Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Szybki test na koronawirusa

Czy to w szkole, czy w miejscu pracy, szybkie testy odgrywają coraz ważniejszą rolę w zwalczaniu pandemii. Nic dziwnego, że liczba osób mających wiele pytań na ten temat stale wzrasta. Oczywiście są to również pytania krytyczne, jak np. czy wymazówki testowe są niebezpieczne. Thomas Zander, dyrektor firmy nal von minden GmbH w Niemczech, udziela odpowiedzi na najważniejsze aktualne pytania. Szybki test na koronawirusa firmy nal von minden GmbH, NADAL COVID-19 Ag, jest dopuszczony do obrotu i ceniony w całej Europie.

Czytaj więcej...

Kleszcze czy możemy się przed nimi ustrzec?

Joanna Pietron 2

Kleszcze nie boją się pandemii, zachorowań coraz więcej. Co roku wczesną wiosną temat kleszczy powraca jak bumerang. W tym nie będzie inaczej, bo choć najwięcej uwagi poświęcamy teraz tematyce koronawirusa, nie należy zapominać o innych zagrożeniach – kleszczach i przenoszonych przez nie chorobach. Dlatego, gdy spragnieni słońca, natury i świeżego powietrza wyruszymy na wiosenne spacery do lasów i parków, bądźmy uważni, aby naszego relaksu nie zakłóciły te drobne, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki.

Czytaj więcej...

Rehabilitacja po COVID-19 – jak poradzić sobie z powikłaniami?

Pandemia COVID-19 jest obecnie największym problemem zdrowotnym na świecie. Choć większość zarażonych przechodzi chorobę łagodnie, a wielu nie wymaga hospitalizacji, problemy pacjentów nie znikają wraz z zakończeniem infekcji. Lekarze coraz częściej alarmują o wielu powikłaniach, które mogą pojawić się u ozdrowieńców. Jak poradzić sobie ze skutkami koronawirusa?

W Polsce śmiertelność wśród chorych na COVID-19 wynosi prawie 3% *1.

Czytaj więcej...

25 lat interwencji kardiologicznych

WCCI mailing TOP 2021

WCCI 2021, czyli 25 lat kardiologii interwencyjnej w Polsce. W dniach 23.06.2021 r. odbędą się 25-te warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) oraz we współpracy z EAPCI i EuroPCR.

Czytaj więcej...

Przy Hashimoto uważaj na zęby!

Suchość w ustach, krwawiące dziąsła, ruszający się ząb? Koniecznie sprawdź swoją tarczycęTarczyca to mały narząd, jednak o wielkiej mocy. Wydzielane przez nią hormony mają wpływ nie tylko na pracę całego organizmu, ale także na zdrowie dziąseł i zębów. Gdy zaczyna niedomagać, mogą pojawić się: suchość w jamie ustnej, problemy z gojeniem się urazów, stany zapalne przyzębia, a w konsekwencji nawet chwiejące się zęby. Na te przykre skutki zaburzeń pracy tarczycy narażone są m.in. kobiety zmagające się z chorobą Hashimoto. Jak uniknąć chorobowej kaskady? Pytamy stomatologa.

Czytaj więcej...

Wypadanie włosów na wiosnę. Jak sobie radzić ze skutkami zimy na głowie?

Anna Mackojc

Dziennie średnio tracimy około 50-100 włosów, ale wiosną proces wypadania włosów nasila się jeszcze bardziej. Włosy po zimie są często przesuszone, łamliwe i pozbawione witalności. Sezonowe wypadanie włosów pojawia się wraz ze zmianą klimatu i różnic temperatur. Jeśli zimą, podczas mrozów zaniedbaliśmy skórę głowy, nie chroniąc jej odpowiednio, zbierzemy tego skutki wiosną w postaci nasilonego wypadania.

Czytaj więcej...

Szczepienia na COVID-19, a badania laboratoryjne

Czy chcąc poznać swoją odporność poszczepienną wystarczy zlecić którekolwiek z oferty badań „na przeciwciała na koronawirusa”? Czy wystarczy wybrać najtańszy, jeden z najpopularniejszych testów – kasetkowy? Nie! Musi to być test, który spełnia dwa warunki: wykrywa przeciwciała przeciw białku S wirusa SARS-CoV-2 i jest badaniem ilościowym.

Szczepionka przeciw COVID-19.

Czytaj więcej...

Komórki macierzyste uleczą serce?

Natalia Rozwadowska

17-24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca, najważniejszego ludzkiego organu, którego uszkodzenie może drastycznie zaważyć na zdrowiu i życiu pacjenta, dlatego nauka i medycyna od lat szuka coraz to nowszych sposobów regeneracji i naprawy tego organu. Komórki macierzyste, od wielu lat rozbudzają wyobraźnię, ale dotychczas wciąż nie doczekaliśmy się ich szerokiego zastosowania. Nie inaczej było w kardiologii, gdzie podania komórek macierzystych w celu regeneracji serca nie przyniosły do tej pory spodziewanych rezultatów.

Czytaj więcej...

Alkohol i papierosy to mieszanka wybuchowa

Krzysztof Szyfter

15 kwietnia na całym świecie obchodzimy Dzień Trzeźwości. Alkoholizm jest jedną z najbardziej powszechnych chorób na świecie oraz przyczyną patologii zarówno medycznych, jak i społecznych, przez które rocznie umiera ponad 3 miliony osób. Picie alkoholu jest również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, a to właśnie Europejczycy, w tym Polacy, piją go najwięcej. Czy alkohol ma wpływ również na ludzkie DNA?

Czytaj więcej...

Poradnik dla ozdrowieńców – jak wrócić do pełni sił po COVID-19?

Joanna Pietron 2

Pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Statystyki są nieubłagane – przybywa zakażonych, ale także tzw. ozdrowieńców. Ci wskazują, że mimo pokonania choroby, długo odczuwają skutki zakażenia: ogólne osłabienie, gorszą kondycję, bóle w klatce piersiowej. Jak wrócić do pełni sił? Najważniejsze to odpowiednio zadbać o siebie i wykonać badania zalecane przez specjalistów, które pomogą ocenić stan zdrowia.

Czytaj więcej...

Amyloidoza transtyretynowa (ATTR)

Magdalena Kostkiewicz

Rzadka choroba pacjentów „o wielkim sercu” Atakuje niespodziewanie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Podstępnie manifestuje się zmęczeniem czy postępującymi problemami z poruszaniem się, które mogą być objawami wielu różnych chorób. Jej agresywny charakter często prowadzi do uszkodzenia serca, znacznie je obciążając. Ta niezwykle rzadka, wyniszczająca, wielonarządowa choroba dotyka osoby dorosłe, często jeszcze aktywne zawodowo. Jak podkreślają eksperci, kardiomiopatia w przebiegu amyloidozy transtyretynowej (ATTR-CM) to choroba pacjentów „o wielkim sercu”, ponieważ jedną z jej konsekwencji jest przerost mięśnia sercowego.

Czytaj więcej...

Test antygenowy - wynik dostępny jest już po 15 minutach

Uniknij kwarantanny po przylocie do Polski! Nowy punkt testów w kierunku COVID-19 na Lotnisku Chopina! Już od 1 kwietnia bezpośrednio na Lotnisku Chopina można wykonać testy diagnostyczne w kierunku COVID-19 w punkcie prowadzonym przez Centrum Medyczne Damiana. To odpowiedź na rozporządzenie polskiego rządu z dnia 30 marca, które obejmuje osoby podróżujące do naszego kraju ze strefy Schengen i spoza niej.

Czytaj więcej...

60+ zostaje domu

25 proc. osób w wieku 60+ nie wychodzi z domu, robi to tylko, gdy jest taka konieczność wynika z badania SeniorApp. Ich aktywizacji nie sprzyja izolacja spowodowana pandemią oraz brak jakiegokolwiek wsparcia co trzeci ankietowany musi radzić sobie sam, bo nie otrzymuje żadnej pomocy i nie może na nią liczyć. Starsi ludzie potrzebują wsparcia każdego dnia, nie tylko od święta. Codzienne obowiązki, które sprawiają im trudność to najczęściej robienie zakupów, sprzątanie mieszkania, drobne naprawy i prace remontowe, wyprowadzenie psa na spacer oraz załatwienie sprawy urzędowej.

Czytaj więcej...