Seniorzy w akcji, Senior aktywny

Senior Josef

Senior z pasją

dr Joanna Plak-Warecka

Starość nie musi być nudna. Co więcej może stać się okazją do realizacji swoich pasji, znalezienia ciekawego hobby. Może zapoczątkować kolejny, ekscytujący etap w życiu człowieka. W niniejszym artykule przybliżę kilka sylwetek „seniorów z pasją”.

Czytaj więcej...

Miłość w wieku senioralnym

Yasmin Levy

Miłość romantyczna i seksualność seniorów w filmach

dr Joanna Plak-Warecka

Miłość romantyczna i seksualność seniorów zyskuje na znaczeniu. Dowodem jest powstawanie coraz większej ilości filmów traktujących o tej tematyce. W niniejszym artykule omówię propozycje warte obejrzenia. Powodzenia Leo Grande to film z 2022 roku, z genialną rolą Emmy Thompson. Jest to historia owdowiałej, emerytowanej nauczycielki Nancy, która przez całe życie miła tylko jednego partnera seksualnego w osobie męża. Seks nie dawał jej spełnienia.

Czytaj więcej...

Badanie krwi, moczu, kału...

laboratory badanie krwi 1

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych? Pobranie krwi. Należy być na czczo, ostatni posiłek powinien być spożyty 12 godzin przed pobraniem krwi, na 2 dni przed pobraniem należy zrezygnować z picia alkoholu; a na dzień przed ograniczyć picie kawy, herbaty i słodkich napojów. Przed pobraniem nie należy przyjmować leków. W przeddzień pobrania należy również unikać intensywnego wysiłku.

Czytaj więcej...

Opieka zdrowotna w 2023 roku

Bol wewnetrzny 1

Opieka zdrowotna w 2023 roku - najistotniejsze zmiany.

dr Joanna Plak-Warecka

Joanna Plak Warecka

Od 1 stycznia zmieniają się zasady dotyczące skierowania na leczenie sanatoryjne/uzdrowiskowe. Wyjazd będzie się odbywał na podstawie e-skierowania. Pacjent otrzyma potwierdzenie zarejestrowania dokumentu wraz z terminem turnusu w Internetowym Koncie Pacjenta, SMS-owo lub telefonicznie.

Czytaj więcej...

Objawy depresji czy chandry?

Depresja handra woman

Jesienna chandra czy depresja?

dr Joanna Plak-Warecka

Późna jesień oraz zima wiążą się z krótszymi dniami, pochmurną pogodą, zimnem i negatywnie wpływają na nastrój, także osób starszych. Depresja u seniorów jest dużo trudniejsza do identyfikacji i często może być mylona z innymi chorobami, ze względu na nietypowe objawy.

Czytaj więcej...

Co to jest demencja starcza?

Demencja old

Demencja starcza

dr Joanna Plak-Warecka

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, demencja starcza, zwana inaczej otępieniem, to zespół objawów, które pojawiły się wskutek przewlekłej lub postępującej choroby mózgu. Przebiega ona z zaburzeniem funkcji poznawczych, które negatywnie oddziałują na funkcje intelektualne, kontrolę emocji, zachowania społeczne.

Czytaj więcej...

Interakcje farmakologiczne leków

leki intereakcja 1

Interakcje między lekami

dr Joanna Plak-Warcka

Interakcje farmakologiczne, czyli wzajemne oddziaływanie stosowanych przez pacjenta leków, mogą mieć charakter korzystny, jeśli wykorzystuje się je w celu zwiększenia siły działania leków (np. połączenie paracetamolu z ibuprofenem zwiększa ich działanie przeciwbólowe) lub niekorzystny, jeśli leki wzajemnie się osłabiają lub na skutek połączenia dochodzi do innych modyfikacji, mogących mieć szkodliwy lub wręcz niebezpieczny wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Czytaj więcej...

Czy suplementy diety są zdrowe?

 Suplementy tabletki

Czy suplementy diety są bezpieczne?

dr Joanna Plak-Warecka

Stosowanie suplementów diety przez seniorów zyskuje na popularności. Szacuje się, że statystyczny senior miesięcznie wydaje co najmniej 15 zł na ich zakup, nie zdając sobie sprawy, że bezrefleksyjne stosowanie suplementów jest szkodliwe, a wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Czytaj więcej...

Podkategorie