Ostrożnie z preparatami na bazie testosteronu

Badania brytyjskich naukowców nie napawają optymizmem. Okazuje się, że testosteron może szkodzić mężczyznom, którzy osiągnęli wiek senioralny.

U mężczyzn już od 25 roku życia stopniowo zaczyna spadać poziom testosteronu. Przez wiele lat, po przekroczeniu tej granicy ubytek hormonu jest niemal nieodczuwalny. Niestety z czasem jego niedobór przyczynia się do niektórych dysfunkcji. Udowodniono, że przyjmowanie farmaceutyków z dodatkiem testosteronu u zdrowych mężczyzn pomaga budować mięśnie. Jednakże podawanie tych samych leków seniorom, może wywołać liczne skutki uboczne.

W testach laboratoryjnych pod lupę wzięto żelowe preparaty na bazie testosteronu. Farmaceutyki zawierające duże dawki hormonu mogą szkodzić sercu, dlatego nie powinny być stosowane zwłaszcza przez osoby z problemami kardiologicznymi.

Specjaliści z National Institute on Aging przeprowadzili badania na grupie 209 seniorów. Badani pacjenci ukończyli 65 lat, częściowo należeli do kategorii osób szczególnie zagrożonych chorobami serca. Wśród nich znajdowali się pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu oraz otyłość.

Badanym seniorom polecono regularne wcieranie żelowego preparatu z testosteronem, którego funkcją jest budowa i wzmocnienie mięśni. Na początku rezultaty stosowania farmaceutyku były niezwykle korzystne. Pacjenci zauważali wyraźną poprawę sprawności ruchowej, jednakże z czasem wystąpiły negatywne skutki. Do najczęstszych powikłań należały bóle w klatce piersiowej, utrata przytomności. Dramatycznym skutkiem stosowania preparatu był także zawał, który zakończył się zgonem pacjenta.

Naukowcy wnioskują, że przyczyną pojawienia się powikłań jest wywołane przez testosteron zatrzymanie w organizmie soli i wody. Warto jednak dodać, iż badani pacjenci mogli stosować większe, niż zalecane dawki leku.