Przewlekły ból i jego konsekwencje.

Elzbieta Dobrowolska

Ból towarzyszy człowiekowi niemal na każdym etapie jego życia. Ciężka i nieergonomiczna praca fizyczna, wieloletnie niekorygowane wady postawy, siedzący tryb życia, a także wszelkie udogodnienia transportowe czynią ból przewlekły nieodłącznym „towarzyszem” naszej codzienności. Tymczasem żaden człowiek nie musi być na niego skazany. Jak mu zapobiegać? Jak sobie z nim radzić? Współczesny człowiek rusza się coraz mniej, w związku z czym bardziej niż kiedyś narażony jest na zagrożenia wynikające z obniżonej wydolności, wpływające na ogólny stan zdrowia.

Czytaj więcej...

Nowe leki chorych na miastenię

Sylwia Lukomska

Rok 2024 to był przełomowym rokiem dla osób chorujących na miastenię. „W ciągu ośmiu miesięcy otrzymaliśmy dostęp do dwóch nowoczesnych, innowacyjnych leków. Pierwszy z nich pojawiał się na liście leków refundowanych już w kwietniu 2024, ale niestety dostęp do niego był tylko w teorii, na papierze, ze względu na problemy szpitali z rozliczeniem zakupu tego leku. Dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie do decydentów i mamy zapewnienie, że od stycznia tego roku sytuacja ulegnie zmianie i pacjenci będą mogli faktycznie, realnie korzystać z tego leczenia.

Czytaj więcej...

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala

Tomasz Szwarc
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne.
Czytaj więcej...

Agresywne zapalenie przyzębia

Barbara Sobczak

Choroby, takie jak agresywne zapalenie przyzębia, są jedną z głównych przyczyn bezzębia, z którym zmaga się aż 30% Polaków *1. Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, wpływających nie tylko na zdrowie zębów, ale także na jakość życia. Paradontoza powstaje w następstwie nadmiernego rozwoju płytki nazębnej, a bagatelizowanie tego problemu sprzyja rozwojowi zaawansowanych schorzeń przyzębia. Niestety, świadomość zagrożeń pojawia się u wielu osób dopiero wtedy, gdy skutki stają się trudne do odwrócenia.

Czytaj więcej...

Jakie badanie wykrywają najgroźniejsze nowotwory – trzustki i wątroby?

Maciej Kowalewski

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów ponad milion Polaków ma obecnie zdiagnozowanego raka. Oznacza to, że na każde 100 tysięcy osób z nowotworem w naszym kraju zmaga się aż 440 osób. O raku mówi się wiele, ale to wciąż mało. Jakie badania przesiewowe warto wykonywać? Jakie objawy najczęściej bagatelizujemy? Czy istnieje prewencja raka trzustki?

Które rodzaje nowotworów nie dają objawów?

Czytaj więcej...

Raka szyjki macicy - dostęp do leczenia

Radoslaw Madry

Na tę decyzję czekali lekarze, organizacje pacjentów, ale przede wszystkim pacjentki z rakiem szyjki macicy, u których nastąpił nawrót choroby. Do tej pory mogły być one leczone chemioterapią i radioterapią, która nie zawsze była skuteczna. Od 1 stycznia 2025 roku pacjentki z zaawansowanym rakiem szyjki macicy będą miały dostęp do nowoczesnej immunoterapii – cemiplimabu. Rak szyjki macicy jest ciągle bardzo istotnym problemem społecznym – prawie ¾ chorych w Polsce ciągle umiera z jego powodu.

Czytaj więcej...

Zaburzenia lipidowe, znane dyslipidemia

Katarzyna Molenda Krawiec

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy on aż 60% dorosłych. Polega na nieprawidłowościach w poziomach lipidów (cholesterolu i triglicerydów) w osoczu krwi. Choć często przebiega bezobjawowo, brak leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak miażdżyca, zawały serca czy udary.

Czytaj więcej...

Waginoplastyka na ratunek pochwie

Tomasz Basta

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy wykonywana jest u kobiet z objawami VRS (Vaginal Relaxation Syndrome), czyli zespołu rozluźnionej pochwy, po urazach pochwy, a także u pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego. Kluczowa jest jednak właściwa diagnostyka i wybranie odpowiedniej procedury zabiegowej do problemu

Rodzaje waginoplastyki

Istnieją różne rodzaje waginoplastyki. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest plastyka tylnej ściany pochwy.

Czytaj więcej...

Cukrzyca - objawy, rozpoznanie, leczenie

Elzbieta Wojcik Sosnowska

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą? Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz jest wsparcie bliskich. – I to na wielu płaszczyznach. Od wspólnego monitorowania poziomu glikemii, przez zmianę nawyków żywieniowych, po wsparcie psychologiczne, dawanie poczucia bycia obok.

Czytaj więcej...

Wizyta u urologa. Kiedy i jak często?

Igor Czerwieniec

Utarło się przekonanie, że urolog jest swego rodzaju męskim odpowiednikiem ginekologa. Po części jest to przeświadczenie słuszne, choć oczywiście lekarz tej specjalizacji zajmuje się funkcjonowaniem układu moczowego również u kobiet. Czy jednak przeciętny mężczyzna wie, jakiego typu badania czekają go u urologa? Po co je wykonywać? Jak się do nich przygotować i jaką wiedzę można za ich pośrednictwem uzyskać? Na wszystkie te pytania odpowiada lek. Igor Czerwieniec, urolog Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.

Czytaj więcej...

Rowerzysta z zawałem serca w górach

Krzysztof Milewski

Pacjent z podejrzeniem zawału serca został przetransportowany drogą lotniczą z Hali Skrzyczeńskiej do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, a następnie przewieziony do Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, American Heart of Poland w Bielsku-Białej. Obecnie jego stan jest stabilny, jak mówi pacjent, pan Marek, czuje się już dobrze. - Pogotowie ratunkowe przywiozło do nas pacjenta, który miał zawał serca. Zawał ten nastąpił po bardzo ekstremalnym wysiłku fizycznym – mężczyzna jechał rowerem na Skrzyczne.

Czytaj więcej...

Żywienie dojelitowe - podstawowa wiedza

Przemyslaw Matras

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co sprzyja utrzymaniu pozytywnego samopoczucia, zdrowia i wpływa na proces rekonwalescencji po chorobie. Warto podkreślić, że ma ona związek także z odpornością! Jak jednak zadbać o utrzymanie lub poprawę stanu odżywienia w przypadku osób, które – z różnych przyczyn – nie są w stanie przyjmować pokarmów doustnie?

Czytaj więcej...

Nietrzymanie moczu pod kontrolą

Marta Stachowiak

Dla osób z nietrzymaniem moczu kluczowe znaczenie powinny mieć zachowanie zdrowia skóry w okolicy krocza i fizjoterapia uroginekologiczna. Marta Stachowiak, fizjoterapeutka i naturopatka. Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Szacuje się, że ok. 25-45% kobiet może doświadczać tego problemu. U mężczyzn problem ten występuje rzadziej, gdyż mają inną od kobiet budowę anatomiczną miednicy, a kobiety są dodatkowo obciążone porodami i bardziej znaczącymi zmianami hormonalnymi niż mężczyźni – w okresie ciąży, porodu i okołomenopauzalnym.

Czytaj więcej...