Chorobą onkologiczna a plany wakacyjne?

Karolina Lukaszewicz Marszal

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może być bezpieczny i przyjemny. Z pewnością trzeba zabrać leki i dokumentację medyczną. Ale to nie jedyne, o czym muszą pamiętać pacjenci i ich opiekunowie. Oto najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu podróży dla pacjentów onkologicznych.

Czytaj więcej...

Szczepionki przeciw grypie już dostępne. Bezpłatne dla seniorów i dzieci do 18 lat

Informujemy, że firma Viatris rozpoczęła dystrybucję szczepionki przeciw grypie na sezon 2024-2025. Na rynek trafiła pierwsza partia szczepionki przeciw grypie firmy Viatris. Szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i stopniowo w aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepień przeciwko grypie i zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2024-2025. Szczepionką będzie można się zaszczepić w aptekach i przychodniach. Szczepionka przeciw grypie jest bezpłatna dla dzieci do 18 roku życia, osób powyżej 65 roku życia oraz kobiet w ciąży, zaś dla pozostałych osób podlega refundacji 50% *1.

Czytaj więcej...

Zemsta Faraona, co zrobić by uniknąć?

Monika Stromkie Zlomaniec

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną wodą. Niestety, są to miejsca, które choć często wybierane przez urlopowiczów, wiążą się z pewnym ryzykiem. Nawet najlepiej zaplanowaną podróż mogą zepsuć problemy jelitowe. – Należy pamiętać, że wyjeżdżając w różne rejony świata, stykamy się z nieznaną nam Europejczykom florą bakteryjną żywności czy wody, która może być problematyczna dla naszej komensalnej mikrobioty, co najczęściej skutkuje biegunką.

Czytaj więcej...

Gradówka czy jęczmień? Skąd się biorą, czy są groźne jak je leczyć

Tomasz Tomczyk

Gradówka – czyli co to za guzek na powiece? Na środku twojej powieki pojawiło się opuchnięcie, które następnie przyjęło postać zgrubienia? Nie boli, ale sprawia dyskomfort – uwiera, może ograniczać widzenie oraz sprzyja łzawieniu i pocieraniu oka? Najprawdopodobniej to gradówka, która jest częstym schorzeniem okulistycznym. Gradówka to guzek, a właściwie torbiel o charakterze zapalnym, umiejscowiona na powiece górnej lub dolnej. Powstaje w wyniku zablokowania wydzieliną ujść gruczołów Meiboma lub innych gruczołów łojowych występujących na powiekach.

Czytaj więcej...

Uraz oka - pierwsza pomoc

Justyna Krowicka 2

Sezon prac rolnych i w ogrodzie w pełni. Co zrobić, na wypadek urazu oka? Lato jest najgorętszym okresem w pracy rolników. Wiele osób oddaje się w tym czasie także aktywnościom w ogrodzie, co może wiązać się z całą gamą wypadków. Na co uważać i jaka jest pierwsza pomoc przy urazach oczu? Prace w ogrodzie i na roli, większe porządki, aktywne spędzanie czasu, pylenie roślin, wietrzna pogoda - sytuacji, kiedy drobinki pyłków, kurzu czy piasku lub małe muszki (ale też rzęsa) mogą dostać się do naszego oka (a dokładniej: worka spojówkowego), jest wiele. Do tego drobne zadrapania, skaleczenia czy nawet uraz oka - lato w pełni! Nawet pozornie banalny uraz może sprawić duży dyskomfort.

Czytaj więcej...

Hemoliza - ciemne zabarwienie moczu, senność i przyspieszone tętno

Marek Dudzinski

Hemoliza, czyli stan, w którym dochodzi do nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek, może prowadzić do anemii, a co za tym idzie do wystąpienia niedoborów tlenu w organach i tkankach. W rezultacie istnieje ryzyko poważnych powikłań długoterminowych, takich jak uszkodzenie narządów w wyniku niedotlenienia, zagrożenie życia w stanach ostrych oraz rozwój niewydolności nerek. Dlaczego w przypadku hemolizy tak ważne jest znalezienie przyczyny, a nie tylko leczenie objawów?

Czytaj więcej...

