header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Idealne mieszkanie dla seniorów

Pokoj dla seniora 1

Mieszkanie na jesień życia

dr Joanna Plak

Potrzeby człowieka zmieniają się wraz z wiekiem. Dotyczy to również kwestii związanych z mieszkaniem. Starszy człowiek ma inne oczekiwania wobec swojego mieszkania, niż młody człowiek. Miejsce, w którym spędza swoją jesień życia powinno być dostosowane do jego stanu zdrowia i wyposażone w udogodnienia umożliwiające sprawne funkcjonowanie.

Jakie cechy powinno mieć odpowiednie mieszkanie na jesień życia? 

Istotne jest położenie nieruchomości. O ile młode osoby często poszukują mieszkań na nowych, strzeżonych osiedlach lub w wysokich apartamentowcach, o tyle dla starszych osób nie jest to priorytet. Nowe nieruchomości o podwyższonym standardzie często są budowane na obrzeżach miasta, na terenach słabo zurbanizowanych. Dla seniora oznacza to problem z dostaniem się do lekarza, ze zrobieniem zakupów. Lepszym rozwiązaniem może okazać się mieszkanie w „zwykłych” blokach. Mieszkanie powinno być usytuowane na parterze lub blok powinien być wyposażony w windę. Ważny jest również podjazd dla wózków inwalidzkich w sytuacji, w których dostanie się do bloku wymaga pokonania kilku schodów. Nawet jeżeli senior porusza się samodzielnie i bez problemów, trzeba uwzględnić że kiedyś może wymagać skorzystania z takich udogodnień.

Mieszkanie powinno być pozbawione barier architektonicznych i elementów wpływających na bezpieczeństwo poruszania się. W mieszkaniu nie powinno być progów. Bezpiecznie jest również usunąć dywany i chodniki lub przytwierdzić je do podłogi w taki sposób, by zminimalizować ryzyko ewentualnego upadku. Wanna powinna być wyposażona w uchwyty ułatwiające wstawanie, a toaleta ustawiona na lekkim podwyższeniu. W łazience nie powinno być miejsca na dywaniki, które w kontakcie z mokrym podłożem zwiększają ryzyko upadku seniora. Kanciaste zakończenia mebli powinny zostać oklejone listwami chroniącymi przed ewentualnym uderzeniem. Meble kuchenne powinny znajdować się na takim poziomie by umożliwić seniorowi swobodne przygotowywanie posiłków, w sytuacji gdyby musiał poruszać się na wózku. W mieszkaniu seniora poruszającego się na wózku należy również wprowadzić modyfikację polegającą na powiększeniu otworów na drzwi (lub wręcz usunięcie drzwi między poszczególnymi pomieszczeniami), tak by mógł swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu. Również meble służące do wypoczynku - łóżko i fotele powinny być dostosowane do potrzeb seniora. Fotele powinny być wyposażone w wysokie oparcie, będące podporą dla kręgosłupa, jak również w podłokietniki. Seniorzy, którzy śpią na wersalkach powinni zdecydować się na zamianę mebla na łóżko, które nie wymaga rozkładania i jest wyposażone w dobry materac.

Takie dostosowanie mieszkania do potrzeb seniora umożliwia wydłużenie jego samodzielności w środowisku domowym i opóźnia moment, w którym stanie się zależny od innych osób lub będzie musiał opuścić swój dom i udać się do placówki wyspecjalizowanej w opiece całodobowej nad seniorami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie