header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Leksykon nt. ziołolecznictwa

leksykon okladkaTendencja „powrotu do natury” i coraz częstsze stosowanie ziołolecznictwa jest reakcją na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia. Niestety w internecie panuje chaos informacyjny. Dlatego wydany został leksykon, w którym znajdziemy opis naturalnych surowców leczniczych, które stosowane są zarówno w medycynie Zachodu, jak i Wschodu (ajurwedyjska, chińska).

 

Powrót do natury.

W krajach Zachodu społeczeństwo jest coraz bardziej zainteresowane leczniczymi produktami pochodzenia naturalnego - dlatego też rośnie popyt na preparaty ziołowe. Według danych WHO ok. 80% ludzi, w leczeniu i prewencji chorób, stosuje ziołolecznictwo (zwane również fitoterapią lub fitofarmakologią). Ta tendencja „powrotu do natury” jest reakcją na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia. Firmy farmaceutyczne, coraz bardziej zainteresowane naturalnymi surowcami, wysyłają swoich przedstawicieli w odległe rejony świata w poszukiwaniu roślin leczniczych.

Od kilku tysięcy lat.

Rośliny lecznicze mają bardzo długą historię - dla wielu z nich udokumentowano kilkaset, a w systemach medycznych Wschodu, nawet kilka tysięcy lat stosowania. Kiedyś były używane w postaci świeżej lub suszonej, a współcześnie w medycynie Zachodu składnikami leków najczęściej są suche, standaryzowane ekstrakty.

Wschód i Zachód.

Współczesne ziołolecznictwo stara się połączyć podejście medycyny:

- Zachodu, które polega na rozdzielaniu składników i badaniu każdego osobno

- Wschodu stosującej cały surowiec roślinny, a najczęściej mieszaninę ziół.

Leki roślinne zalicza się do leków wielocelowych, które działają kompleksowo. Zawierają mieszaninę związków, które działają na kilka receptorów. Dlatego hamują lub stymulują różne szlaki metaboliczne.

Ajurweda i tradycyjna medycyna chińska.

Do medycyny Wschodu zaliczamy:

- medycynę ajurwedyjską, czyli najstarszy na świecie (5 tys. lat) udokumentowany system leczniczy rodem z Indii

- tradycyjną medycynę chińską (TCM), która stosowana jest od ponad 2 tys. lat.

Z obydwu systemów korzysta czynnie więcej ludzi niż mieszka w całej Europie. Natomiast kontakt z nimi ma prawie 10 razy więcej ludzi niż mieszkańców starego kontynentu.

Osoby świadome, które dbają o swoje zdrowie, sięgają po metody z krajów Orientu coraz częściej. Dlatego aptekarze czy lekarze powinni dostarczać Pacjentom wiedzę na ten temat, która jest zweryfikowana, sprawdzona i oparta na oficjalnych źródłach.

Chaos w internecie.

W czasach globalizacji i internetu wiedza o roślinach leczniczych, które pochodzą z innych kontynentów wydaje się łatwo dostępna, ale nie jest to prawdą. Informacje znalezione w sieci nie zawsze są rzetelne, bywają przepisywane z niesprawdzonych źródeł, a czasem wręcz fałszowane. Poza tym dotarcie do właściwych źródeł, a następnie wnikliwe przeanalizowanie całości zagadnienia, zajmuje nam bardzo dużo czasu.

Leksykon.

Odpowiedzią na internetowy chaos informacyjny jest „Leksykon naturalnych surowców leczniczych. Medycyna Zachodu, tradycyjna medycyna chińska, ajurweda” autorstwa:

- profesor Ilony Kaczmarczyk-Sedlak, która jest kierownikiem Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistą I stopnia z zakresu farmakologii

- magistra farmacji Zbigniewa Skotnickego, który jest praktykiem z 25-letnim doświadczeniem zawodowym w bezpośredniej pracy z Pacjentami, a także kierownikiem apteki specjalizującym się w doradztwie z fitoterapii.

Czym różni się od innych książek?

Współczesne opracowania, w tym znane podręczniki farmakognozji i fitoterapii, ograniczają się do roślin leczniczych dostępnych w Europie. Rzadko możemy znaleźć w nich informacje na temat surowców, które pochodzą z dalekich krajów.

Leksykon ten jest pierwszą tego typu publikacją, która szczegółowo i w przejrzysty sposób, przedstawia podstawowe surowce lecznicze pochodzenia naturalnego, które stosowane są w zarówno w medycynie konwencjonalnej (Zachodu, europejskiej), jak i niekonwencjonalnej, czyli w ajurwedzie i TCM.

Co zawiera leksykon?

Z leksykonu dowiemy się jak:

- stosować surowce zielarskie w wybranych jednostkach chorobowych i objawach (choroby podzielono na 12 grup - głównie w zależności od układu, którego dotyczą, np. choroby i dolegliwości układu krążenia, moczowego czy układu ruchu)

- przygotować z nich preparaty lecznicze (napary, odwary, nalewki) w warunkach domowych.

Zawiera opis surowców leczniczych pochodzenia:

- roślinnego (793 zioła pozyskiwane z prawie 900 gatunków roślin)

- zwierzęcego (23)

- mineralnego (12).

Układ jest czytelny i w przypadku poszczególnych gatunków obejmuje: nazwę naukową, nazwę polską, przynależność do rodziny botanicznej/zoologicznej, nazwę surowca oraz jego właściwości, działanie i wskazania (ew. przeciwskazania) oraz dawkowanie.

Dla specjalistów.

Publikacja przeznaczona jest dla:

- farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek

- studentów kierunków medycznych

- pracowników branży zielarskiej, farmaceutycznej, suplementów diety, kosmetycznej czy spożywczej

- osób zainteresowanych zielarstwem.

Dla Pacjentów.

Jednak po leksykon sięgnąć powinni także Pacjenci, którzy są zainteresowani profilaktyką i leczeniem chorób. Jest źródłem rzetelnej wiedzy o naturalnych surowcach leczniczych, która przedstawiona jest czytelnikowi w sposób skondensowany. Nie znajdziemy w nim zbędnych opisów, które nie przydadzą się w codziennej praktyce.

Dzięki materiałom, które zawarte są w książce - łatwiej ocenimy przydatność i aktywność suplementów diety. Pomogą przeanalizować ulotki preparatów leczniczych i suplementów diety. Poza tym zweryfikujemy „internetowe doniesienia” na temat ziół.

Wiedzy naukowej, która zawarta jest w leksykonie nie zastąpi wyszukiwarka internetowa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Zgrzytasz zębami w nocy?

  Zgrzytanie zębami to poważna dolegliwość, która może dotyczyć aż 10 proc. dorosłej populacji. Obolała szczęka, gorsza estetyka i kondycja zębów, ich utrata, chroniczne bóle głowy, niekorzystny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie ogólne – to tylko niektóre z grożących konsekwencji. Jak uporać się z problemem?

  Skąd wiedzieć, że cierpisz na bruksizm?

  Bruksizm to dość powszechne zaburzenie pracy stawu skroniowo-żuchwowego, które przejawia się niekontrolowanym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Występuje zarówno u dorosłych (najczęściej między 25. a 44 r.ż.), jak i dzieci.

  Więcej…  
 • Okulary przywracają młodość

  Wyraźny obraz widziany z każdej odległości to komfort, na który w pewnym wieku mało kto może sobie pozwolić. Korzystanie z kilku par okularów, które zapewnią odpowiednie widzenie od dali do bliży jest dość uciążliwe. Co można zrobić, aby doskonale widzieć niezależnie od wieku? Czy można pozbyć się często używanej po 40-stce „drugiej pary okularów do czytania” ?

  Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych dla człowieka, bo dzięki niemu odczytujemy ogromną ilość bodźców określających otoczenie i warunkujących postrzeganie świata. Nasze oczy dostarczają nam wielu informacji o odległościach, kształtach, ruchu oraz barwach. Dobry wzrok jest niezbędny w każdej pracy zawodowej.

  Więcej…  
 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie