header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Jesienna chandra u seniora

Jesien Zarki Letnisko 2018

dr Joanna Plak

Jesień sprzyja chandrze. Dni są coraz krótsze, pada deszcz, wieje wiatr, robi się zimno. Niesprzyjająca aura wpływa na pogorszenie nastroju, zmęczenie, spadek energii oraz motywacji do działania, w tym do aktywności fizycznej.

Seniorzy, których dopadnie jesienna chandra mogą doświadczać także: nadmiernej senności, problemów z koncentracją, drażliwości, niepokoju, utraty dotychczasowych zainteresowań, zwiększenia uczucia głodu oraz zapotrzebowania na słodkie i tłuste potrawy, co przekłada się na wzrost wagi.

Chandra skutecznie obniża jakość życia, ale można jej zapobiegać. W jaki sposób?

Po pierwsze - poprzez aktywność fizyczną. Aktywność fizyczna, w szczególności połączona
z ruchem na świeżym powietrzu, ma zbawienny wpływ na nasz nastrój. W trakcie ćwiczeń organizm się dotlenia, krew sprawniej krąży, wydzielane są hormony szczęścia. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do stanu zdrowia i możliwości seniorów. W przypadku słabej kondycji fizycznej wystarczy zwykły spacer. Ważne, żeby były to czynności wykonywane regularnie.

Po drugie - poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jesień sprzyja przybieraniu na wadze.
Z powodu zimna zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne, w szczególności na potrawy bogate w cukry i tłuszcze. Seniorzy powinni dbać by ich posiłki były sycące, ale jednocześnie zdrowe. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu doby powinien być ciepły. Letnie koktajle z owoców
i warzyw warto zastąpić pożywnymi zupami. W diecie powinno się znaleźć pieczywo pełnoziarniste, ryby, owoce i warzywa, jak również orzechy wpływające pozytywnie na pracę mózgu.

Po trzecie - poprzez dbałość o relacje z bliskimi. Jesienią seniorzy więcej czasu spędzają w domach, co pogłębia poczucie osamotnienia. Warto by ich bliscy pamiętali o częstszych odwiedzinach, rozmowach telefonicznych, żeby potrzeba kontaktu została zaspokojona. Dobrym rozwiązaniem jest także umawianie się z sąsiadkami w zbliżonym wieku na pogawędki przy kawie i ciastkach, a w przypadku mężczyzn może to być np. wspólne łowienie ryb. Obecność życzliwej osoby lub osób w życiu seniora może przywrócić mu chęć do działania. Niektórzy seniorzy żyją w pojedynkę, ponieważ zmarł ich współmałżonek, a dzieci mieszkają daleko. W takim przypadku zbawienny wpływ na ich nastrój może mieć posiadanie zwierzęcia domowego. W przypadku właścicieli psów korzyść jest podwójna, gdyż mają zapewnioną codzienną dawkę ruchu w czasie spacerów z pupilem.

Po czwarte – poprzez fototerapię. Polega ona na naświetlaniu lampami o natężeniu podobnym do światłą słonecznego. W trakcie seansu trwającego od 20 do 30 minut senior otrzymuje dawkę światła wyrównującą jego niedobory. Zaleca się, by zabieg był wykonywany w porach dnia, w których niedobór światła jest szczególnie odczuwalny, czyli rano lub wieczorem.

Po piąte – poprzez dbałość o codzienne przyjemności. Wykonywanie rzeczy, które lubimy wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Jesienią spada motywacja do działania, co nie oznacza że należy zaniechać wykonywania czynności, które sprawiały radość. Oglądanie komedii, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek może być cudownym antidotum na pogarszający się nastrój.

Reasumując, jesiennej chandrze można zapobiegać. Można także łagodzić jej przebieg, w czym przydatne mogą okazać się porady zawarte w niniejszym artykule.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Przeciwwskazania pójścia do dentysty

  Masz zaplanowaną wizytę u dentysty, a na miejscu okazuje się, że nie możesz przystąpić do zabiegu? To możliwe! Dowiedz się, w jakiej sytuacji lepiej wizytę przełożyć lub poinformować o swoim stanie stomatologa.

  Menstruacja

  Termin usunięcia zęba ustalony w oparciu o cykl miesiączkowy? To całkiem rozsądny pomysł. Mimo że ekstrakcje zębów są na ogół w pełni bezpiecznymi procedurami, to warto zachować środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

  Przykładowo, eksperci doradzają, by podczas miesiączki unikać zabiegów chirurgicznych np. ekstrakcji zębów mądrości (tzw. dłutowanie),

  Więcej…  
 • Długotrwała diagnostyka

  Adam SokalKiedy diagnoza wymaga czasu – monitorowanie EKG w złożonych przypadkach arytmii.

  Dlaczego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki, jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca i co nowego w polskich badaniach klinicznych – mówi dr hab. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. Adam Sokal,

  Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,

  Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są groźne i wymagają leczenia, ale niektóre rodzaje arytmii grożą kalectwem bądź śmiercią – czy łatwo je odróżnić?

  Więcej…  
 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Systematycznie podejmowana aktywność zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, poprawia koordynację ruchową, jak również wspomaga pracę mózgu, w tym opóźnia proces demencji, poprawia też jakość snu i ogólne samopoczucie. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie