Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

Magdalena Czerska

Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, jak i inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym dotykają obecnie coraz większej liczby osób. Zmiany widoczne na skórze często mają jednak swój początek dużo głębiej i mogą wynikać np. z dysfunkcji na poziomie mikrobioty jelitowej, co z kolei może prowadzić do braku równowagi w układzie immunologicznym i nadmiernej oraz nieprawidłowej odpowiedzi zapalnej. O przyczynach występowania stanów zapalnych skóry, ale też o skutecznych rozwiązaniach opowiada Magdalena Czerska, dietetyczka i trenerka ds. żywienia. 

Czytaj więcej...

Ryzyko odwodnienia w czasie upałów

Katarzyna Moleda Krawiec

Lato a nadciśnienie. Co pacjenci muszą wiedzieć o lekach! Dla osób zmagających się z problemami sercowo-naczyniowymi bilans płynów jest bardzo istotny. Latem osoby przyjmujące diuretyki powinny szczególnie dbać o prawidłowe nawodnienie. Diuretyki, znane również jako leki moczopędne, są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia, obrzęków oraz niewydolności serca. Ich działanie polega na zwiększeniu wydalania wody i soli z organizmu przez nerki.

Czytaj więcej...

Problemy z kręgosłupem. Fizjoterapia, ortezy, gorsety, farmakoterapia

Zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego są podstawową przyczyną bólu przewlekłego na świecie. Również w Polsce schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem zdrowotny. Dane opublikowane w „Przeglądzie Epidemiologicznym” wskazują, że bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych w naszym kraju, co przekłada się na jakość życia oraz zdolność do pracy wielu osób. Nawet 90 proc. dorosłych Polaków w którymś momencie swojego życia doświadcza bólu kręgosłupa. Część z nich kierowana jest na poważne zabiegi, których w wielu wypadkach można by uniknąć lub bezpiecznie odsunąć w czasie.

Czytaj więcej...

Leczenie łysienia androgenowego

Natasza Gradalska

Łysienie wywołane androgenami u osób genetycznie predysponowanych nazywane jest łysieniem androgenowym (Androgenetic Alopecia, AGA). Znaczenie zrozumienia i leczenia tego schorzenia rośnie ze względu na nacisk, jaki współczesne społeczeństwo kładzie na „dobry wygląd”. Udowodniono, że AGA może mieć znacząco, negatywnie wpływać na jakość życia dotkniętych nią osób. Co więcej w jednym z badań wykazano, że niższa samoocena spowodowana łysieniem androgenowym nie zależy ani od wieku pacjenta ani od stopnia łysienia.

Czytaj więcej...

Życie z łuszczycą – jak sobie radzić?

Gdy usłyszałam diagnozę, poczułam ulgę. Myślałam, że będę silniejsza, choć moje ciało mówiło – nie daję rady – mówi Anna. Usłyszałam od lekarza, że jestem bardzo ciężkim przypadkiem i możliwe, że będę tak wyglądać do końca życia. Takie słowa oznaczały dla mnie wyrok – opowiada w rozmowie Dominika. W obu przypadkach kobiety usłyszały tę samą diagnozę – łuszczyca. To choroba, wokół której niesłusznie nadal narasta wiele mitów. Jak jest naprawdę?

Choroba ciała i duszy

Czytaj więcej...

Schorzeniami układu krążenia

Osobom zmagającym się ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego zalecana jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna indywidualnie ustalona z lekarzem lub fizjoterapeutą. Odpowiedni wysiłek fizyczny ma znaczący wpływ na prace układu oddechowego oraz krążeniowego, a zmiany zachodzące podczas aktywności fizycznej są kluczowym elementem dla utrzymania prawidłowej wydolności fizycznej i stanu zdrowia. Ważną rolę odgrywa tu trening- najlepiej monitorowany przez fizjoterapeutę. Jak wygląda taki trening i dlaczego wysiłek fizyczny jest ważny dla pacjentów chorujących na schorzenia układu krążeniowego i oddechowego?

Czytaj więcej...

Chorobą onkologiczna a plany wakacyjne?

Karolina Lukaszewicz Marszal

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może być bezpieczny i przyjemny. Z pewnością trzeba zabrać leki i dokumentację medyczną. Ale to nie jedyne, o czym muszą pamiętać pacjenci i ich opiekunowie. Oto najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu podróży dla pacjentów onkologicznych.

Czytaj więcej...

Szczepionki przeciw grypie już dostępne. Bezpłatne dla seniorów i dzieci do 18 lat

Informujemy, że firma Viatris rozpoczęła dystrybucję szczepionki przeciw grypie na sezon 2024-2025. Na rynek trafiła pierwsza partia szczepionki przeciw grypie firmy Viatris. Szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i stopniowo w aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywnie rozpocząć realizację szczepień przeciwko grypie i zabezpieczyć pacjenta na sezon grypowy 2024-2025. Szczepionką będzie można się zaszczepić w aptekach i przychodniach. Szczepionka przeciw grypie jest bezpłatna dla dzieci do 18 roku życia, osób powyżej 65 roku życia oraz kobiet w ciąży, zaś dla pozostałych osób podlega refundacji 50% *1.

Czytaj więcej...

Zemsta Faraona, co zrobić by uniknąć?

Monika Stromkie Zlomaniec

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną wodą. Niestety, są to miejsca, które choć często wybierane przez urlopowiczów, wiążą się z pewnym ryzykiem. Nawet najlepiej zaplanowaną podróż mogą zepsuć problemy jelitowe. – Należy pamiętać, że wyjeżdżając w różne rejony świata, stykamy się z nieznaną nam Europejczykom florą bakteryjną żywności czy wody, która może być problematyczna dla naszej komensalnej mikrobioty, co najczęściej skutkuje biegunką.

Czytaj więcej...

Gradówka czy jęczmień? Skąd się biorą, czy są groźne jak je leczyć

Tomasz Tomczyk Olkusz

Gradówka – czyli co to za guzek na powiece? Na środku twojej powieki pojawiło się opuchnięcie, które następnie przyjęło postać zgrubienia? Nie boli, ale sprawia dyskomfort – uwiera, może ograniczać widzenie oraz sprzyja łzawieniu i pocieraniu oka? Najprawdopodobniej to gradówka, która jest częstym schorzeniem okulistycznym. Gradówka to guzek, a właściwie torbiel o charakterze zapalnym, umiejscowiona na powiece górnej lub dolnej. Powstaje w wyniku zablokowania wydzieliną ujść gruczołów Meiboma lub innych gruczołów łojowych występujących na powiekach.

Czytaj więcej...

Uraz oka - pierwsza pomoc

Justyna Krowicka 2

Sezon prac rolnych i w ogrodzie w pełni. Co zrobić, na wypadek urazu oka? Lato jest najgorętszym okresem w pracy rolników. Wiele osób oddaje się w tym czasie także aktywnościom w ogrodzie, co może wiązać się z całą gamą wypadków. Na co uważać i jaka jest pierwsza pomoc przy urazach oczu? Prace w ogrodzie i na roli, większe porządki, aktywne spędzanie czasu, pylenie roślin, wietrzna pogoda - sytuacji, kiedy drobinki pyłków, kurzu czy piasku lub małe muszki (ale też rzęsa) mogą dostać się do naszego oka (a dokładniej: worka spojówkowego), jest wiele. Do tego drobne zadrapania, skaleczenia czy nawet uraz oka - lato w pełni! Nawet pozornie banalny uraz może sprawić duży dyskomfort.

Czytaj więcej...

Hemoliza - ciemne zabarwienie moczu, senność i przyspieszone tętno

Marek Dudzinski

Hemoliza, czyli stan, w którym dochodzi do nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek, może prowadzić do anemii, a co za tym idzie do wystąpienia niedoborów tlenu w organach i tkankach. W rezultacie istnieje ryzyko poważnych powikłań długoterminowych, takich jak uszkodzenie narządów w wyniku niedotlenienia, zagrożenie życia w stanach ostrych oraz rozwój niewydolności nerek. Dlaczego w przypadku hemolizy tak ważne jest znalezienie przyczyny, a nie tylko leczenie objawów?

Czytaj więcej...

Mięsak - guz, ból kości - objawy, leczenie

Anna Raciborska

Mięsaki zaliczają się do rzadkich nowotworów – stanowią około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Często choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one mylone z innymi schorzeniami, a wczesne rozpoznanie daje nawet 20% większą szansę na całkowite wyleczenie. Lipiec jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory i jak ważna jest szybka diagnoza.

Czytaj więcej...