Premier Donald Tusk 16 lipca spotkał się w Szczawnicy z seniorami. Głównym tematem wówczas poruszanym była kwestia emerytur, aktywizacji seniorów, a także wsparcia takich instytucji jak Uniwersytety Trzeciego Wieku. Wizyta szefa rządu w uzdrowisku jest odbierana jako kontynuacja działań zmierzających do pozyskania elektoratu 50+.
Donald Tusk podkreślił rolę, jaką Uniwersytet Trzeciego Wieku odegrał w procesie aktywizacji seniorów i zmiany ich postrzegania przez społeczeństwo. W całej Polsce jest około 100 takich instytucji. Grupa starszych wiekowo osób, popularnie nazywana 50+, jest coraz bardziej świadoma swoich potrzeb i potrafi korzystać z dostępnych możliwości. Świadczy o tym wciąż rosnąca liczba studentów UTW.
Obraz starszego pokolenia jako ludzi biernych, schorowanych, w pełni dyspozycyjnych dla dzieci i wnuków, który wyłania się z naszych stereotypów, nie pokrywa się już z rzeczywistością. Coraz częściej senior to osoba nie tylko równie, ale często nawet bardziej aktywna od ludzi w wieku przedemerytalnym. Odpowiadając na rosnące potrzeby grupy 50+, coraz więcej branży adresuje do niej swoje produkty i usługi. Warto wspomnieć chociażby o kursach językowych i wyjazdach turystycznych dla seniorów, sprzęcie i oprogramowaniu IT dostosowanym do możliwości starszej osoby.
Polska jest jednym z wielu krajów, w których utrzymuje się tendencja starzenia społeczeństwa. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba osób w wieku ponad 65 lat wzrośnie o 70 procent. Proces ten stwarza konieczność stworzenia systemu, który aktywizowałby grupę 5o+. Projektem, który spełnia te założenia jest program pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu Bartosza Arłukowicza „czwartek seniora". Projekt przewiduje jeden dzień w miesiącu, w którym seniorzy uzyskaliby dostęp do publicznych instytucji kultury za symboliczną złotówkę.
Problem wykluczenia seniorów wiąże się nierozerwalnie z kwestią niskich emerytur. Mimo atrakcyjnych cenowo usług kierowanych do starszych, sytuacja finansowa często nie pozwala na realizację wszystkich zamierzeń i potrzeb aktywnych seniorów. Co więcej, ekonomiści nie mają wątpliwości, że proces starzenia się społeczeństwa pogłębi ten problem.
Sytuację seniorów pogarsza fakt, iż mają małe możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Grupa 65+ nie jest atrakcyjnym klientem dla banków i instytucji finansowych, dlatego trudno znaleźć korzystną ofertę kredytu lub ubezpieczenia na życie czy zdrowie dla seniorów.
W tej sytuacji coraz więcej emerytów remedium na swe problemy finansowe dostrzega w odwróconej hipotece, która jest swoistym zapełnieniem luki, która istnieje na rynku usług finansowych dla seniorów. Maria Schicht- prezes Funduszu Hipotecznego Familia, zauważa, że produkt ten cieszy się duża popularnością u naszych sąsiadów, a tamtejsi seniorzy odczuwają znaczną poprawę swojej sytuacji materialnej. Odwrócona hipoteka, jako sposób na pozyskanie stałych dodatkowych dochodów, może pozwolić polskim seniorom na dotrzymanie kroku swym zachodnim rówieśnikom.