Wszechobecne podwyżki nie napawają optymizmem. Zwłaszcza osoby starsze, które mają niskie emerytury czy renty, z niepokojem patrzą w przyszłość. Państwo jednak postanowiło wesprzeć ich poprzez ustawę o czekach opiekuńczych. To właśnie one i inne produkty finansowe dla seniorów, mają zapewnić im spokojną starość.
Już nie tylko parlamenty innych państw, na przykład hiszpański, który proponuje dopłaty do wyjazdów dla osób w wieku powyżej 55. roku życia, oferują specjalne programy, które mają pomóc w codziennym życiu osób starszych. Również polski rząd podejmuje kroki w kierunku poprawy życia seniorów. Jednym z nich jest zamiar wprowadzenia czeków opiekuńczych, które mają wspierać finansowo zwłaszcza osoby z uboższych rodzin. Takie rozwiązania docelowo mają być przeciwwagą dla wprowadzanych podwyżek podstawowych produktów, takich jak artykuły spożywcze, benzyna czy opłaty czynszowe. Seniorzy mogą również skorzystać z innych usług finansowych przygotowanych specjalnie dla nich. Tutaj na pierwszy plan wybija się propozycja hipoteki odwróconej.
Bony opiekuńcze z budżetu
Według danych szacunkowych Głównego Urzędu Statystycznego, do 2035 roku w Polsce będzie ponad 8,5 mln osób mających powyżej 65 lat, z czego aż jedna czwarta nie będzie samowystarczalna. Sprawę komplikuje fakt, że analogicznie do rosnącej liczby seniorów, maleje liczba ludzi młodych, którzy obecnie najczęściej zajmują się rodzicami bądź dziadkami. Dlatego też coraz więcej emerytów będzie zmuszonych do korzystania z pomocy obcych osób. Ci, których nie będzie stać na opłacenie ich usług, pozostawieni byliby sami sobie. Zmienić to ma – obecnie finalizowana przez zespół posłów i ekspertów z Michałem Boni na czele – ustawa o czekach opiekuńczych. Bony w wysokości od 800 do 1200 zł będą przyznawane rodzinie, która chciałaby skorzystać z opieki dla osoby starszej lub zapewnić jej miejsce w domu pomocy społecznej. Co istotne, instytucję, która będzie opiekować się chorym, można będzie wybierać samodzielnie. Większa konkurencja na rynku spowoduje powstawanie nowych domów opieki i obniżki cen w ich usługach. Również rodzina seniora, która zdecyduje się na opiekę nad nim, dostanie od państwa wsparcie w postaci finansowania składki zdrowotnej i ZUS.
Wyższa emerytura dzięki nieruchomości
Inną usługą finansową dla osób starszych, którą warto się zainteresować, jest hipoteka odwrócona. W Polsce to rozwiązanie jest dostępne w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych. Warunki produktu zakładają, że do końca życia senior otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu. Oczywiście do momentu śmierci mieszka w swoim domu. To tak, jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać otrzymując jednocześnie pieniądze. Jak zapewniają specjaliści, rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. – Hipoteka odwrócona działa w Polsce w oparciu o kodeks cywilny, w ramach umowy o dożywocie. To ona gwarantuje, że jeżeli senior nie otrzyma renty, to własność nieruchomości zostanie mu zwrócona, a umowa rozwiązana – tłumaczy Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom. Warto wiedzieć też, że wypłacone do tego momentu renty nie muszą być zwracane przez świadczeniobiorcę. Hipoteka odwrócona pomaga znacząco wzmocnić domowy budżet (wysokość miesięcznej renty waha się w zależności od płci i wieku świadczeniobiorcy oraz wartości nieruchomości od kilkuset złotych do nawet 10 tysięcy) i umożliwia seniorom realizację planów, na które wcześniej nie mogli sobie pozwolić.
Dekoder za darmo
O seniorów postanowili zadbać również ludzie mediów i kultury. Apelują oni, by osoby starsze otrzymywały darmowe dekodery, dzięki którym nie stracą możliwości oglądania telewizji na odbiornikach starego typu, gdy w 2013 roku zakończy się możliwość odbioru telewizji analogowej. Po tym czasie osoby, które nie będą posiadać telewizora cyfrowego lub nie zakupią wspomnianego dekodera, nie będą mogły odbierać telewizyjnego sygnału. Tymczasem jest to spory wydatek, zwłaszcza dla emerytów. – Przeciętny polski emeryt ledwie wiąże koniec z końcem. I jeszcze ma wydać kilkaset złotych na dekoder? Powinien go dostać za darmo! – mówi Elżbieta Arciszewska, szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Sytuacja seniorów z pewnością nie poprawi się z dnia na dzień, ale dobrze, że poza dyskusją wprowadzane są konkretne rozwiązania pod ich kątem. Pamiętają o nich nie tylko firmy oferujące produkty dla tej grupy wiekowej, ale również rząd i media. Ponadto wiele osób prywatnych działa na rzecz seniorów w sposób bezinteresowny. Być może już wkrótce ich los będzie malował się w jeszcze jaśniejszych barwach.