Wysokie temperatury i zaduch w gorące lato mogą nasilać przykre objawy wielu schorzeń. W upale naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, serce przyspiesza, a skórę pokrywają kropelki potu - to sygnał, że organizm broni się przed przegrzaniem i stara utrzymać właściwą temperaturę ciała. Ten naturalny system chłodzenia może być zaburzony u osób chorych przewlekle. Nie oznacza to, że osoby chore przewlekle muszą rezygnować z letnich przyjemności, ale powinny zwracać uwagę na swoje samopoczucie w upalne dni i każde pogorszenie stanu zdrowia zgłaszać lekarzowi.
Choroby układu krążenia
Osoby, które mają problemy kardiologiczne, powinny unikać nadmiaru słońca, wypoczywać w półcieniu i zawsze osłaniać głowę przed ostrym słońcem. Ogromne znaczenie ma pożywienie, lepiej unikać tłustych potraw, które są ciężkostrawne i mogą podnosić ciśnienie.
Lepiej wybierać lekkie i świeże dania, obfitujące w sezonowe warzywa, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych i nie obciążą zbytnio i tak zmęczonego upałem organizmu. W gorące dni należy pić co najmniej 2 litry płynów w ciągu doby, najlepiej jeśli jest to woda, soki czy herbata, kawa i alkohol są wykluczone.
Wysoka temperatura może wywołać duszności, zaburzenia widzenia i bóle w okolicach klatki piersiowej. W czasie upałów wzrasta także tendencja do powstawania zakrzepów. Jeśli zauważycie u siebie suchy i męczący kaszel nocny, nadmierne oddawanie moczy, drżenie rąk, wzmożona potliwość i zawroty głowy, skontaktujcie się z lekarzem.
Osoby, które czeka długa podroż pociągiem, samolotem czy nawet samochodem, powinny zadbać także o nogi – włożyć wygodne ubranie, skarpetki nie uciskające kostek i łydek. W czasie podroży często siedzimy nieruchomo, należy jednak poruszać stopami, napinać mięśnie łydek, aby pomóc krwi odpływać z nóg. Jadąc samochodem należy bezwzględnie zatrzymać się co jakiś czas, rozprostować ciało, wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających czy chwilę pospacerować.
Cukrzyca
Upały mogą też dać się we znaki diabetykom. Obowiązkiem każdego jest dbanie o nakrycie głowy chroniące przed ostrym słońcem i odpowiednie nawadnianie organizmu. Odwodnienie może bardzo źle wpływać na stężenie glukozy we krwi. Osoby leczone insuliną muszą dbać o odpowiednie przechowywanie leków, na skutek wysokiej temperatury insulina może stracić swoje właściwości.
Warto pamiętać, że letnie szaleństwo (zmiana rytmu dnia, klimatu i jadłospisu) może wpłynąć na poziomy glikemii. Należy skrupulatnie obserwować reakcje organizmu i nosić przy sobie zarówno leki obniżające poziom cukru, jak i przekąski w razie nagłego niedocukrzenia. Dobrze jest nosić specjalną bransoletkę z informacją o chorobie i informować znajomych o swojej chorobie. W przypadku ciężkiego niedocukrzenia osoby z cukrzycą są zdane na pomoc otoczenia, więc lepiej uświadamiać rodzinę czy znajomych jak mogą pomóc.
Astma i POCHP
Upały to trudny czas dla osób chorujących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Grozi im wysuszenie śluzówki wyściełającej drogi oddechowe, czego efektem może być męczący kaszel i duszności, spowodowane drażniącymi czynnikami przedostającymi się do dróg oddechowych.
Należy stale nosić przy sobie inhalator z lekiem, którego można użyć w czasie napadu duszności. Trzeba także pić co najmniej 2 litry wody dziennie i chronić się przed słońcem, szczególnie w godzinach, kiedy świeci najmocniej, między 10 a 16.
Kontrola stanu zdrowia latem
Od chorób przewlekłych nie można wziąć urlopu. Nie można wziąć wolnego od cukrzycy czy astmy, ale jeden dzień urlopu można przeznaczyć na badania. Aby mieć pewność, że nie dzieję się nic niepokojącego wystarczą proste badania laboratoryjne. Polskie Towarzystwa Kardiologiczne i Diabetologiczne są zgodne w opinii, że badania kontrolne są najskuteczniejszym środkiem profilaktycznym wielu powikłań chorób przewlekłych. Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami PTD i wytycznymi PTK, morfologia, profil lipidowy i kreatynina to najbardziej podstawowy zestaw badań dla osób z obciążeniem kardiologicznym (zawał, udar, operacja kardiologiczna), osoby z cukrzycą są narażone na rozwój miażdżycy, więc zaleca się im wykonywanie badań pod kątem kardiologicznym, a także powinny regularnie kontrolować wyrównanie metaboliczne za pomocą hemoglobiny glikowanej. Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego konsultować nasilające się dolegliwości z lekarzem, a także okresowo wykonywać spirometrię. W trosce o pacjentów z chorobami przewlekłymi, oferujemy bezpłatne badania kontrolne, na które pacjenci mogą zapisać się poprzez formularz online znajdujący się na stronie www.przychodniasynexus.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 022 203 03 00.
Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus