header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Leksykon nt. ziołolecznictwa

leksykon okladkaTendencja „powrotu do natury” i coraz częstsze stosowanie ziołolecznictwa jest reakcją na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia. Niestety w internecie panuje chaos informacyjny. Dlatego wydany został leksykon, w którym znajdziemy opis naturalnych surowców leczniczych, które stosowane są zarówno w medycynie Zachodu, jak i Wschodu (ajurwedyjska, chińska).

 

Powrót do natury.

W krajach Zachodu społeczeństwo jest coraz bardziej zainteresowane leczniczymi produktami pochodzenia naturalnego - dlatego też rośnie popyt na preparaty ziołowe. Według danych WHO ok. 80% ludzi, w leczeniu i prewencji chorób, stosuje ziołolecznictwo (zwane również fitoterapią lub fitofarmakologią). Ta tendencja „powrotu do natury” jest reakcją na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia. Firmy farmaceutyczne, coraz bardziej zainteresowane naturalnymi surowcami, wysyłają swoich przedstawicieli w odległe rejony świata w poszukiwaniu roślin leczniczych.

Od kilku tysięcy lat.

Rośliny lecznicze mają bardzo długą historię - dla wielu z nich udokumentowano kilkaset, a w systemach medycznych Wschodu, nawet kilka tysięcy lat stosowania. Kiedyś były używane w postaci świeżej lub suszonej, a współcześnie w medycynie Zachodu składnikami leków najczęściej są suche, standaryzowane ekstrakty.

Wschód i Zachód.

Współczesne ziołolecznictwo stara się połączyć podejście medycyny:

- Zachodu, które polega na rozdzielaniu składników i badaniu każdego osobno

- Wschodu stosującej cały surowiec roślinny, a najczęściej mieszaninę ziół.

Leki roślinne zalicza się do leków wielocelowych, które działają kompleksowo. Zawierają mieszaninę związków, które działają na kilka receptorów. Dlatego hamują lub stymulują różne szlaki metaboliczne.

Ajurweda i tradycyjna medycyna chińska.

Do medycyny Wschodu zaliczamy:

- medycynę ajurwedyjską, czyli najstarszy na świecie (5 tys. lat) udokumentowany system leczniczy rodem z Indii

- tradycyjną medycynę chińską (TCM), która stosowana jest od ponad 2 tys. lat.

Z obydwu systemów korzysta czynnie więcej ludzi niż mieszka w całej Europie. Natomiast kontakt z nimi ma prawie 10 razy więcej ludzi niż mieszkańców starego kontynentu.

Osoby świadome, które dbają o swoje zdrowie, sięgają po metody z krajów Orientu coraz częściej. Dlatego aptekarze czy lekarze powinni dostarczać Pacjentom wiedzę na ten temat, która jest zweryfikowana, sprawdzona i oparta na oficjalnych źródłach.

Chaos w internecie.

W czasach globalizacji i internetu wiedza o roślinach leczniczych, które pochodzą z innych kontynentów wydaje się łatwo dostępna, ale nie jest to prawdą. Informacje znalezione w sieci nie zawsze są rzetelne, bywają przepisywane z niesprawdzonych źródeł, a czasem wręcz fałszowane. Poza tym dotarcie do właściwych źródeł, a następnie wnikliwe przeanalizowanie całości zagadnienia, zajmuje nam bardzo dużo czasu.

Leksykon.

Odpowiedzią na internetowy chaos informacyjny jest „Leksykon naturalnych surowców leczniczych. Medycyna Zachodu, tradycyjna medycyna chińska, ajurweda” autorstwa:

- profesor Ilony Kaczmarczyk-Sedlak, która jest kierownikiem Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistą I stopnia z zakresu farmakologii

- magistra farmacji Zbigniewa Skotnickego, który jest praktykiem z 25-letnim doświadczeniem zawodowym w bezpośredniej pracy z Pacjentami, a także kierownikiem apteki specjalizującym się w doradztwie z fitoterapii.

Czym różni się od innych książek?

Współczesne opracowania, w tym znane podręczniki farmakognozji i fitoterapii, ograniczają się do roślin leczniczych dostępnych w Europie. Rzadko możemy znaleźć w nich informacje na temat surowców, które pochodzą z dalekich krajów.

Leksykon ten jest pierwszą tego typu publikacją, która szczegółowo i w przejrzysty sposób, przedstawia podstawowe surowce lecznicze pochodzenia naturalnego, które stosowane są w zarówno w medycynie konwencjonalnej (Zachodu, europejskiej), jak i niekonwencjonalnej, czyli w ajurwedzie i TCM.

Co zawiera leksykon?

Z leksykonu dowiemy się jak:

- stosować surowce zielarskie w wybranych jednostkach chorobowych i objawach (choroby podzielono na 12 grup - głównie w zależności od układu, którego dotyczą, np. choroby i dolegliwości układu krążenia, moczowego czy układu ruchu)

- przygotować z nich preparaty lecznicze (napary, odwary, nalewki) w warunkach domowych.

Zawiera opis surowców leczniczych pochodzenia:

- roślinnego (793 zioła pozyskiwane z prawie 900 gatunków roślin)

- zwierzęcego (23)

- mineralnego (12).

Układ jest czytelny i w przypadku poszczególnych gatunków obejmuje: nazwę naukową, nazwę polską, przynależność do rodziny botanicznej/zoologicznej, nazwę surowca oraz jego właściwości, działanie i wskazania (ew. przeciwskazania) oraz dawkowanie.

Dla specjalistów.

Publikacja przeznaczona jest dla:

- farmaceutów, lekarzy i pielęgniarek

- studentów kierunków medycznych

- pracowników branży zielarskiej, farmaceutycznej, suplementów diety, kosmetycznej czy spożywczej

- osób zainteresowanych zielarstwem.

Dla Pacjentów.

Jednak po leksykon sięgnąć powinni także Pacjenci, którzy są zainteresowani profilaktyką i leczeniem chorób. Jest źródłem rzetelnej wiedzy o naturalnych surowcach leczniczych, która przedstawiona jest czytelnikowi w sposób skondensowany. Nie znajdziemy w nim zbędnych opisów, które nie przydadzą się w codziennej praktyce.

Dzięki materiałom, które zawarte są w książce - łatwiej ocenimy przydatność i aktywność suplementów diety. Pomogą przeanalizować ulotki preparatów leczniczych i suplementów diety. Poza tym zweryfikujemy „internetowe doniesienia” na temat ziół.

Wiedzy naukowej, która zawarta jest w leksykonie nie zastąpi wyszukiwarka internetowa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • E-papierosy a nasze zęby

  Liczysz na to, że e-papierosy uchronią cię przed nałogiem, chorobami i żółtymi zębami? Nie mamy dobrych wieści - „vaping” może być równie niebezpieczny, jak zwykłe papierosy. Vaping, czyli palenie e-papierosów to trend coraz popularniejszy nie tylko na Zachodzie. Szacuje się, że e-dymek puszcza nawet 1,5 mln Polaków, w tym młodzież, która pokochała wapowanie. To może mieć jednak poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej – ostrzegają dentyści.

  Jak e-papierosy wpływają na zdrowie jamy ustnej?    

  E-papierosy, choć podobne, działają na innej zasadzie niż te zwykłe.

  Więcej…  
 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie