header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Świat Książki - zapowiedzi jesienne 2016

Gdzie jest Mia

WRZESIEŃ 2016

Jung-Myung Lee, POETA, STRAŻNIK I WIĘZIEŃ

Kettu Katja, AKUSZERKA

Joy Fielding, ZAWSZE KTOŚ PATRZY

Brian Freeman, LODOWATA PUSTKA

John Donoghue, SZACHY ZE ŚMIERCIĄ

Grahus Frode, SZTORM

Penny Vincenzi, DOSKONAŁE DZIEDZICTWO

Tadeusz Kijański, POWRÓT DO DOMU KONI

Anna Morawska, KOBIETA, DZIECKO, DEPRESJA. Nie oceniaj, zaakceptuj

PAŹDZIERNIK 2016

Manuela Gretkowska, KOSMITKA

Oriana Fallaci, PODRÓŻ PO AMERYCE

Maren Roeger, WOJENNE ZWIĄZKI, INTYMNOŚĆ, PROSTYTUCJA I PRZEMOC W OKUPOWANEJ POLSCE

Barbara Taylor Bradford, DAMY Z CAVENDON HALL

Dorota Williams, Grzegorz Sołtysiak, MODNY PRL

David Evanier, WOODY ALLEN. BIOGRAFIA

Kristin Hannah, SŁOWIK

Tomasz Zalewski, HILARY CLINTON

Neil Strauss, PRAWDA

Douglas Kennedy, BŁĘKITNA GODZINA

Jane Austen – DZIEŁA ZEBRANE

LISTOPAD 2016

 

Boris Akunin, PLANETA WODA

Claire North, DOTYK

Frederico Axat, OSTATNIE WYJŚCIE

Kamińska-Radomska Irena Teresa, Tanter Agata Elżbieta, DRESS CODE DLA KOBIET

Carter Wilson, POKUSA CZERNI

Laura Lane McNeal, DOLLBABY

Vanessa Diffenbaugh, NIE PROSILIŚMY O SKRZYDŁA

Jane Austen, DZIEŁA ZEBRANIE

Nikolaus Wachsmann, KL HISTORIA NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH

Marta Dzido, SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET

Czesław Czapliński, JAK FOTOGRAFOWAĆ CYFROWO

WRZESIEŃ

Jung-Myung Lee POETA, STRAŻNIK I WIĘZIEŃ
(premiera 14 września)

Tę powieść pokochają wielbiciele Cienia wiatru i Skazanych na Shawshank.

Rok 1944, śledztwo w sprawie morderstwa strażnika w obozie jenieckim Fukuoka. Trzech wrogów zostaje połączonych przez miłość do poezji. Powieść oparta na faktach – życiu koreańskiego poety Yun-Dong-ju.

Uzależnia piękną prozą; wciągnęła mnie od początku… Nieczęsto spotyka się takie książki. Cieszyłam się każdą minutą lektury.    lizlovesbooks.com

Nie mogłem się oderwać. Pojawiła się znikąd i całkowicie mną zawładnęła. To thriller, opowieść wojenna i dużo, dużo więcej. Ostatnie sto stron czytałem jak szalony, często z mocno bijącym sercem. Ta powieść to wielkie, porywające dzieło zainspirowane faktami.    Matt Haig, powieściopisarz

Nie jest to tylko zwykły kryminał, którego rozwiązanie przynosi czytelnikowi ulgę. Jest to również opowieść o Japonii w czasie wojny.   „Financial Times”

Opowieść Junga-Myunga Lee to hołd złożony potędze poezji, książek i czytania jako takiego. „Independent”

Jung-Myung Lee jest koreańskim pisarzem, popularnym autorem książek historycznych, które w jego ojczyźnie, Korei Południowej, sprzedają się w milionach egzemplarzy. Na podstawie kilku nakręcono seriale telewizyjne. Oparta na faktach z życia koreańskiego poety i dysydenta Yuna Donga-ju powieść Poeta, strażnik i więzień została nominowana do Independent Foreign Fiction Prize.

Katja Kettu
AKUSZERKA
(premiera 14 września)

Życie, śmierć i miłość w czasach apokalipsy

1944 rok, zaciszny fiord za Kołem Podbiegunowym. W miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi, akuszerka Krzywe Oko odbiera porody lapońskich kobiet. Jej świat to krew, zwierzęta, zioła i szamańskie zaklęcia. Jako czerwony bękart – sierota, budzi wśród miejscowych zarówno pogardę, jak i lęk.

W wiosce zjawia się esesman - fotograf z plikiem zdjęć kobiet – tych, które kochał i tych które mordował w Babim Jarze. Krzywe Oko, po raz pierwszy w życiu, oprócz bólu narodzin człowieka, pragnie doświadczyć także rozkoszy jego tworzenia. Zdeterminowana, aby posiadł ją właśnie ten mężczyzna podąża za nim do okrytego złą sławą niemieckiego obozu…

Kanwą powstania powieści były losy dziadków autorki, których los zetknął u wybrzeży Oceanu Arktycznego podczas drugiej wojny światowej. Obrazoburcza, naturalistyczna, fenomenalnie napisana proza młodej Finki zachwyciła krytyków i czytelników na całym świecie. 

Ta książka jest wielka. Nie boję się porównać jej do „Oczyszczenia” Sofi Oksanen.  Seppo Puttonen, TV1, Finlandia

Katja Kettu (ur. 1987) – wielokrotnie nagradzana fińska pisarka, objawienie literackie ostatnich lat. Jej dzieła przesycone są elementami tradycyjnego, czerpiącego z przyrody fińskiego mistycyzmu
i bogactwem fińskich dialektów. Kettu umiejętnie snuje niezwykłe wątki, wykorzystując swój oryginalny, poetycki język. Akuszerka została uhonorowana nagrodą im. Runeberga i stała się najchętniej czytaną fińską książką ostatnich lat. Na jej podstawie powstał film, a prawa wydawnicze sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

Joy Fielding
ZAWSZE KTOŚ PATRZY
(premiera 14 września)

Zapierający dech w piersiach thriller.

Bailey Carpenter, detektyw w renomowanej firmie prawniczej z Miami, jest inteligentna, pomysłowa i nieustraszona. Gdy w środku nocy śledzi mężczyznę unikającego płacenia alimentów, nie myśli o własnym bezpieczeństwie, skupiona na zbieraniu dowodów. Wtedy właśnie pada ofiarą napadu, w wyniku którego niemal traci życie.

Joy Fielding to autorka takich bestsellerów z listy "New York Timesa”, jak W pajęczej sieci, Zabójcze piękno, Ulica szalonej rzeki, Patrz, jak Jane ucieka i innych popularnych powieści.

Brian Freeman
LODOWATA PUSTKA
(premiera 14 września)

Długo oczekiwany powrót porucznika Jonathana Stride’a z mroźnego Duluth
w stanie Minnesota.

Pewnej nocy szesnastoletnia Catalina Mateo zjawia się nagle w domu detektywa Jonathana Stride’a, ociekając wodą po desperackim skoku do lodowatej toni Jeziora Górnego. W przemoczonym ubraniu poplamionym krwią Cat relacjonuje swoją ucieczkę przed nieznanym prześladowcą.

Czy Cat mówi prawdę? Policyjna partnerka Stride’a, Maggie Bei, nie ufa bezdomnej dziewczynie, która
od śmierci matki włóczy się po ulicach Duluth, a teraz śpi z kuchennym nożem pod poduszką.

Brian Freeman to finalista nagrody Edgara, prestiżowej nagrody przyznawanej przez Mystery Writers
of America, autor międzynarodowych bestsellerów.

John Donoghue
SZACHY ZE ŚMIERCIĄ
(premiera 28 września)

Głęboko poruszająca powieść z czasów II wojny światowej, o niezwykłej przyjaźni między nazistą i Żydem

SS Obersturmführer Paul Meissner przybywa do obozu w Auschwitz wprost
z frontu wschodniego. Ciężko ranny, obecnie może pełnić jedynie funkcje administracyjne. Pierwszym i najpilniejszym zadaniem jest wzmocnienie podupadającego morale odbywających służbę w obozie oficerów i żołnierzy. Meissner zakłada klub szachowy. Pomysł szybko chwyta, stwarzając esesmanom możliwość obstawiania wyników meczów i zawierania nielegalnych zakładów. Tymczasem do uszu Obersturmführera trafia informacja, że wśród więźniów są także szachiści, z których jeden, francuski Żyd Emil Clément, z zawodu zegarmistrz, cieszy się opinią niepokonanego…

Grahus Frode
SZTORM
(premiera 28 września)

Kolejny Nordic noir autora Wiru

Złowieszcza, choć fascynująca przyroda Lofotów w północnej Norwegii, odgrywa istotną rolę od pierwszych stron aż po kulminacyjne sceny, podczas tytułowej burzy na morzu. Oto szef lokalnego posterunku policji w malowniczym Reine. Berger Falch zostaje wezwany do pobliskiego Vindstad, gdzie spod osuniętych pod wpływem deszczu skał, ukazał się ukryty przez dziesięciolecia szkielet dziecka
o połamanych doszczętnie kościach. W śledztwie towarzyszy mu Rino Carlsen, który przeniósł się na krótki czas do Reine z niedalekiego Bodø.

Penny Vincenzi
DOSKONAŁE DZIEDZICTWO
(premiera 28 września)

House of Farrell to słynna na świecie firma kosmetyczna prowadzona przez założycielkę, legendarną Athinę Farrell. W eleganckim sklepie w Berkeley Arcade wierna Florence Hamilton sprzedaje kosmetyki firmy, zachowując dyskrecję. Wszystkie sekrety są u niej bezpieczne.

Sytuacja się jednak zmienia i wspaniała niegdyś firma podupada. Wkracza Bianca Bailey, przebojowa bizneswoman, matka trojga dzieci. Spiera się z Athiną, rzuca wyzwanie Florence. Wszystkie trzy kobiety pragną jednak tego samego – aby House of Farrell przetrwała i odniosła sukces. 

Tadeusz Kijański
POWRÓT DO DOMU KONI
(premiera 28 września)

Miłość, konie i cudowne Podlasie w  cieniu wielkiej, bezlitosnej historii.

31 sierpnia 1939 r. Halszka spędziła w towarzystwie Stanisława, na swoim pierwszym dorosłym balu. To miał być ważny, definiujący dzień dla młodej kobiety. Ale to nie był dobry rok. Dla niej, dla stadniny koni w Janowie Podlaskim, ani dla Polski.

Okrutny los przynosił śmierć w pierwszych godzinach kataklizmu
albo w ostatnich dniach wojny, gdy pokój był na wyciągnięcie ręki. Tułaczka tych, którzy przetrwali, wiodła przez najechane przez bolszewików Kresy, nazistowski Górny Śląsk, okupowaną Czechosłowację, aż po wzgórza Montany.

Halszka Horodyńska już zawsze będzie jednak wracać. Do niewinnych i bezpiecznych dni młodości, ciepłych sierpniowych nocy nad majestatycznym Bugiem, pierwszego dotyku mężczyzny. I do dumnych koni, które dalej ufały ludziom, mimo, że ci nie potrafili już zaufać samym sobie. 

W planach film oparty na motywach książki.

Anna Morawska
KOBIETA, DZIECKO, DEPRESJA
(premiera 28 września)

Kontynuacja książki Twarze depresji. Tym razem autorka porusza tematykę depresji poporodowej
oraz depresji u dzieci i młodzieży.


PAŹDZIERNIK

Kristin Hannah
SŁOWIK
(premiera 28.10)

DWA MILIONY SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY
PRAWA WYDAWNICZE SPRZEDANE DO 35 KRAJÓW
PLANOWANA EKRANIZACJA POWIEŚCI

Najlepsza Książka Roku Amazona 2015
Najlepsza Powieść Historyczna Roku Portalu Goodreads
Najlepsza Powieść Roku: Itunes, Buzzfeed, Library Journal, Paste, The Wall Street, The Week

Urzekająca opowieść o dwóch siostrach, które dzieli wiek i odmienne doświadczenia, ideały                                  i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę
do przetrwania, miłości i wolności w okupowanej przez Niemców wojennej Francji.

Francja 1939. W cichej, spokojnej miejscowości Carriveau, Vianne Mauriac żegna się z mężem, Antoine’em, który wyrusza na front. Nie wierzy, że naziści napadną na Francję... ale tak się właśnie dzieje; wkrótce kolumny żołnierzy wroga maszerują drogami obok karawan ciężarówek i cystern,
a z nieba spadają bomby na niewinnych ludzi. Kiedy Francja zostaje podbita, Vianne jest zmuszona przyjąć do swojego domu wroga i nagle każdy jej ruch jest obserwowany; życie jej i dziecka jest stale zagrożone. Bez jedzenia, środków do życia i nadziei, z poczuciem narastającego niebezpieczeństwa, Vianne dokonuje kolejnych coraz trudniejszych wyborów.

Siostra Vianne, zbuntowana osiemnastoletnia Isabelle, szuka celu w życiu, nie stroniąc od lekkomyślnych decyzji. Gdy tysiące Paryżan codziennie mierzy się z okropnościami wojny, spotyka atrakcyjnego
i tajemniczego partyzanta Gaetana, który wierzy, że Francuzi mogą walczyć z nazistami w szeregach francuskiego ruchu oporu. Dziewczyna zakochuje się bez pamięci. Kiedy Gaetan ją zdradza, Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie oglądając się na – być może śmiertelne –   konsekwencje. 

David Evanier
WOODY ALLEN. BIOGRAFIA
(premiera 14.10)

Doskonała, pierwsza prawdziwa, świetnie udokumentowana biografia Woody’ego Allena na polskim rynku.

Znakomicie oceniana przez krytyka filmowego Janusza Wróblewskiego
z „Polityki”, który recenzował angielską wersję książki.                 

Manuela Gretkowska
KOSMITKA
(premiera 14.10)

Najnowsza książka Manueli Gretkowskiej.

 

Tomasz Zalewski
HILARY CLINTON
(premiera 28.10)

Świetna biografia napisana przez wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w USA, który spędził wiele lat w USA i miał okazje wielokrotnie rozmawiać z Hilary Clinton

Oriana Fallaci
PODRÓŻ PO AMERYCE
(premiera 14.10)

Reportaże Oriany Fallaci z podróży po Stanach Zjednoczonych i rozmowy z najbardziej wpływowymi ludźmi Ameryki.

Maren Roeger
WOJENNE ZWIĄZKI.
INTYMNOŚĆ, PROSTYTUCJA I PRZEMOC W OKUPOWANEJ POLSCE
(premiera 14.10)

Relacje damsko - męskie między Niemcami i Polkami 1939 – 1945:
Stosunki komercyjne - prostytucja
Stosunki konsensualne
Kontakty wymuszone (gwałty, szantaż seksualny)

Pierwsza taka książka w Polsce! Naruszone narodowe tabu i to przez autorkę
z Niemiec. Książka pod patronatem Niemieckiego Instytutu Historycznego.

Douglas Kennedy
BŁĘKITNA GODZINA
(premiera 28.10)

Nowa książka autora bestsellera Kobieta z V dzielnicy

Dynamiczny thriller z akcją osadzoną w Maroku. Powieść z przesłaniem: nigdy do końca nie wiemy, z kim mamy do czynienia, choćbyśmy dzielili z tym kimś życie przez długie lata.

Robin, 40-letnia księgowa, i jej mąż Paul, artysta i profesor sztuki, udają się
na wakacje w Maroku. Po tygodniu Paul znika, a Robin zaczyna poszukiwania męża. W czasie śledztwa wychodzą na jaw tajemnicze fakty z życia Paula, których ona wcześniej nie znała. Zaczyna sobie uświadamiać, że nie zna mężczyzny, którego poślubiła.

Neil Strauss
PRAWDA
(premiera 28.10)

Szokująca przemiana autora podręcznika podrywacza.

Neill Strauss, autor Gry, cynicznej – podręcznika dla mężczyzn podrywających kobiety, powraca po latach z książką w której zdradza dlaczego i jak nawrócił się
na monogamię...

Barbara Taylor Bradford
DAMY Z CAVENDON HALL

Brytyjska autorka 25 bestsellerów, które zostały sprzedane w nakładzie
81 milionów egzemplarzy w 90 krajach i przetłumaczone na 41 języków. Dziesięć
z nich zostało zekranizowanych. Bradford Taylor należy go grona najbogatszych pisarek i najbogatszych kobiet w Wielkiej Brytanii.

Latem 1926 roku w Cavendon Hall zbierają się rody: arystokraci Inghamowie
i służący od pokoleń - Swannsonowie. Posiadłość w czasie wojny popadła w ruinę. Cztery młode ambitne kobiety z obu rodów podejmą próbę ożywienia domu. Zadanie nie będzie łatwe, Anglia boryka się z kryzysem gospodarczym.

Jane Austen
DZIEŁA ZEBRANIE
(premiera 28.10)

Najważniejsze dzieła Jane Austen w jednym tomie!

Duma i uprzedzenie
Rozważna i romantyczna
Opactwo Northanger
Perswazje
Mansfield Park
Emma

Dorota Williams, Grzegorz Sołtysiak
MODNY PRL
(premiera 14.10)

Książka Doroty Williams, znanej stylistki i kostiumografki oraz historyka Grzegorza Sołtysiaka jest wyprawą w świat mody PRL. Mody rozumianej nie tylko jako sposób ubierania się, ale także styl życia. Jest to opowieść o ludziach, miejscach i przedmiotach

LISTOPAD

Boris Akunin
PLANETA WODA

Długo oczekiwana nowość Borisa Akunina z serii o Fandorinie.

Książki Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy. Obdarzone sugestywną stylizacją, przenoszą w czasy przedrewolucyjnej Rosji.

Książka składa się z 3 nowel, opisujących przygody detektywa w latach 1903-1912.

Claire North
DOTYK

Elektryzujący thriller autorki Piętnastu żywotów Harry’ego Augusta

Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu. Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska.

Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz. Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry'ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: "Prawie za tobą tęskniłam, doktorze. Muszę wysłać wiadomość w przeszłość". Oto opowieść o wcześniejszych - i późniejszych - wydarzeniach z życia Harry'ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.

Claire North to pseudonim autorki mającej w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści,
z których pierwszą opublikowała jako czternastolatka.

Frederico Axat
OSTATNIE WYJŚCIE

Thriller psychologiczny o "łańcuszku samobójców" dla wielbicieli Stephena Kinga. Fenomen międzynarodowy z Argentyny, ponad 20 wydawców zagranicznych zakupiło prawa!

Ted McKay, zamożny mąż i ojciec dwójki dzieci, któremu pozornie niczego nie brakuje do szczęścia. Tymczasem daje się poznać czytelnikowi w możliwie najbardziej dramatycznym momencie − zamknięty w swoim gabinecie, przykłada lufę do skroni i zamierza targnąć się na własne życie, po tym jak zdiagnozowano u niego nieoperacyjnego guza mózgu.
W ostatniej chwili przed samobójstwem powstrzymuje go uporczywy dzwonek u drzwi.

Kamińska-Radomska Irena Teresa, Tanter Agata Elżbieta
DRESS CODE DLA KOBIET

Książka dla wszystkich kobiet, które pragną wiedzieć, jak  ubrać się odpowiednio do okazji, żeby zawsze wyglądać elegancko.

To właśnie znajomość zasad w połączeniu z pewną wrażliwością estetyczną pozwalają na dobry wygląd zapewniający większą pewność siebie. Autorki wykorzystały swoje wieloletnie doświadczenia z pracy na różnych obszarach związanych z wizerunkiem: publicystyki, dyplomacji, szkoleń, konferencji, indywidualnych spotkań, rozmów i obserwacji.  Dzięki nim poznajemy zasady dress code’u, które warto poznać i wykorzystywać  w kreowaniu swojego wizerunku.

Irena Kamińska-Radomska – wykładowca The Protocol  School of Poland, mentorka programu PROJEKT LADY emitowanego przez TVN; Agata Tanter – redaktor naczelna Lamode.info

Carter Wilson
POKUSA CZERNI

Hannah jest żoną wspaniałego jak jej się wydaje faceta, Dallina, wpływowego właściciela koncernu informatycznego. Jednak pewnego dnia znajduje niepokojącą taśmę z zapisem z seks-kamery. Kiedy próbuje o tym porozmawiać
z mężem, ten zaczyna ją dusić. Hannah wyrywa się i ucieka do domu siostry. Następnego dnia pojawia się tajemniczy mężczyzna, niby współpracownik Dallina, który namawia ją na spotkanie następnego dnia z nim i Dallinem. Kiedy Hannah czeka na nich w umówionym miejscu, zaczepia ją tajemniczy mężczyzna.

Laura Lane McNeal
DOLLBABY

Nowy Orlean, lata sześćdziesiąte. Biała dziewczynka trafia pod dach swojej ekscentrycznej babki Frannie, gdzie prym wiodą czarnoskóra kucharka Quennie i jej pyskata córka, tytułów Dollbaby.

Vanessa Diffenbaugh
NIE PROSILIŚMY O SKRZYDŁA

Powieść autorki bestsellerowego (60 000 egzemplarzy!) Sekretnego języka kwiatów!

Letty nigdy nie musiała być matką, gdyż opiekę nad dwojgiem jej dziećmi praktycznie przejęli dziadkowie. Teraz na nowo uczy się macierzyństwa.

Nikolaus Wachsmann
KL HISTORIA NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH

Monumentalne dzieło, które wywołało wielką dyskusję w Niemczech i krajach anglosaskich

Marta Dzido
SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET

Z filmu, który nakręciliśmy zostało kilkadziesiąt godzin materiałów produkcyjnych. Można je schować
w archiwum. Zamknąć w puszce na kolejne dziesięciolecia. Można też opublikować książkę.
Marta Dzido
o filmie:

Pełnometrażowy film dokumentalny "Solidarność według kobiet" opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80 wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki - Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku symbolicznej córki Solidarności.

Książka to bogate materiały , wywiady i archiwalia, które nie zostały włączone do filmu. Przedstawia losy kobiet, które brały aktywny udział w powstaniu NSZZ „Solidarność”, działały w związku, ale  pozostały anonimowe lub zapomniane. Autorka odpowiada na pytania: co wydarzyło się dalej u bohaterek dokumentu, dlaczego „tej" było tak mało, a „tamtej" w ogóle w nim zabrakło.

Czesław Czapliński
JAK FOTOGRAFOWAĆ CYFROWO

Bogato ilustrowany poradnik fotografii autorstwa znanego i cenionego fotografika Czesława Czaplińskiego.

Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych.
Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.  Autor i współautor 40 albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych, miał 200 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”
w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich takie postacie, jak Muhammad Ali, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, np. w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”

Komentarze  

#1 Guest 2017-05-27 19:32
Fajnie napisane, dodaję do "często odwiedzanych" ;)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie