Jak rozpoznać przerost i raka prostaty?

Prostata to męski gruczoł odpowiedzialny za produkcję nasienia. Jego przerost może powodować poważne problemy zdrowotne związane z układem płciowym oraz moczowym. Może prowadzić nawet do powstania nowotworu.

Przerost prostaty

Za przerost prostaty odpowiedzialne są hormony, które prowadzą do wzrostu liczby komórek gruczołu krokowego. Przerost prostaty nie jest nowotworem, jednak prowadzi do szeregu niedogodności i problemów. Przede wszystkim wiążą się one z mikcją. Trudności sprawia oddawanie moczu. Czasem nie można rozpocząć, czasem skończyć oddawania moczu, pomimo uczucia przepełnienia pęcherza. Dzieje się tak dlatego, że gruczoł krokowy uciska na cewkę moczową, blokując możliwość swobodnego oddania moczu. Ponadto przerost prostaty może powodować częstomocz, a więc uczucie ciągłej chęci oddania moczu. Problemem są także noce, w czasie których mężczyzna jest zmuszony kilkukrotnie skorzystać z toalety.

 

Takie objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż mogą być również symptomem powstania nowotworu.

Badanie gruczołu krokowego odbywa się przez odbytnicę. Może być konieczne przeprowadzenie też w ten sposób badania USG. Kolejnym krokiem jest badanie poziomu PSA we krwi oraz ogólne badanie moczu w celu ustalenia, czy nie doszło do infekcji z powodu zastojów. Czasem lekarz decyduje się na biopsję, w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z przerostem czy z nowotworem.

Leczenie początkowej fazy przerostu prostaty polega na podawaniu leków. Jeśli takie leczenie nie przynosi skutków konieczne staje się leczenie operacyjne. Nieleczony przerost prostaty prowadzić może do upośledzenia sprawności seksualnej, ale także do poważnych powikłań związanych z funkcjonowaniem układu moczowego.

Rak prostaty

Rak gruczołu krokowego dotyka najczęściej panów po pięćdziesiątym roku życia. Stanowi on 5% wszystkich nowotworów u mężczyzn.

Objawy raka prostaty są początkowo tożsame z objawami przerostu gruczołu krokowego. Dopiero po pewnym czasie dochodzą dodatkowe dolegliwości takie jak pieczenie podczas mikcji, krew w moczu, bolesne wytryski, a także bóle kostne: kręgosłupa, bioder i kości udowych.

By ustalić, czy mamy do czynienia z przerostem prostaty czy z rakiem, konieczne jest przeprowadzenie badań, o których wyżej wspomniano. W przypadku, gdy wskazane badania potwierdzą obecność nowotworu konieczna jest dalsza diagnostyka w postaci zdjęcia klatki piersiowej, tomografii komputerowej miednicy, USG jamy brzusznej, zdjęć układu kostnego. Wszystko to ma na celu określenie, czy nie doszło do przerzutów.

Leczenie może być różne w zależności od ustalenia stanu faktycznego. Jednym ze sposobów jest chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego wraz z węzłami chłonnymi. Radykalne napromieniowanie prostaty lub radioterapia polegająca na wprowadzeniu radioizotopu do prostaty także są sposobami określanymi jako radykalne w leczeniu tego typu nowotworów.

Jeśli dochodzi do przerzutów, to niestety te sposoby leczenia nie są skuteczne. W takiej sytuacji próbuje się doprowadzić do zmniejszenia oddziaływania androgenów na prostatę, gdyż to właśnie one stymulują rozwój nowotworu. Robi się to za pomocą terapii hormonalnych. Sposobem na zahamowanie oddziaływania hormonów jest też chirurgiczne usunięcie jąder lub podawanie leków hamujących powstawanie testosteronu.

Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na pełne wyleczenie. Niestety w Polsce nadal aż jedna trzecia mężczyzn zgłasza się do lekarza z zaawansowanym stadium raka tego rodzaju.

Profilaktyka polega na regularnym – corocznym – badaniu urologicznym oraz określaniu stężenia PSA we krwi u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości związanych z układem moczowym, należy jak najszybciej skonsultować się z urologiem.

seniorzy.PL