Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór? Słowa które dają nadzieję

Joanna Pruban

W Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”. W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc. – Tuż po diagnozie naprawdę ważne było dla mnie to, że miałam wokół siebie bliskich i ich wsparcie, czułam, że mnie kochają i chcą mi pomóc w tej trudnej sytuacji. Z miłości płynie moc, która daje siłę do leczenia onkologicznego – wyznaje Katarzyna Chmielewska-Wojciechowska, Prezeska Zarządu Fundacji Życie z rakiem.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023

Krystyna Wechmnann

4 lutego obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, organizator kampanii edukacyjnej RAK PĘCHERZA – WYKRYJ i LECZ!, przypomina, że dzięki współczesnej medycynie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych.  Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby. Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie niepokojące symptomy konsultować z lekarzem. Podstawowym objawem mogącym świadczyć o rozwoju raka pęcherza moczowego jest pojawienie się krwi w moczu, a zatem każdy, nawet krótkotrwały taki epizod powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza urologa.

Czytaj więcej...

Jaki mamy wpływ na nowotwór?

Maciej Hamankiewicz

Nowotworowy to obecnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – stanowią drugą po chorobach układu krążenia przyczynę śmierci. Rocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 100 000 osób, co stanowi ponad 25% zgonów. W Światowym Dniu Walki z Rakiem eksperci Grupy American Heart of Poland wyjaśniają, jak minimalizować ryzyko zachorowania na raka, o czym pamiętać, by zwiększyć szansę na jego wczesne wykrycie, a także jakie są metody wspierające leczenie onkologiczne.

Czytaj więcej...

Kolonoskopia za darmo i bez skierowania

Jan Kabat

Kolonoskopia – badanie w kierunku raka jelita grubego. Możne je wykonać za darmo i bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland. 18 tys. zachorowań rocznie, 12,5 tys. zgonów – rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. – Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - Jednym z nich jest kolonoskopia.

Czytaj więcej...

Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy

Aleksandra Kucharczyk

Obrzęk nie zawsze jest wynikiem alergii. Czym jest dziedziczny obrzęk naczynioruchowy i jak go rozpoznać? Obrzęki, podobnie jak gorączka, mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i z różnych przyczyn. Z tego powodu ich diagnostyka może nie być łatwa. Często są niegroźne, choć dokuczliwe, np. kiedy wynikają z ugryzienia czy użądlenia przez owada. Czasem mogą być objawem poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego czy nerek. Widuje się jednak obrzęki znacznie groźniejsze, których pojawienie się może zagrozić życiu pacjenta i które prawie zawsze przez swoją rozległość sprawiają chorym duży ból i dyskomfort.

Czytaj więcej...

Przeszczepy, co warto o nich wiedzieć

Wojciech Piotrowicz

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. To dobra okazja, by rzucić światło na kilka nurtujących nas pytań, dzięki którym dowiemy się więcej o tym niezwykle ważnym dla społeczeństwa obszarze medycyny i rozwiejemy częste wątpliwości. To trudne zagadnienie wyjaśni i przybliży Wojciech Piotrowicz, lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii i koordynator transplantacyjny.

Czytaj więcej...

Skąd się biorą zakola u mężczyzn?

Anna Mackojc 2

Jak wynika ze statystyk nadmierne wypadanie włosów dotyczy nawet co trzeciego mężczyzny w wieku 25-45 lat. W przypadku panów po 50 tym roku życia nawet połowy męskiej populacji. Jednym z efektów nadmiernego wypadania włosów mogą być zakola widoczne w okolicach skroni i czoła. Jak wygląda proces tworzenia się zakoli? Czy jest to głównie efekt genetyki? Czy mogą być inne czynniki sprzyjające powstawaniu zakoli? Zakola można zdefiniować jako miejscową utratę włosów występującą najczęściej w okolicach skroni. Ich powstawanie jest zazwyczaj procesem długotrwałym, postępującym stopniowo, dlatego wiele osób nie dostrzega pierwszych sygnałów świadczących o tworzeniu się zakoli.

Czytaj więcej...

Zadbaj o swoje zdrowie, czyli o profilaktyce dla seniora.

Artur Gabrysiak

W Styczniu 21. i 22. obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji a także ze względu na swoje zdrowie nasze Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie szczególnie zadbajcie o siebie i sprawdźcie swój stan zdrowia. Jakie badania należy wykonać, by zweryfikować ryzyko m.in. chorób układu krążenia, które są przyczyną połowy zgonów w Polsce, informuje Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, pamiętajmy o badaniach profilaktycznych.

Czytaj więcej...

Depilacja laserowa czy jest skuteczna?

Marek Wasiluk

Depilacja laserowa to metoda na trwałe pozbycie się niechcianych włosków. To praktyczne rozwiązanie, które ma zwolenników nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Czy każdy się do niej kwalifikuje i od czego zależą efekty?. Medycyna estetyczna i kosmetologia dysponują wieloma metodami skutecznego i co ważne trwałego usuwania owłosienia. Wykorzystują one nowoczesne technologie, które w różny sposób termicznie uszkadzają cebulkę włosową. Podgrzanie jej do odpowiedniej temperatury sprawia, że ona obumiera i nie wyrasta z niej już nowy włos.

Czytaj więcej...

Problemy z krzepnięciem krwi. Czym jest i jak ją leczyć?

Michal Nowicki

Problemy z krzepnięciem krwi, krwawienie z błon śluzowych, tendencje do powstawania siniaków – to wszystko objawy mogące świadczyć o małopłytkowości. Może ona wynikać z przyjmowanych leków, ciąży, ale także być objawem wielu groźnych chorób. Czym dokładnie jest małopłytkowość?

Choć większość Polaków spotkała się w swoim życiu z tą nazwą, nie każdy wie, czym małopłytkowość dokładnie jest, a także jakie objawy oraz zagrożenia są z nią związane.

Czytaj więcej...

Nadciśnieniu tętniczym - objawy, leczenie

Katarzyna Czarnecka

Ta choroba może dotyczyć każdego z nas. Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym. Szacowana liczba chorych w Europie na nadciśnienie tętnicze wynosi ok 150 milionów, co oznacza, że co czwarta osoba w populacji choruje na nadciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Co powinno nas zaniepokoić, kiedy należy udać się do specjalisty, jak skutecznie leczyć nadciśnienie mówi Katarzyna Czarnecka, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Czytaj więcej...

Zaburzenia rytmu serca - arytmia

Maciej Kempa

Czym właściwie jest arytmia? A burza elektryczna? Częstoskurcz komorowy, defibrylacja? Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przedstawia „Alfabet arytmii” – podręczny słowniczek najważniejszych pojęć z zakresu zaburzeń rytmu serca. Warto je poznać!

Kardiowerter-defibrylator.

(and. ICD - implantable cardioverter defibrillator) jest całkowicie automatycznym urządzeniem, którego zadanie to wykrywanie niebezpiecznych dla życia arytmii komorowych i przerywanie ich. Wszczepialny kardiowerter defibrylator cały czas „obserwuje” rytm serca.

Czytaj więcej...

Zaburzenia rytmu serca, inaczej arytmia

Maciej Kempa

W styczniu 2023 roku Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zainaugurowała „Miesiąc świadomości zaburzeń rytmu serca”. Kampania świadomościowa dotycząca: profilaktyki, diagnostyki i terapii arytmii jest skierowana do ogółu społeczeństwa i pacjentów kardiologicznych. Kardiolodzy elektrofizjolodzy będą uczyć, jak zadbać o zdrowy rytm serca, zapobiegać groźnym powikłaniom arytmii, takim jak udar niedokrwienny mózgu i żyć dłużej oraz lepiej – także ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego.

Czytaj więcej...