Mięsak - guz, ból kości - objawy, leczenie

Anna Raciborska

Mięsaki zaliczają się do rzadkich nowotworów – stanowią około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Często choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one mylone z innymi schorzeniami, a wczesne rozpoznanie daje nawet 20% większą szansę na całkowite wyleczenie. Lipiec jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory i jak ważna jest szybka diagnoza.

Czytaj więcej...

Jak działa oczyszczający skórę peeling?

Izabela Wlodarska

Gładka skóra na lato. Marzeniem kobiet jest piękna, gładka, zdrowo wyglądająca skóra. Jesienią i zimą spora część pań korzysta z zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologicznych, ale wiosną i latem, a więc wtedy, kiedy tak naprawdę dopiero odsłaniamy nasze ciała, korzystanie z większości inwazyjnych procedur jest już niewskazane. Przyczyną jest silne promieniowanie słoneczne, które w znacznym stopniu utrudnia odpowiednią rekonwalescencję. Również wtedy, kiedy na zewnątrz jest już ciepło i słonecznie, gabinety pozostają otwarte.

Czytaj więcej...

Czy osoby z nadciśnieniem mogą bezpiecznie uprawiać sport?

Aleksander Zurakowski

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Szacuje się, że na świecie jedna na trzy osoby cierpi na to schorzenie, a w Polsce jest to aż 10 milionów ludzi. Z tego powodu poszukiwanie skutecznych metod leczenia i zapobiegania staje się niezmiernie istotne. Wysiłek fizyczny jest jedną z podstawowych metod niefarmakologicznego leczenia wszystkich chorób układu krążenia, w tym również nadciśnienia tętniczego.  Regularne ćwiczenia aerobowe mogą korzystnie wpływać na zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego oraz ułatwiać jego leczenie.

Czytaj więcej...

Odbudowa protetyczna na implantach.

Magdalena Blaszke Kasperska

Częściowy bądź całkowity brak uzębienia jest dla pacjentów problemem nie tylko ze względów estetycznych. Może prowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. W znaczny sposób osłabia się też funkcja żucia, a pozostałe zęby stają się mocno przeciążone i narażone na ścieranie oraz wypadanie. Jakie jest najlepsze rozwiązanie na uzupełnienie braków zębowych? O czym warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa? Odpowiada lek. Magdalena Blaszke-Kasperska, stomatolog Centrum Medycznego Tysiąclecie w Katowicach.

Czytaj więcej...

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka - objawy, leczenie, operacja?

Justyna Krowicka 2

Nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca nie są przeciwskazaniem do przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy. Jest jednak warunek - muszą być leczone przez odpowiednie leki, a pacjenci być pod opieką lekarzy specjalistów. Tymczasem cały czas wiele osób bagatelizuje konsekwencje. Efekt jest taki, że nie brakuje tygodnia, by nie było było konieczności odwołania zabiegu osób z zaćmą z powodu zbyt wysokiego nadciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru. To konieczność, ponieważ zbyt podwyższone oba parametry wiążą się z ryzykiem powikłań podczas zabiegu

Czytaj więcej...

Dzisiaj o migrenie i o miastenii

Izabela Domitrz

21 czerwca to Międzynarodowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę. Choć migrena jest poważną chorobą mózgu, bardzo istotne upośledzającą codzienną aktywność osób chorych, to niestety często jest lekceważona przez ich otoczenie. Nierzadko jest też błędnie rozpoznawana i nieprawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej na temat rej choroby. Czerwiec to także Miesiąc Świadomości Miastenii – rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej o podłożu autoimmunologicznym, na którą w Polsce choruje około 9 tys. osób.

Czytaj więcej...

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Tomasz Rosiak

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa. Liczne badania wykazały, że nadużywanie alkoholu powoduje m.in.: zaburzenie perystaltyki jelit, refluks żołądkowo–przełykowy, stany zapalne trzustki, problemy sercowo-naczyniowe, w tym nadciśnienie tętnicze czy upośledzenie wchłaniania wapnia. Jak organizm reaguje na alkohol? Czy picie lampki wina pozytywnie działa na serce. Jak alkohol wpływa na nasz organizm, również w kontekście uprawiania sportu.

Czytaj więcej...