header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Senior samodzielny jak najdłużej

Rece seniora

Akcesoria przydatne na co dzień.

dr Joanna Plak

W życiu każdego seniora przychodzi taki moment, w którym obserwuje, że jego sprawność fizyczna maleje. Zaczyna chorować, a niektóre z chorób mogą prowadzić go do niepełnosprawności.

Jednocześnie seniorzy chcieliby jak najdłużej pozostać w swoich domach i być zdolni do samodzielnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach. To zapotrzebowanie próbuje zaspokoić rynek, oferując produkty wspierające niesamodzielnego seniora i ułatwiające mu wykonywanie codziennych czynności życiowych. Należą do nich: poduszka-katapulta, biobidet, schodołaz, wózek łazienkowo-toaletowy, ławka kąpielowa.

Poduszka- katapulta. Jest to specjalna poduszka, która ułatwia seniorowi wstawanie z fotela, krzesła lub sofy. Osoby starsze często mają problemy ze stawami, nogami, kręgosłupem, które utrudniają samodzielne wstawanie. Dzięki poduszce, która unosi się z seniorem w momencie, w którym zaczyna on wstawać, proces wstawania jest dużo łatwiejszy i nie wymaga pomocy osób trzecich.

Schodołaz – jest to mobilne urządzenie, które mocuje się do wózka inwalidzkiego. Umożliwia ono seniorowi, korzystającemu z wózka inwalidzkiego, poruszanie się po schodach. Schodołazy są napędzane akumulatorem oraz wyposażone w pasy bezpieczeństwa chroniące przed ewentualnym upadkiem. Urządzenie nie jest tanie, ale istnieje możliwość jego wypożyczenia.

BioBidet – jest to urządzenie, które umożliwia podmywanie i suszenie części intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych oraz jednoczesne utrzymywanie higieny wewnątrz samego urządzenia. Na rynku jest dostępnych coraz więcej modeli myjących toalet. Im droższe urządzenie tym więcej funkcji w sobie skupia, jak np. podgrzewana deska czy dodatkowe oświetlenie urządzenia.

Wózek łazienkowo-toaletowy może być stosowany przez seniora, który nie jest w stanie chodzić samodzielnie, ale potrafi odpychać się nogami i utrzymać w pozycji pionowej. Senior siedzi na wózku, jak na krześle i może samodzielnie poruszać się po domu. Wózek używany w łazience umożliwia samodzielne przemieszczenie się na sedes. Duża zwrotność wózka powoduje, że znajduje on zastosowanie nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Ławka kąpielowa - jest to urządzenie złożone z plastikowych desek-listewek, przeznaczone do montowania na brzegach wanny, mające za zadanie ułatwić kąpiel seniorom z ograniczoną sprawnością ruchową. Ławka jest łatwa do mocowania, a ze względu na materiał z którego jest wykonana nie sprawia problemów w czyszczeniu. Urządzenie jest stabilne i wytrzymuje ciężar do około 190 kg.

W artykule wymieniono pięć, najbardziej przydatnych produktów ułatwiających niepełnosprawnym seniorom poruszanie się w swoich mieszkaniach i domach. Rynek, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, oferuje coraz więcej rozwiązań umożliwiających seniorom jak najdłuższe pozostanie w środowisku domowym. Ich dostępność uzależniona jest od możliwości finansowych seniora. Chociaż należy podkreślić, że nawet najbiedniejsi seniorzy mogą skorzystać z niektórych wymienionych produktów, wypożyczając je.

Komentarze  

#1 Guest 2019-01-13 22:47
Na szczęście obecnie seniorzy mogą korzystać z wielu udogodnień, które znajdują się w sklepie internetowym. Warto jednak podkreślić, że żadne urządzenie nie zastąpi człowieka, z którym senior może porozmawiać i na którym może polegać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie