Choroby nerek - dializoterapia

Marta Serwanska Swietek 2

W Polsce można byłoby wykonywać znacznie więcej przeszczepień nerki, jednak pacjenci czekają nawet 15 miesięcy na wykonanie badań przygotowujących do transplantacji. Potrzebujemy szybkiej ścieżki badań dla pacjentów oczekujących na przeszczepienie. Przygotowanie pacjenta do przeszczepienia nerki w funkcjonującym do tej pory modelu opieki nad pacjentem z PChN wymaga poprawy. Obecnie proces kwalifikacji do transplantacji jest zbyt rozciągnięty w czasie z uwagi na długie terminy i brak szybkiej ścieżki dla niezbędnych badań i konsultacji.

Czytaj więcej...

Prawo pacjenta w Polsce

Bartlomiej Chmielowiec

Pacjencie, masz prawo. W Polsce potrzebujemy systemowej kampanii edukacyjnej na temat zdrowia, zdrowego trybu życia oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Uważam też, że wszyscy lekarze powinni sobie zdawać sprawę z tego, że sami również mogą zostać pacjentami. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Pacjenci z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi swoich praw, nawet jeżeli nie potrafią precyzyjnie określić, jakie to są prawa i w sposób prawniczy ich opisać.

Czytaj więcej...

Jeść świadomie – aby zdrowieć

Anna Kaminska

Od nas zależy, czy w chorobie mamy szansę przeżycia, czy nie. Leczenie żywieniowe trzeba potraktować jako dodatkowe leczenie specjalistyczne – mamy swoją dietę, ale oprócz tego przyjmujemy też preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Anna Kamińska, Kierownik Zespołu ds. Żywienia Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przyjęcie pokarmu o odpowiedniej wartości odżywczej jest ogromnym wysiłkiem dla chorego osłabionego i bez apetytu.

Czytaj więcej...

Skutki nieleczonej miażdżycy

Maciej Hamankiewicz

Dlaczego miażdżyca stała się epidemią naszych czasów? Na miażdżycę choruje coraz więcej osób! Dlaczego tak się dzieje? Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Coraz więcej osób boryka się z groźną chorobą układu sercowo-naczyniowego, jaką jest miażdżyca. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się odkładaniem blaszek miażdżycowych w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych, prowadząc do drastycznego zmniejszenia światła naczynia i znacznego utrudnienia przepływu krwi.

Czytaj więcej...

Osłabienie, bóle głowy, duszności

Marek Dudzinski

Jak rozpoznać, czy to nocna napadowa hemoglobinuria? Choć każdy z nas miewa w życiu okresy osłabienia, czasami uciążliwe objawy utrzymują się znacznie dłużej i są znacznie intensywniejsze niż standardowo. Może to wynikać z niedoborów, jak i rozwijających się innych schorzeń. Jednym z nich jest PNH, które pojawia się zwykle między 30 a 40 rokiem życia i początkowo może objawiać się jak zwykła anemia. Potocznie określane jako “przesilenie” okresy gorszego samopoczucia są zjawiskiem częstym, ale wartym obserwacji.

Czytaj więcej...

Grzane trunki na rozgrzewkę?

Adam Janas 2

Dlaczego zimą wzrasta ryzyko zawału serca? Jak wpływają na układ krążenia warunki pogodowe? Co dzieje się z sercem podczas ujemnych temperatur? - To nie tylko zła dieta, palenie tytoniu, czy też otyłość. Na serce wpływają również warunki pogodowe. Aura zimowa nie sprzyja osobom chorym na serce, niskie temperatury nasilają zaburzenia krążenia. Co dzieje się z sercem w okresie zimowym? Na co warto uważać? O tym mówi dr hab. Adam Janas, kardiolog Grupy American Heart of Poland.

Czytaj więcej...

Nie idziemy do dentysty z opryszczką

Magdalena Slowik Mazur

Czy można iść do dentysty mając opryszczkę? – Zdecydowanie odradzam. Pacjent z opryszczką na fotelu dentystycznym nie tylko naraża siebie na np. nadkażenie lub ból z powodu pękniętego pęcherza. Może także stanowić zagrożenie dla personelu w gabinecie. W przypadku dzieci temat jest jeszcze bardziej złożony, a wręcz niebezpieczny. Choć opryszczka wargowa może pojawiać się u nosicieli wirusa HSV przez cały rok, to wiele osób podkreśla, że zimą częściej pojawiają się u nich bolesne pęcherze na ustach czy w okolicach nosa.

Czytaj więcej...

Kiedy odbudować utracony ząb?

Karolina Cepinska Malczak

Dorosły człowiek ma 28 zębów stałych , nie licząc ósemek. Wiele osób myśli, że gdy straci jednego z nich, zwłaszcza tylnego trzonowca, nic złego się nie stanie, ponieważ zostaje jeszcze 27. Komfort przeżuwania i wymowy jest taki sam, czym więc się przejmować? Tymczasem z punktu widzenia stomatologa wraz z utratą nawet jednego zęba stałego, zaburzony zostaje cały układ stomatognatyczny co ma swoje konsekwencje. Nawet jeśli pacjent akceptuje taki stan to powinien jak najszybciej odbudować utraconego zęba. Sama estetyka uśmiechu jest w tym przypadku najmniej istotna.

Czytaj więcej...

Rak piersi a aktywność zawodowa

Elzbieta Kozik

Jak rak piersi wpływa na aktywność zawodową kobiet? Wyniki badania społecznego zrealizowanego przez PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) Dla kobiet diagnoza raka piersi jest momentem zwrotnym, wpływającym na zdrowie i życie zawodowe. Chociaż 44% kobiet decyduje się utrzymać aktywność zawodową w trakcie leczenia, to ich główne motywacje są różne: 28% z tej grupy chce funkcjonować tak, jak przed chorobą, a 20% kieruje się aspektami finansowymi.

Czytaj więcej...

Napoje energetyzujące a nasze zdrowie

Piotr Buszman

Czy napoje energetyzujące wpływają na nasze zdrowie? Co dzieje się w organizmie po wypiciu tzw. energetyka? Czym można je zastąpić? Napoje energetyzujące charakteryzują się właściwościami pobudzającymi. Ich skład obejmuje m.in. znaczną dawkę substancji takich jak kofeina, guarana czy tauryna. Obietnica dostarczenia energii w sposób szybki i łatwy przyciąga nie tylko młodych ludzi, ale również osoby dorosłe. Warto jednak zastanowić się, jakie mogą być skutki spożywania tego typu napojów dla naszego zdrowia.

Czytaj więcej...

Wątroba – boli czy nie boli?

Stanislawa Bazan Socha

Ból brzucha nie zawsze oznacza świąteczne przejedzenie. To objawy, których nie można lekceważyć! Kiedy pojawiają się u nas symptomy, takie jak ból brzucha, wymioty, czy biegunki, z reguły pierwsze podejrzenie pada na układ trawienny. Choć w większości przypadków te przewidywania się sprawdzają, czasami dolegliwości brzuszne mogą świadczyć o problemach z wątrobą, śledzioną czy nerkami. Jak je rozpoznać? Ból brzucha, podobnie jak ból głowy, to jeden z często występujących objawów, który może świadczyć o wielu schorzeniach – również tych zupełnie niegroźnych.

Czytaj więcej...

Zapalenie spojówek – zaraźliwe czy nie?

Violetta Tomczyk Dorozynska

Opuchnięte i zaczerwienione oczy to jeden z podstawowych objawów zapalenia spojówek. Dolegliwości często towarzyszy też obecność lepkiej wydzieliny. Symptomy mogą występować w jednym lub obojgu oczu. Stan taki może być spowodowany infekcją lub alergią. Niektóre rodzaje problemu są zaraźliwe i łatwo przenoszą się na drugą osobę. O wszystkim, co warto wiedzieć na temat zapalenia spojówek, mówi lek. Tomasz Tomczyk z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

Czytaj więcej...

Jak mądrze wspierać chorujących bliskich w czasie Świąt?

Joanna Pruban

Święta to dla wielu osób czas magiczny, jednak czasami bywa również dużym wyzwaniem. Przy stole spotykają się członkowie jednej rodziny, ale każdy z nich może mierzyć się z czymś innym, np. ciężką chorobą. Zdarza się, że nasz bliski musi pozostać w szpitalu, zostawiając przy stole puste miejsce. Jak okazać wsparcie, ale jednocześnie dać osobie chorej przestrzeń, by mogła przeżyć święta w komfortowy i najlepszy dla niej sposób?

Czytaj więcej...