Bezpieczny urlop. Morze czy góry?

Adam Janas

Wybierz odpowiednie miejsce dla Twojego zdrowia. Odpoczynek ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi odpowiedni wypoczynek jest szczególnie ważny, ponieważ pozwala na regenerację organizmu i redukcję stresu. - Bez względu na to, czy wybieramy góry, morze czy lesiste równiny, klimat odgrywa kluczową rolę - ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, skład atmosferyczny

Czytaj więcej...

Świąd, plamy, stan zapalny skóry

Malgorzata Sokolowska Wojdylo

Choroby skóry objawiające się świądem, występowaniem plam, nacieków lub nadżerek to częsta przypadłość, z którą spotykają się lekarze dermatolodzy w swoich gabinetach. Takie objawy mogą świadczyć o łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry czy wyprysku, jednak bywają także symptomem dużo poważniejszych chorób. Ludzka skóra to największy organ ciała chroniący organizm przed działaniem środowiska zewnętrznego i jednocześnie z nim łączący.

Czytaj więcej...

Regeneracja okolic intymnych

Tomasz Basta

Poród zmienia miejsca intymne. Kobieta zachodząc w ciążę skupia się na dziecku. Po porodzie okazuje się jednak, że jej ciało, a zwłaszcza miejsca intymne nie wyglądają i też często nie funkcjonują tak jak kiedyś. Jakie zmiany w trakcie ciąży i porodu zachodzą w obrębie narządów rodnych o tym mówi dr. n. med. Tomasz Basta, ginekolog oraz ekspert ginekologii estetycznej i plastycznej z krakowskiej Intima Clinic, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej.

Czytaj więcej...

Przełom w leczeniu stwardnienia rozsianego

Dominika Czarnota

W ostatnich miesiącach w Polsce zaszły bardzo duże zmiany w dostępie pacjentów z SM do nowoczesnych terapii. Jak w praktyce przekładają się one na sytuację osób żyjących z tą chorobą? To jeden z największych postępów w medycynie. O zmianach, jakie zaszły w leczeniu tej choroby oraz najpilniejszych potrzebach osób żyjących z SM w Polsce i opiekujących się nimi neurologów – mówią Dominika Czarnota, sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

Czytaj więcej...

Mobilny Gabinet Ginekologiczny

Milena KruszewskaKobieta w każdym wieku powinna odbyć wizytę ginekologiczną przynajmniej raz w roku. Rusza kampania Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie, która już po raz piąty przypomina Polkom o konieczności wykonywania badań ginekologicznych. Tegoroczna edycja szczególną uwagę poświęca kobietom 59+ oraz ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Czy istnieje granica wieku, po której przekroczeniu kobiety stają się "niewidzialne" dla reszty społeczeństwa?

Czytaj więcej...

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca. Decydujące 60 minut

Grzegorz Dzik

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób. Z roku na rok zagrożenie to dotyka coraz większej liczby młodych osób – obecnie już co dziesiąty zawał dotyczy pacjenta przed 45. rokiem życia. Szansę na przeżycie zawału i minimalizację jego skutków znacząco zwiększa jak najszybsze zgłoszenie się po specjalistyczną pomoc. To wiedza, które może uratować życie nam i naszym bliskim.

Czytaj więcej...

Chroń oczy przed alergią

Marta Kolacinska Flont

Choroby alergiczne dołączyły do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 40 lat widać znaczący wzrost odsetka osób cierpiących chociażby na astmę, alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie skóry. Jak oceniają eksperci, dolegliwości alergiczne będą dotyczyć coraz większej liczby osób, w tym także dzieci *1. Jak możemy pomóc małemu alergikowi? 

Czytaj więcej...

Masaż twarzy stymulujący produkcję kolagenu

Witold Pyrkosz
Wraz z upływem czasu skóra potrzebuje większej uwagi i stymulacji do zachowania zdrowego wyglądu. Jeśli chcemy mieć jak najdłużej dobrze wyglądającą skórę, szczególnie twarzy, warto włączyć do jej pielęgnacji nie tylko kosmetyki opóźniające proces starzenia, ale także rozwiązania sprzyjające jej regeneracji i ujędrnianiu. Nie muszą to być od razu zabiegi z obszaru inwazyjnej medycyny estetycznej.
Czytaj więcej...

Borowina dla zdrowia i urody

Ewa Rybicka

Borowina nazywana niekiedy „czarnym złotem” należy do jednego ze skarbów polskiej przyrody. Mimo to dla wielu z nas pozostaje substancją mało znaną. Warto to zmienić, ponieważ zawarte w niej składnik sprawiają, że może stanowić cenne wsparcie z walce z wieloma schorzeniami, a ta pochodząca z Polski odznacza się wyjątkowo bogatym składem. O dobroczynnych właściwościach borowiny, zabiegach z jej wykorzystaniem, metodach pozyskiwania tego cennego składnika, a także szczegółach, na które warto zwrócić uwagę przy doborze produktów do samodzielnego użytku.

Czytaj więcej...

Nowotwory BRCA – zależne

Maciej Krzakowski

Nowotwory BRCA-zależne to wbrew powszechnej opinii nie tylko rak piersi czy rak jajnika, ale również rak prostaty i rak trzustki. Mimo stosunkowo szerokich możliwości zlecania i finansowania badań z koszyka świadczeń gwarantowanych w ramach hospitalizacji *1, zakres stosowanej w Polsce diagnostyki molekularnej w leczeniu tych nowotworów jest bardzo ograniczony i często zależy od kodu pocztowego.

Czytaj więcej...

W drogę po zdrowie. 7,5 tysiąca kroków dziennie - zadanie do wykonania

Oskar Kowalski

Wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego kardiolodzy elektrofizjolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy ze specjalistami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz członkowie Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy zainaugurowali wspólnie akcję prozdrowotną #kardiowyzwanie. Cel: skutecznie zmotywować pacjentów kardiologicznych, ich bliskich i przyjaciół (w tym także osoby zdrowe) do aktywnego stylu życia.

Czytaj więcej...

Wypalenie zawodowe - jak temu zapobiec

Katarzyna Lesniak

Około 60% pracowników zmaga się z uczuciem smutku, przygnębienia, zmęczenia, mniejszym apetytem czy poczuciem winy – wynika z raportu „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” . Silne zdenerwowanie może powodować wypalenie zawodowe, niechęć do pracy i kontaktów z ludźmi, a nawet prowadzić do zaburzeń psychicznych. Jak z tym walczyć? Co zrobić, by zmniejszyć uczucie stresu? 

Czytaj więcej...

Zdrowa dieta dla zdrowych oczu

Sandra Ataniel

Jak zacząć planować dietę? To proste – musisz najpierw wygospodarować w planie dnia czas na aktywność fizyczną. Choć trudno w to uwierzyć – ruch to podstawa prawidłowego odżywiania się, dopiero na kolejnych szczeblach nowej Piramidy Żywieniowej znajdują się produkty spożywcze. Przygotowanie zbilansowanej diety to trudne zadanie, które może jednak przynieść ogromne korzyści dla naszego organizmu – od dostarczania energii, przez utrzymanie prawidłowej sylwetki po wspierania funkcjonowania narządu wzroku.

Czytaj więcej...