header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Senior samodzielny jak najdłużej

Rece seniora

Akcesoria przydatne na co dzień.

dr Joanna Plak

W życiu każdego seniora przychodzi taki moment, w którym obserwuje, że jego sprawność fizyczna maleje. Zaczyna chorować, a niektóre z chorób mogą prowadzić go do niepełnosprawności. Jednocześnie seniorzy chcieliby jak najdłużej pozostać w swoich domach i być zdolni do samodzielnego radzenia sobie w codziennych sytuacjach.

To zapotrzebowanie próbuje zaspokoić rynek, oferując produkty wspierające niesamodzielnego seniora i ułatwiające mu wykonywanie codziennych czynności życiowych. Należą do nich: poduszka-katapulta, biobidet, schodołaz, wózek łazienkowo-toaletowy, ławka kąpielowa.

Poduszka- katapulta. Jest to specjalna poduszka, która ułatwia seniorowi wstawanie z fotela, krzesła lub sofy. Osoby starsze często mają problemy ze stawami, nogami, kręgosłupem, które utrudniają samodzielne wstawanie. Dzięki poduszce, która unosi się z seniorem w momencie, w którym zaczyna on wstawać, proces wstawania jest dużo łatwiejszy i nie wymaga pomocy osób trzecich.

Schodołaz – jest to mobilne urządzenie, które mocuje się do wózka inwalidzkiego. Umożliwia ono seniorowi, korzystającemu z wózka inwalidzkiego, poruszanie się po schodach. Schodołazy są napędzane akumulatorem oraz wyposażone w pasy bezpieczeństwa chroniące przed ewentualnym upadkiem. Urządzenie nie jest tanie, ale istnieje możliwość jego wypożyczenia.

BioBidet – jest to urządzenie, które umożliwia podmywanie i suszenie części intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych oraz jednoczesne utrzymywanie higieny wewnątrz samego urządzenia. Na rynku jest dostępnych coraz więcej modeli myjących toalet. Im droższe urządzenie tym więcej funkcji w sobie skupia, jak np. podgrzewana deska czy dodatkowe oświetlenie urządzenia.

Wózek łazienkowo-toaletowy może być stosowany przez seniora, który nie jest w stanie chodzić samodzielnie, ale potrafi odpychać się nogami i utrzymać w pozycji pionowej. Senior siedzi na wózku, jak na krześle i może samodzielnie poruszać się po domu. Wózek używany w łazience umożliwia samodzielne przemieszczenie się na sedes. Duża zwrotność wózka powoduje, że znajduje on zastosowanie nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Ławka kąpielowa - jest to urządzenie złożone z plastikowych desek-listewek, przeznaczone do montowania na brzegach wanny, mające za zadanie ułatwić kąpiel seniorom z ograniczoną sprawnością ruchową. Ławka jest łatwa do mocowania, a ze względu na materiał z którego jest wykonana nie sprawia problemów w czyszczeniu. Urządzenie jest stabilne i wytrzymuje ciężar do około 190 kg.

W artykule wymieniono pięć, najbardziej przydatnych produktów ułatwiających niepełnosprawnym seniorom poruszanie się w swoich mieszkaniach i domach. Rynek, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, oferuje coraz więcej rozwiązań umożliwiających seniorom jak najdłuższe pozostanie w środowisku domowym. Ich dostępność uzależniona jest od możliwości finansowych seniora. Chociaż należy podkreślić, że nawet najbiedniejsi seniorzy mogą skorzystać z niektórych wymienionych produktów, wypożyczając je.

Komentarze  

#1 Guest 2019-01-13 22:47
Na szczęście obecnie seniorzy mogą korzystać z wielu udogodnień, które znajdują się w sklepie internetowym. Warto jednak podkreślić, że żadne urządzenie nie zastąpi człowieka, z którym senior może porozmawiać i na którym może polegać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Ukryta otyłość, jak się jej pozbyć?

  Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

  Może i coraz więcej osób ma z tym kłopot. To przeważnie ludzie młodzi lub w średnim wieku, którzy są nieaktywni, żyją na siedząco, niezdrowo się odżywiają. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej – tak zwany tłuszcz trzewny, otaczający nasze narządy wewnętrzne, które go nie dostrzegamy

  Więcej…  
 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie