Jesienią wypada nam więcej włosów

Marzena Wieczorkowska

Wypadanie włosów to naturalny proces, który dotyczy każdego z nas. Średnio tracimy od 50 do 100 włosów dziennie, ale wynik ten nie powinien wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak zaczniemy ich tracić 200 lub więcej, pora przeanalizować problem. Jesienią utrata włosów jest wzmożona, z uwagi na zmiany w naszym sposobie żywienia, ale i nie tylko. Dodając do tego zbliżający się sezon chorobowy i ogólne osłabienie, z którym będziemy zmagać się przez najbliższe miesiące, może się okazać, że włosy zaczną nam wychodzić garściami. Co zrobić, aby się przed tym uchronić?

Jesienne wyzwania dla włosów

Czytaj więcej...

IV Forum Serce Pacjenta za nami!

Marta Kaluzna Oleksy

Niemal 400 zarejestrowanych uczestników, setki wykonanych badań diagnostycznych, dwa piętra Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oddane do dyspozycji Uczestników, a w ramach nich specjalne Strefy: Ekspercka, Organizacji Pacjenckich, Partnerów i Wystawców, Konsultacji dla Pacjentów. Sesja inauguracyjna z udziałem kluczowych interesariuszy polskiego systemu opieki zdrowotnej, panel typu Q&A z udziałem kilkunastu ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego a wreszcie nowe znajomości i niezwykle interesujące spotkania pacjentów kardiologicznych oraz ich najbliższych z liderami

Czytaj więcej...

Zanim zaczniesz leczyć prostatę odwiedź okulistę

Justyna Krowicka

Przed rozpoczęciem przyjmowania nowych leków zawsze pamiętajmy o zapoznaniu się z załączoną ulotką. Leki - niezależnie od pierwotnego przeznaczenia - mogą powodować także skutki uboczne. A te maniferstują się na przyklad zmianami organicznymi bądź czynnościowym w narządzie wzroku. Wśród osób, które są narażone są na powikłania, są m.in. osoby leczące prostatę - przypomina lek. okulista, chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.

Czytaj więcej...

Hospicjum domowe - charakterystyka.

Joanna Plak Warecka

Dr Joanna Plak-Warecka: Z opieki świadczonej w ramach hospicjum domowego mogą skorzystać osoby, które chorują na choroby nieuleczalne, niepoddające się leczeniu, postępujące i uniemożliwiające normalne życie. W praktyce oznacza to schorzenia takie jak m.in: nowotwory w fazie terminalnej (nieodwracalne pogorszenie stanu zdrowia poprzedzające śmierć), HIV, niewydolność oddechowa, kardiomopatia (choroba mięśnia sercowego), poważne schorzenia układu nerwowego, owrzodzenia spowodowane długotrwałym unieruchomieniem.

Czytaj więcej...

Jesienna chandra. Nie lekceważ objawów

Katarzyna Zydek Swic

Nagle zrobiło się zimno, deszczowo i szaro. Dni są coraz krótsze, a słońca – zdecydowanie mniej. I właśnie niedobór światła słonecznego sprawia, że dopada nas jesienna chandra. Jeśli jednak oprócz spadku nastroju odczuwamy spadek sił – to może to być TATT, czyli zespół chronicznego zmęczenia. Jak sobie z nim radzić? Wiele osób, wraz z nadejściem chłodniejszych dni czuje, jakby miało zapaść w sen zimowy. Eksperci potwierdzają, że nie jest to subiektywne odczucie, a wpływ na obniżenie nastroju i życiowego entuzjazmu wynika z kilku elementów:

Czytaj więcej...

Raka pęcherza – objawy, leczenie

Krystyna Wechmnann

Diagnozowanie i leczenie choroby nowotworowej to obecnie skomplikowany, wieloetapowy proces. Łatwo się w nim pogubić. Zwłaszcza, że podejrzeniu lub rozpoznaniu raka towarzyszą silne emocje, takie jak lęk, poczucie bezsilności czy gniew, które utrudniają racjonalne działanie. Tymczasem, pewne kroki na tej drodze powinny być realizowane w określonej kolejności – to rzutuje na rokowania i szanse na wyzdrowienie. Dlatego, aby ułatwić chorym na raka pęcherza i ich opiekunom przejście przez proces diagnostyczo-terapeutyczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych opracowała „Ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjenta z rakiem pęcherza”.

Czytaj więcej...

Co zrobić, gdy boli wątroba

Agnieszka Gala Bladzinska

Wątroba nie boli, ale jej powiększenie już tak. Poznaj przyczyny hepatomegalii. Wątroba nie ma unerwienia czuciowego, zatem nie może boleć – a jednak chorzy odczuwają ból tam, gdzie jest umiejscowiona, czyli po prawej stronie brzucha pod żebrami. Jak to możliwe? W niektórych chorobach wątroby dochodzi do powiększenia się narządu, co może powodować dyskomfort, a nawet ból. Hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby może sygnalizować choroby powszechnie znane lub takie, o których istnieniu większość z nas nie słyszała.

Czytaj więcej...

Osoby z chorobą Alzheimera

Monika Piotrowska Matyszczak

Jak pomóc osobom z chorobą Alzheimera? Kluczowa może być wizyta u neuropsychologa. Choroba Alzheimera wciąż jest jednym z najmniej przebadanych schorzeń. Jednak w diagnostyce i terapii mogą pomóc badania neuropsychologiczne. - Neuropsycholog na podstawie specjalistycznych badań jest w stanie określić wczesne stadium choroby Alzheimera, jeszcze zanim radiolog zobaczy pierwsze zmiany w strukturze mózgu podczas rezonansu magnetycznego. Badanie u neuropsychologa pozwala też na dobranie precyzyjnej dawki leków kognitywnych przez neurologa

Czytaj więcej...

Jak o siebie zadbać po lecie?

Magdalena Rozczka

Zdrowa skóra to zdrowe ciało. Sezon letni właśnie dobiega końca, dlatego to idealny czas na to, żeby zadbać o zmęczoną promieniami słońca skórę. Wiele osób po powrocie z wakacji określa swoją skórę jako szorstką i suchą, a nawet niemiłą w dotyku. Jak radzić sobie z przesuszeniem, zmianami trądzikowymi czy przebarwieniami po opalaniu? Jakie zabiegi regeneracyjne wykonać w domu, a kiedy warto udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego?

Odpowiednie nawilżenie i zdrowa dieta

Czytaj więcej...

Chandra i czarne myśli

Antonina Grzadkowska

We wrześniu, kiedy za oknem robi się coraz chłodniej, a słońce często chowa się za chmurami, trudniej jest radzić sobie z czarnymi myślami i brakiem energii. Obchodzony 8 września Dzień Dobrych Wiadomości to dobra okazja, żeby sprawdzić, w jaki sposób ludzie, którzy w swojej pracy stykają się z cierpieniem, biedą i nierównościami, zachowują optymizm i pogodę ducha. Celem Dnia Dobrej Wiadomości, który po raz pierwszy obchodzony był w 2001 roku jest (jak czytamy na Wikipedii) „angażowanie mediów w kształtowanie obrazu rzeczywistości przyjaznej człowiekowi, a także promowanie obrazu Polski i Polaków jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów"

Czytaj więcej...

Licówki z Turcji – prawdziwa okazja czy groźna moda?

Ewa Slupinska

Spełnienie marzeń o pięknym uśmiechu na wyciągnięcie ręki? Tak można wnioskować z filmików zamieszczanych w social mediach, na których pokazuje się, jak szybko i tanio można to zrobić w tureckich gabinetach stomatologicznych. Czy to naprawdę bezpieczne i warte wyjazdu setki kilometrów? Dentysta odpowiada. Licówki w stomatologii nie są niczym nowym, bo w ciągu kilkudziesięciu lat niemal prosto z Hollywood trafiły „pod strzechy” dentystów w każdym zakątku świata.

Czytaj więcej...

Linia włosów, czyli miejsce źle domyte

Anna Mackojc 2

Linia włosów to miejsce, o którym często zapomina się w codziennej pielęgnacji. Krawędź obszaru gdzie zaczynają się włosy może mieć różny kształt i wpływać na rysy twarzy. Mało kto jednak wie, że ten obszar również potrzebuje właściwej pielęgnacji. Pielęgnując włosy, często zapominamy o ważnym elemencie jakim jest linia włosów i jej właściwym oczyszczaniu. Należy prawidłowo zadbać nie tylko o skórę głowy i włosy ale także o tą część twarzy. Konieczne jest prawidłowe usunięcie z niej na przykład, pozostałości po kosmetykach, kurzu czy brudu.

Czytaj więcej...

Jeśli nie doktor Google, to co?

Marta Kaluzna Oleksy

Z czym właściwie wiąże się moja choroba? Co dla mnie oznacza? Gdzie szukać wiarygodnych informacji na jej temat? Jak zdobywając informacje o diagnozie i terapii rzeczywiście sobie pomóc, a nie zaszkodzić? Te pytania zadaje sobie właściwie każdy pacjent. Naprawdę warto postarać się o rzetelne odpowiedzi, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na skuteczność prowadzonego leczenia – przekonuje kardiolog dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy i radzi, gdzie szukać sprawdzonych informacji o zdrowiu.

Wywiad z ekspertem:

Czytaj więcej...