Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka - objawy, leczenie, operacja?

Justyna Krowicka 2

Nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca nie są przeciwskazaniem do przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy. Jest jednak warunek - muszą być leczone przez odpowiednie leki, a pacjenci być pod opieką lekarzy specjalistów. Tymczasem cały czas wiele osób bagatelizuje konsekwencje. Efekt jest taki, że nie brakuje tygodnia, by nie było było konieczności odwołania zabiegu osób z zaćmą z powodu zbyt wysokiego nadciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru. To konieczność, ponieważ zbyt podwyższone oba parametry wiążą się z ryzykiem powikłań podczas zabiegu

Czytaj więcej...

Dzisiaj o migrenie i o miastenii

Izabela Domitrz

21 czerwca to Międzynarodowy Dzień Solidarności z Chorymi na Migrenę. Choć migrena jest poważną chorobą mózgu, bardzo istotne upośledzającą codzienną aktywność osób chorych, to niestety często jest lekceważona przez ich otoczenie. Nierzadko jest też błędnie rozpoznawana i nieprawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej na temat rej choroby. Czerwiec to także Miesiąc Świadomości Miastenii – rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej o podłożu autoimmunologicznym, na którą w Polsce choruje około 9 tys. osób.

Czytaj więcej...

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Tomasz Rosiak

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa. Liczne badania wykazały, że nadużywanie alkoholu powoduje m.in.: zaburzenie perystaltyki jelit, refluks żołądkowo–przełykowy, stany zapalne trzustki, problemy sercowo-naczyniowe, w tym nadciśnienie tętnicze czy upośledzenie wchłaniania wapnia. Jak organizm reaguje na alkohol? Czy picie lampki wina pozytywnie działa na serce. Jak alkohol wpływa na nasz organizm, również w kontekście uprawiania sportu.

Czytaj więcej...

Lato czy zima w medycynie estetycznej

Kamila Bialek Galas

Początek lata za pasem, wysokie temperatury wreszcie zawitały na dobre, a słońce z dnia na dzień operuje coraz mocniej. Co za tym idzie, teoretycznie z najbardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej nie powinno się już korzystać. Na co zatem kobiety chcące zadbać o swoje ciało, mogą pozwolić sobie o tej porze roku, aby było to dla nich bezpieczne? Jakie zabiegi pozwolą im osiągnąć realne korzyści w ciągu lata, lub nawet jeszcze przed wakacjami? Mówi o tym dr Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed.

Czytaj więcej...

Krzywa przegroda nosowa - leczenie

Emilia Karchier

Skrzywienie przegrody nosowej – jak wpływa na zdrowie? Jak poradzić sobie z krzywą przegrodą? Z krzywą przegrodą nosową może zmagać się nawet połowa Polaków, choć większość o tym nie wie, bo przypadłość ta może nie dawać żadnych objawów. Jednak wiele osób zmaga się z dolegliwościami, które z pozoru mogą wydawać się błahe, ale potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie i wynikają właśnie z krzywej przegrody nosowej. To: m.in. bóle głowy, zaburzenia snu i nawracające infekcje.

Czytaj więcej...

Jakie badania medycyny nuklearnej wykonuje się najczęściej?

Rafal Czepczynski

Procedury radioizotopowe bez tabu. Medycyna nuklearna zajmuje się używaniem izotopów radioaktywnych w diagnostyce i leczeniu. Początki tej dziedziny sięgają okresu II wojny światowej, kiedy to po raz pierwszy podano pacjentom radioaktywny jod do leczenia choroby tarczycy. Pionierem tej terapii był dr Saul Hertz, którego rodzice wyemigrowali do Bostonu z polskiego Golubia-Dobrzynia. Rozwój fizyki jądrowej, chemii oraz technologii sprawił, że obecnie medycyna nuklearna to dziesiątki procedur, które wspomagają działanie diagnostyczne i terapeutyczne w wielu specjalnościach medycznych.

Czytaj więcej...

Kosmetyki kontra dermokosmetyki

Magdalena Szymczak Kepka

Różnice między dermokosmetykami a ich klasycznymi odpowiednikami. Niełatwo wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry, gdy półki sklepowe uginają się od nadmiaru propozycji. Rozwiązaniu tych dylematów nie sprzyja również stosowane nazewnictwo. O tym, czym dermokosmetyki różnią się od swoich klasycznych odpowiedników oraz które z nich wybrać? Kosmetyki kontra dermokosmetyki. W świetle prawa kosmetycznego nie występuje podział na dermokosmetyki i ich klasyczne odpowiedniki.

Czytaj więcej...

Diagnoza i leczenie osób z SM w Polsce

Alina Kulakowska

W Polsce na stwardnienie rozsiane (SM) choruje około 55 000 osób. Co roku diagnozę tej choroby słyszy kolejne 2 500 pacjentów. Są to przede wszystkim młode kobiety (które chorują 3-krotnie częściej niż mężczyźni) w wieku między 20 a 40 lat. Na szczęście, w ostatnich latach doszło do prawdziwej rewolucji w leczeniu SM – pojawiły się nowe leki bardzo skutecznie modyfikujące przebieg tej choroby, ale warunkiem sukcesu jest wczesne postawienie rozpoznania i rozpoczęcie terapii. Leki te są dostępne również w Polsce w ramach programu lekowego.

Czytaj więcej...

Powikłania nieskutecznie leczonej miastenii

Anna Kostera Pruszczyk

Koszty ponoszone przez społeczeństwo w związku z nieskutecznie leczoną miastenią są blisko 10 – krotnie wyższe niż środki przeznaczone w systemie ochrony zdrowia na leczenie tej choroby. - To oznacza, że gros ciężaru związanego z miastenią ponosi sam pacjent, jego rodzina i społeczeństwo – zwracają uwagę autorzy raportu „Liczymy się z miastenią”, pierwszego pogłębionego opracowania poświęconego kosztom tej najczęstszej z rzadkich chorób neurologicznych. Premiera raportu poprzedza przypadające w czerwcu obchody Miesiąca Świadomości Miastenii.

Czytaj więcej...

Co dziedziczymy po rodzicach?

Patryk Lipinski

Podstawowe cechy wyglądu, takie jak kolor oczu, włosów czy kształt twarzy, są wynikiem kombinacji genów naszych rodziców. Wzrost również jest silnie zdeterminowany przez czynniki genetyczne, choć nie można pominąć roli czynników zewnętrznych, takich jak odżywianie i styl życia. Genetyka wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale też na zdrowie, w tym predyspozycje do chorób, również tych rzadkich. Około 80% chorób rzadkich jest dziedzicznych, tzn. uwarunkowanych genetycznie, co oznacza, że geny mogą przenosić ryzyko tych schorzeń międzypokoleniowo.

Czytaj więcej...

Botoks w leczeniu bruksizmu

Ewa Bialozyt Bujak

Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi podczas snu. Zaciskające się bezwiednie szczęki generują dużo siły, co jest przyczyną różnego rodzaju problemów, takich jak bóle głowy, patologiczne starcie i bóle zębów, a także przerost mięśnia żwacza. To dolegliwość, która może być uciążliwa nie tylko dla samego chorego, lecz również dla osób śpiących w jego towarzystwie. Na szczęście stomatologia dysponuje sposobami, które umożliwiają jej leczenie.

Czytaj więcej...

Co zakłóca sen Polaków?

Senior Josef niewyspany

Podczas naszego nocnego odpoczynku, kiedy umysł i ciało powinny się regenerować, wielu z nas staje przed wyzwaniem. Sen, który miał być czasem spokoju, przerywany jest niepokojącymi myślami i obawami, które budzą się w naszej podświadomości. Badania wyraźnie pokazują, że jedynie 37,4% z nas wysypia się dobrze. Co więc zakłóca sen Polaków? Czy można to przypisać wyłącznie złym nawykom, czy może za problemem kryją się głębsze przyczyny?

Czytaj więcej...

Zdrowe i piękne włosy - pielęgnacja

Magdalena Szymczak Kepka

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury. Istnieją jednak sposoby, by ten efekt uzyskać – i to nie tylko po wizycie u fryzjera, ale też na co dzień. Co zrobić, żeby cieszyć się pięknymi włosami i dlaczego nawet najdroższy szampon czasem nie wystarczy? Oto 5 naturalnych sposobów, dzięki którym włosy nabiorą zdrowego blasku.

Czytaj więcej...