Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Senior samodzielny jak najdłużej

Rece seniora

Akcesoria przydatne na co dzień.

dr Joanna Plak

W życiu każdego seniora przychodzi taki moment, w którym obserwuje, że jego sprawność fizyczna maleje. Zaczyna chorować, a niektóre z chorób mogą prowadzić go do niepełnosprawności.

Jednocześnie seniorzy chcieliby jak najdłużej pozostać w swoich domach i być zdolni do samodzielnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach. To zapotrzebowanie próbuje zaspokoić rynek, oferując produkty wspierające niesamodzielnego seniora i ułatwiające mu wykonywanie codziennych czynności życiowych. Należą do nich: poduszka-katapulta, biobidet, schodołaz, wózek łazienkowo-toaletowy, ławka kąpielowa.

Poduszka- katapulta. Jest to specjalna poduszka, która ułatwia seniorowi wstawanie z fotela, krzesła lub sofy. Osoby starsze często mają problemy ze stawami, nogami, kręgosłupem, które utrudniają samodzielne wstawanie. Dzięki poduszce, która unosi się z seniorem w momencie, w którym zaczyna on wstawać, proces wstawania jest dużo łatwiejszy i nie wymaga pomocy osób trzecich.

Schodołaz – jest to mobilne urządzenie, które mocuje się do wózka inwalidzkiego. Umożliwia ono seniorowi, korzystającemu z wózka inwalidzkiego, poruszanie się po schodach. Schodołazy są napędzane akumulatorem oraz wyposażone w pasy bezpieczeństwa chroniące przed ewentualnym upadkiem. Urządzenie nie jest tanie, ale istnieje możliwość jego wypożyczenia.

BioBidet – jest to urządzenie, które umożliwia podmywanie i suszenie części intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych oraz jednoczesne utrzymywanie higieny wewnątrz samego urządzenia. Na rynku jest dostępnych coraz więcej modeli myjących toalet. Im droższe urządzenie tym więcej funkcji w sobie skupia, jak np. podgrzewana deska czy dodatkowe oświetlenie urządzenia.

Wózek łazienkowo-toaletowy może być stosowany przez seniora, który nie jest w stanie chodzić samodzielnie, ale potrafi odpychać się nogami i utrzymać w pozycji pionowej. Senior siedzi na wózku, jak na krześle i może samodzielnie poruszać się po domu. Wózek używany w łazience umożliwia samodzielne przemieszczenie się na sedes. Duża zwrotność wózka powoduje, że znajduje on zastosowanie nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Ławka kąpielowa - jest to urządzenie złożone z plastikowych desek-listewek, przeznaczone do montowania na brzegach wanny, mające za zadanie ułatwić kąpiel seniorom z ograniczoną sprawnością ruchową. Ławka jest łatwa do mocowania, a ze względu na materiał z którego jest wykonana nie sprawia problemów w czyszczeniu. Urządzenie jest stabilne i wytrzymuje ciężar do około 190 kg.

W artykule wymieniono pięć, najbardziej przydatnych produktów ułatwiających niepełnosprawnym seniorom poruszanie się w swoich mieszkaniach i domach. Rynek, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, oferuje coraz więcej rozwiązań umożliwiających seniorom jak najdłuższe pozostanie w środowisku domowym. Ich dostępność uzależniona jest od możliwości finansowych seniora. Chociaż należy podkreślić, że nawet najbiedniejsi seniorzy mogą skorzystać z niektórych wymienionych produktów, wypożyczając je.

Komentarze  

#1 Guest 2019-01-13 22:47
Na szczęście obecnie seniorzy mogą korzystać z wielu udogodnień, które znajdują się w sklepie internetowym. Warto jednak podkreślić, że żadne urządzenie nie zastąpi człowieka, z którym senior może porozmawiać i na którym może polegać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież