Pacjenci z ciężką postacią AZS apelują do Premiera

mimo licznych głosów ekspertów i oczekiwań ze strony pacjentów, jedyna terapia, która mogłaby im pomóc wciąż pozostaje bez refundacji.

- „Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej." To słowa z expose Pana Premiera z 12 grudnia 2017 r. Ufamy, że nie były to puste obietnice, dlatego zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o wsparcie pacjentów z AZS. Wierzymy, że Pan Premier nie pozostanie obojętny na los chorych z AZS i dostrzeże problemy ludzi, niewidocznych dla systemu – pisze w apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego Hubert Godziątkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Choroba Atopowych.

Czytaj więcej...

Rak pęcherza - objawy leczenie

Piotr Chlosta

Rozpoczęły się wakacje, to dobry czas na solidny przegląd stanu zdrowia. Teraz bodźcem do tego może być program „Profilaktyka 40 PLUS”. Często nie badamy się ze strachu, że „jeszcze coś wykryją”, a może zbadajmy się, by uspokoić się, że wszystko jest w porządku lub wychwycić chorobę na takim etapie, kiedy możliwe będzie jej skuteczne leczenie? Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych organizator kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ I LECZ!

Czytaj więcej...

Największy wzrost śmiertelności od lat

Z okazji 25-lecia Warszawskich Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw odbyła się druga edycja debaty Media Świadome Kardiologii organizowana przez fundację Instytut Świadomości, WCCI Warsaw oraz Pacjent w Centrum będąca swego rodzaju bilansem kardiologii po (i wciąż w czasie) pandemii. Wzrost śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż o 16,7 proc. w stosunku do 2019 r. pokazuje, że system opieki nad pacjentami kardiologicznymi załamał się. Jak powiedział prof. Adam Witkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dyrektor WCCI, to największy wzrost śmiertelności od wielu lat i o wiele większy niż w innych chorobach cywilizacyjnych, w tym onkologicznych.

Czytaj więcej...

Przykre konsekwencje braku zębów

Utrata zębów to najczęściej przykra konsekwencja zaawansowanej próchnicy, paradontozy lub urazu mechanicznego np. podczas wakacji. Niezależnie jednak od przyczyny, braki zębowe warto jak najszybciej uzupełnić – unikniemy nie tylko efektu Baby Jagi, ale też problemów dla zdrowia ogólnego!

Twarz „Baby Jagi”?

Zęby stanowią naturalne mechaniczne obciążenie dla kości, więc gdy ich zabraknie, dochodzi do stopniowej atrofii kości żuchwy lub szczęki, inaczej mówiąc zaniku tkanki kostnej.

Czytaj więcej...

Groźne upały dla seniorów

Fala upałów nie sprzyja osobom starszym. Większość z nas preferuje temperaturę powietrza w przedziale od 17 do 24 stopni Celsjusza. Powyżej górnej granicy – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium – występuje już stres cieplny, czyli wyraźnie gorsze funkcjonowanie organizmu w sytuacji, w której otrzymujemy z otoczenia więcej ciepła, niż jesteśmy w stanie oddać *1.

Czytaj więcej...

Właściwa pielęgnacja zębów

Anna Raab

Eksperci radzą, by zęby myć minimum 2 razy dziennie. No właśnie: „dziennie”. A czy w nocy też się da zadbać o zęby? Oczywiście! Razem z higienistką stomatologiczną podpowiadamy, w jaki sposób.

Dobre nawyki

Mycie zębów przed snem jest jak najbardziej wskazane. Usuwamy resztki jedzenia, przywracamy neutralne pH, które w wyniku działania bakterii lub tego, co jedliśmy, stało się kwasowe. Nocą spada też poziom wydzielania śliny, co sprawia, że następuje wzrost niekorzystnej flory bakteryjnej, działającej szkodliwie na szkliwo i dziąsła. Wieczorna higiena jamy ustnej jest kluczowa.

Czytaj więcej...

Metody operacyjne usunięcia mięśniaków

Dorota Nieweglowska

Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory macicy występujące nawet u 60-80% kobiet. Jednocześnie zmiany te wywołują objawy kliniczne u ok. 50% z nich. O tym, jak na funkcjonowanie kobiety mogą wpływać mięśniaki, a także o metodach ich usuwania opowiada lek. Dorota Niewęgłowska, specjalista ginekologii i położnictwa krakowskiej SCM clinic. Choć mięśniaki macicy są zmianami łagodnymi, często znacząco wpływają na zdrowie i codzienne funkcjonowanie kobiety.

Czytaj więcej...

Wybielanie zębów diodami LED podłączonymi do smartfona

Romana Markiewicz Piotrowska

Idealnie białe zęby to marzenie każdego z nas. Jego realizacja wymaga niekiedy samozaparcia, regularności i wizyt u dentysty. Niektórzy twierdzą, że w wybielaniu zębów pomoże nam nasz smartfon. Brzmi to nieprawdopodobnie, bo takie właśnie jest.

Droga na skróty była zawsze niezwykle popularna w historii ludzkości.

Czytaj więcej...

Nasz kręgosłup podczas długiej podróży

W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwany urlop, od którego dzieli nas już tylko … kilkugodzinna podróż autem? To często wyzwanie dla naszych stawów i kręgosłupa. Jak podróżować, żeby cieszyć się w pełni wypoczynkiem? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutę.

Jazda autem to dla kręgosłupa duże obciążenie, szczególnie jeśli nasza pozycja nie jest ergonomiczna. Kilka godzin podróży może więc skończyć się bólem pleców, karku i stawów, a tym samym zdecydowanie popsuć nasz pierwszy dzień wyjazdu.

Czytaj więcej...

Kolejne badania kliniczne nad lekami na COVID-19

Piotr Sawicki

Na początku lipca w CMP rozpoczną się dwa kolejne badania kliniczne leków na koronawirusa. Pierwsze badanie wystartowało w kwietniu i jest na etapie końcowym. Tym razem program skierowany jest nie tylko do pacjentów dorosłych, ale także seniorów i pacjentów z chorobami współistniejącymi. Do udziału w badaniach nowych potencjalnych leków, CMP zaprasza osoby dorosłe z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, a także zmagające się m.in. z cukrzycą, otyłością czy chorobami immunologicznymi.

Czytaj więcej...

Oczy na wakacjach – jak skutecznie chronić wzrok latem?

Wakacje to okres, w którym dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a nasze oczy narażone są na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak chociażby promieniowanie słoneczne, chlorowana czy słona woda, drobne urazy. Noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV oraz ograniczenie kontaktu ze szkodliwym, wysokoenergetycznym światłem niebieskim to najlepsze sposoby na ochronę wzroku, ale też regenerację w sezonie letnim.

Z dala od komputera

Czytaj więcej...

Zabieg usunięcia zaćmy w Polsce

Postcovidowa Polska zmaga się z zaniedbaniem zdrowia przez Polaków. Odwoływanie wizyt, przekładanie ich na późniejszy termin lub korzystanie z wygodnych teleporad sprawiły, że w naszym kraju coraz mniej wykonywanych jest zabiegów usunięcia zaćmy. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Między innymi tymi tematami zajęto się podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie.”

Zaćma w Polsce

Czytaj więcej...

Zmiany na skórze, które budzą niepokój

Ponad 200 osób wzięło udział w akcji „Miej oko na skórę”, która odbyła się w minioną niedzielę w Pacanowie. Do mobilnego gabinetu, który przyjechał do miasta mieszkańcy gminy przyszli z całymi rodzinami sprawdzić niepokojące znamiona na swojej skórze. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że istnieje duża potrzeba kontroli stanu skóry i znajdujących się nie niej znamion, dzięki coraz większej świadomości nt. nowotworów skóry. Tego typu wydarzenia są niezwykle ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do dermatologa jest utrudniony.

Czytaj więcej...