesie prewencji istotna jest edukacja na temat schorzenia, zbudowanie sieci wsparcia w środowisku lokalnym i zapewnienie dobrego dostępu do usług opieki zdrowotnej. Nie można także bagatelizować wpływu aktywnego trybu życia oraz posiadania dużej liczby znajomych w prewencji wystąpienia depresji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Teranostyka

  Teranostyka, czyli ścisłe połączenie diagnostyki i terapii w celu dobrania do potrzeb konkretnego pacjenta celowanego leczenia - bezpiecznego i skutecznego jednocześnie, to przyszłość medycyny –
  w tym medycyny nuklearnej. Medycyna personalizowana, teranostyka i medycyna precyzyjna to obecnie najczęściej powtarzane pojęcia, charakteryzujące medycynę przyszłości. Filozofia teranostyczna będzie coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w onkologii – prognozują eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

  Diagnostyka + terapia

  Pojęcie „teranostyka” sformułowano w oparciu o połączenie dwóch słów: terapia i diagnostyka.

  Więcej…  
 • Jakie składniki redukują cellulit

  Kofeina oraz ekstrakty z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, bylicy boże drzewko i alg to składniki, jakie powinien zawierać krem na cellulit. Rozbijają one komórki tłuszczowe, usuwają toksyny i poprawiają krążenie, dzięki czemu mogą redukować tzw. skórkę pomarańczową.

  1. 1. Bluszcz pospolity.

  W składzie preparatów na cellulit znajdować się może bluszcz pospolity, czyli wiecznie zielone pnącze oplatające drzewa i ściany. Zawiera on flawonoidy, saponiny i polifenole, które poprawiają mikrokrążenie krwi i odprowadzanie limfy spod skóry, dlatego zapobiegają powstawaniu obrzęków. Składniki te wpływają także na rozbijanie komórek tłuszczowych, wspomagają metabolizm i przyspieszają spalanie tłuszczu.

  Więcej…  
 • Łuszczycowe zapalenie stawów

  Wieloletnie opóźnienia diagnostyczne skazują pacjentów chorych na ŁZS na niebezpieczne powikłania zdrowotne i konsekwencje na całe życie – apelują eksperci kampanii „ŁZS Podwójny cios”.

  Sześć miesięcy zgodnie z zaleceniami EULAR to czas, w którym łuszczycowe zapalenie stawów powinno zostać zdiagnozowane, aby uniknąć życia w bólu – podkreśla Monika Zientek prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Niestety tak się nie dzieje. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów ze strony stawów do postawienia prawidłowej diagnozy mija często nawet 5 lat.*1 - To zdecydowanie za długo.

  Więcej…  
 • Udar mózgu, jak się chronić?

  SENIORZE,
  CHROŃ SIĘ PRZED UDAREM!

  Andrzej PrzybylskiUdar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85%). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Warto wiedzieć, jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu – radzi ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Podstępny wróg, cichy zabójca

  Więcej…  
 • Okulary czy soczewki na wakacje?

  Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi? Podpowiada Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Zalety okularów

  Wakacje nad Bałtykiem to dla wielu z nas plan na najcieplejsze miesiące roku. Jednak każda osoba z wadą wzroku, która wybiera się nad wodę, boryka się z tym samym problemem – okulary czy soczewki kontaktowe?

  Więcej…  
 • Pielęgnacja stóp latem

  Obecnie chodzimy z odsłoniętymi stopami, dlatego szczególnie warto zadbać o ich świeżość i gładkość. W tym celu można moczyć je w wodzie z rozpuszczonym ałunem potasowym, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu. Zrogowaciałego i martwego naskórka pozbędziemy się dzięki marokańskiemu pumeksowi z glinki czerwonej.

  Wymagający czas dla stóp.

  Stopy są taką samą wizytówką człowieka jak twarz czy dłonie, co jest szczególnie istotne podczas lata. Kiedy temperatura rośnie zwykle chodzimy bez skarpetek czy rajstop, w sandałach i japonkach.

  Więcej…  
 • Towarzystwo Medycyny Nuklearnej

  Eksperci: powikłań zabiegów elektroterapii całkowicie nie wyeliminujemy, ale możemy diagnozować je wcześniej i leczyć skuteczniej:

  Zaktualizujmy wskazania do refundacji w badaniach obrazowych!

  Kardiologiczne układy wszczepialne mają duży wpływ na poprawę rokowania pacjentów ze złożonymi postaciami arytmii. Ta metoda terapii zaburzeń rytmu serca, choć skuteczna, niesie ze sobą ryzyko komplikacji, które, ze względu na skalę, stanowią poważne wyzwanie kliniczne.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zamienniki Viagry – pompki próżniowe

Jest to dosyć skuteczna metoda wspomagania leczenia impotencji. Urządzenie składa się z cylindra, pompki oraz pierścieni zaciskających.

Więcej…

Zamienniki Viagry – MUSE (docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu)

Metoda MUSE polega na tym, że substancja (prostaglandyna E1) jest wprowadzana bezpośrednio do cewki moczowej za pomocą specjalnego aplikatora.

Więcej…

Zamienniki Viagry – zastrzyki

Jest to metoda inwazyjna z użyciem środków farmakologicznych przypisanych przez urologa. Pacjent samodzielnie wstrzykuje lek przed stosunkiem (maksymalnie 20 minut wcześniej) za pomocą specjalnego pena.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie