Senior w szpitalu
dr Joanna Plak
Pobyt w szpitalu jest wydarzeniem traumatycznym dla większości z nas, w szczególności dla seniorów którzy ze względu na liczne schorzenia są narażeni na długotrwałą hospitalizację. Jak powinni się przygotować do pobytu w szpitalu? Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Każdemu pacjentowi, bez względu na wiek, przysługują prawa zapisane w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Należą do nich:
- Prawo do świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.
- Prawo do tajemnicy informacji z nim związanych.
- Prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza.
- Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta.
- Prawo do dokumentacji medycznej.
- Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
- Prawo do opieki duszpasterskiej.
- Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie
Pacjent udający się do szpitala powinien dysponować stosownym skierowaniem, umożliwiającym przyjęcie przez wybraną przez siebie placówkę. Ponadto pacjent powinien posiadać: piżamę, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic do kąpieli, bieliznę osobistą, ręczniki, talerz, kubek, sztućce, ręcznik kuchenny, przybory toaletowe, chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy, papier toaletowy, termometr, książki do czytania, czasopisma, telefon komórkowy z ładowarką, wyniki z badań laboratoryjnych, informacje o przebytych chorobach, dowód osobisty, książeczkę zdrowia,
Szpital jest zobowiązany do zapewnienia chorym niezbędnych leków, wyrobów medycznych, sprzętu wspomagającego leczenie, konsultacji medycznej. Środki higieniczne należy zakupić we własnym zakresie.
Chory powinien uwzględnić, że w szpitalu obowiązują określone godziny wydawania posiłków, jak również wizyt lekarskich.