Leczenie zębów pod narkozą

Tomasz Kubik

Panicznie boisz się dentysty? Przed tobą długi, rozległy zabieg stomatologiczny? Ratunkiem może być leczenie u stomatologa pod narkozą. Dowiedz się, na czym ono polega!

Dentysta pionierem

Jeszcze zanim wynaleziono i zastosowano w praktyce znieczulenie ogólne, ból pacjenta łagodzono za pomocą różnorodnych, często wątpliwych metod, m.in. opium, zimnymi i gorącymi okładami, akupunkturą, wyciągami z konopi, ziół, alkoholem, a nawet hipnozą.

Czytaj więcej...

Choroby sercowo-naczyniowe

Marlena Broncel

  • Choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym dotykają ponad 300 mln osób globalnie*1. Spośród wszystkich zgonów, 85% było wynikiem zawału serca i udaru mózgu *2. Na całym świecie, w tym w Polsce, z ich powodu umiera więcej osób niż z powodu jakiejkolwiek innej choroby. Szacuje się, że do 2030 r. liczba zgonów spowodowanych chorobą sercowo-naczyniową o podłożu miażdżycowym osiągnie 23,3 mln rocznie *3.
  • Zmniejszenie o 25% śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych do 2025 r. – to cel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)*4 i wyzwanie dla lekarzy kardiologów, lipidologów, diabetologów, lekarzy rodzinnych i organizacji pacjentów wspierających pacjentów po zawałach serca i udarach mózgu.
Czytaj więcej...

Jak długo po leczeniu kanałowym ząb przeżywa?

Bartlomiej Karas 2

Naukowcy zbadali, jak długo żyją zęby po leczeniu kanałowym.Stomatolog zwraca uwagę na ważny szczegół. Po leczeniu kanałowym ząb przeżywa średnio 11 lat - takie są wyniki najnowszych badań zrealizowanych przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry z USA. - To ważne badanie, które zostało przeprowadzone na dużej grupie pacjentów, potwierdzające wcześniejsze prace oraz obserwacje z gabinetów stomatologicznych.

Czytaj więcej...

Podcięcie wędzidełka w jamie ustnej

Waldemar Stachowicz

Wędzidełko to fałd tkanki łącznej, która spaja dwa fragmenty w ciele i pełni szereg istotnych funkcji. Wśród jego anomalii wyróżnia się m.in. skrócone wędzidełko podjęzykowe i powiększone wędzidełko wargowe, które mogą prowadzić m.in. do wad wymowy, problemów z przeżuwaniem i szpar między zębami. 

Wędzidełko, czyli co?

Wędzidełko może mieć różną długość i występować w kilku miejscach w jamie ustnej. Rozróżnia się kilka typów m.in. wędzidełko językowe, wargowe oraz policzkowe, które zapewniają prawidłowe ruchy wargom czy językowi, utrzymują odpowiednie napięcie mięśniowe oraz pełnią ważną rolę podczas żucia czy mowy.

Czytaj więcej...

Wzrost prywatnych usług medycznych

  • Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wkrótce przekroczy 6 mln, licząc od zdiagnozowania pierwszego przypadku w marcu 2020 r.
  • Z badań Mondial Assistance wynika, że w pandemii Polacy oceniali jako najbardziej wartościowe usługi dostawy jedzenia i leków w czasie kwarantanny
  • Badania pokazały, że częściej korzystaliśmy też z prywatnej służby zdrowia, a szczególnie w ramach pakietów assistance medycznego
  • Polacy przekonali się też w praktyce, jak działają ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z podróży. Niemal połowa Polaków doceniła atrakcyjność opcji pokrycia kosztów izolatorium w przypadku zachorowania na COVID za granicą.
Czytaj więcej...

Mocowanie protezy zębów

Ryszard Gorkiewicz

Mocowanie protezy zębów: krem, klej, proszek czy implant? Niezależnie od tego, czy jesteś nowym, czy już doświadczonym użytkownikiem protezy dentystycznej, w pewnym momencie przyjdzie taki czas, że będzie wymagała dodatkowej stabilizacji. W pierwszym odruchu pomyślimy o kleju do protez. Ale czy to dobry wybór? To pytanie zadaje sobie niemal co czwarty Polak.

Dla kogo proteza?

Próchnica jest jedną z najpowszechniejszych jednostek chorobowych w Polsce. Dotyka prawie każdego bez wyjątku, a statystyki mówią nawet o 98% osób z tym problemem.

Czytaj więcej...

Jak nadwaga wpływa na narząd ruchu

Angelika Walach

Nadmiar kilogramów odbija się nie tylko na naszym wyglądzie, ale przede wszystkim na zdrowiu. Otyłość jest bardzo często główną przyczyną np. nadciśnienia tętniczego, podwyższonego cholesterolu czy cukrzycy. Jednak niewiele osób pamięta, że z tego powodu cierpią również nasze mięśnie, stawy i kręgosłup, czego efektem są bóle oraz ograniczenia ruchomości. O tym jak nadwaga wpływa na nasz narząd ruchu i jak sobie z tym radzić mówi dr n. med. Angelika Wałach, fizjoterapeutka Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna.

Czytaj więcej...

Zachorowania na nowotwory po 65 plus

Joanna Plak

Nowotwory podeszłego wieku dr Joanna Plak-Warecka. Jak pokazują statystyki ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta po 65 roku życia. Przebieg choroby jest powolniejszy niż w młodszych grupach wiekowych, jednocześnie schorzenia są wykrywane zbyt późno, ponieważ dolegliwości towarzyszące rozwijającemu się rakowi, często są kwalifikowane przez lekarzy jako zaostrzenie przebiegu innych przewlekłych chorób, na które cierpi senior. Do najczęściej diagnozowanych nowotworów wieku podeszłego, zaliczamy:

Czytaj więcej...

Nowotwór złośliwy wątroby

Barbara Pepke

Polscy chorzy z zaawansowanym rakiem wątrobowokomórkowym, najczęściej występującym pierwotnym nowotworem złośliwym wątroby, ze zniecierpliwieniem i olbrzymią nadzieją oczekują na dostęp do nowej immunoterapii skojarzonej. Śladem pacjentów z 10 krajów europejskich (Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemiec i Szwecji) chcą korzystać ze zdobyczy współczesnej medycyny – mieć dostęp do optymalnej terapii, mogącej uratować ich życie. Obecnie w Polsce refundowane jest leczenie pacjentów z zaawansowanym lub nieresekcyjnym nowotworem wątrobowokomórkowym jedynie jednym lekiem ukierunkowanym molekularnie.

Czytaj więcej...

Jedzenie, którego nie lubią twoje włosy

Anna Mackojc 2

Złe nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne, nadużywanie stylizacji odbijają się niekorzystnie na kondycji włosów. Nasze kosmyki nie lubią wysokiej temperatury emitowanej przez prostownicę, gorącego powietrza suszarki, ale także złej diety, która obfituje w słodzone napoje, słone przekąski czy żywność głęboko smażoną. Oto kilka kategorii produktów, które lepiej wyeliminować z jadłospisu z myślą o zdrowiu włosów.

Słodzone napoje

Jeśli zależy Ci na zdrowiu twojego organizmu i na kondycji włosów, to picie słodzonych napojów nie powinno gościć na stałe w twoim jadłospisie.

Czytaj więcej...

Mycie zębów przed czy po śniadaniu

Ryszard Gorkiewicz

Jak się okazuje, fake newsy nie są domeną tylko polityki, ale też niemało ich wśród zdrowotnych porad. Sprawę potęguje fakt, że – powtarzane przez internetowych influencerów – docierają do setek tysięcy odbiorców, dając złudną nadzieję na piękny uśmiech szybko, bez bólu i niskim kosztem. Instagramowa prawda nierzadko jednak mija się z rzeczywistością.

„Mycie zębów tylko przed śniadaniem”

Filmiki z taką rekomendacją zdobywają miliony wyświetleń, a influencerzy przedstawiają ją jak sekretną wiedzę, dostępną tylko nielicznym.

Czytaj więcej...

Poprawianie urody za pomocą preparatów medycyny estetycznej

Marek Wasiluk

Sprawdź co pozwalasz sobie wstrzyknąć! Medycyna estetyczna bazuje m.in. na wykorzystywaniu specjalistycznych preparatów, które mają za zadanie poprawiać nasz wygląd. Substancje chemiczne typu toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, biostymulatory typu polikaprolakton, czy kwas l-polimlekowy - to tylko niektóre z powszechnie stosowanych w komercjalnie dostępnych produktach. Oczywiście każdy producent ma swoją recepturę, przez co każdy gotowy preparat różni się, ma trochę inny skład i technologię produkcji.

Czytaj więcej...

Uderzenia gorąca w czasie menopauzy. Czy jest na nie sposób?

Menopauza to czas, któremu towarzyszy wiele objawów związanych ze zmianami zachodzącymi w kobiecym organizmie. Problemy z zasypianiem, zmęczenie, znużenie, zmienne nastroje - to typowe symptomy pojawiające się przed i w tym okresie. Szczególnie uciążliwe są jednak uderzenia gorąca. Co można zrobić, aby nagłe fale ciepła nie były aż tak dokuczliwe? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. W okresie przed, około i po menopauzalnym dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które w efekcie skutkują wygaśnięciem czynności jajników.

Czytaj więcej...