Naturalne sposoby na komary

komarzyca

Nie ma chyba nic bardziej irytującego podczas prac i odpoczynku w ogrodzie jak gryzące owady, wśród których prym wiodą komary. Te uciążliwe owady potrafią swoją obecnością skutecznie zakłócić odpoczynek. Można jednak je odstraszyć i to w naturalny sposób.

Zwykle, chcąc odstraszyć komary, sięgamy po chemiczne środki dostępne w aptekach i drogeriach, tymczasem istnieją naturalne sposoby na to, by komary niechętnie odwiedzały nasz ogród.

Komarzyca

Najpopularniejszą rośliną odstraszającą komary jest plektrantus, zwany zresztą popularnie komarzycą. To roślina o liściach zakończonych białą obwódką. Jej intensywny zapach jest dla komarów nieprzyjemny, przez co wolą one unikać miejsc, w których jest obecna. Plektrantus można sadzić nie tylko w ogrodzie ale także w doniczkach, co umożliwia odstraszanie komarów także na balkonach czy tarasach.

Bazylia

Podobną zaletę ma bazylia, którą można łatwo hodować w doniczkach. Jej charakterystyczny zapach odstrasza komary. Bazylię można więc ustawić na balkonie, a jej liście używać jako składnik wielu smacznych dań, nie tylko kuchni włoskiej.

Kocimiętka

Uwielbiana przez koty – kocimiętka – jest wyjątkowo nielubiana przez komary. Zaletą kocimiętki w ogrodzie jest także jej wygląd, gdyż już w czerwcu obsypana jest ona pięknym fioletowym kwieciem. Jeśli zatem jesteś miłośnikiem kotów, a nie znosisz komarów, musisz mieć tę roślinę w swoim grodzie.

Melisa

Inną rośliną, którą często miewamy w ogrodzie jest melisa. Znamy ją doskonale z jej właściwości uspokajających i kojących, tymczasem niewielu wie, że zapach melisy odstrasza komary. Melisa działa więc nie tylko uspokajająco wtedy, gdy ją wypijemy, ale także dlatego, że oszczędza nam nerwów związanych z niepożądaną obecnością uciążliwych komarów.

Laweda

Jedną z najpiękniejszych roślin odstraszających komary jest lawenda. Jest to roślina niewymagająca wiele pielęgnacji. Można zasiać jej sporo w ogrodzie i nie tylko cieszyć się jej pięknym wyglądem przywodzącym na myśl Włochy, ale także jej zapachem, którego nie znoszą komary. Lawenda wymaga jedynie dużej ilości słońca i niezbyt częstego podlewania. To niewielka cena za wszystkie korzyści, jakie daje jej obecność w ogrodzie.

Geranium

Idealnym rozwiązaniem dla estetyków miłujących piękno połączone z użytecznością będzie zasadzenie geranium. Te śliczne kwiaty nie tylko cieszą oko swoją urodą, ale ich zapach różano-cytrusowy skutecznie odstrasza zarówno komary, jak i muchy. To dlatego dawniej na wsiach na parapetach stawiano doniczki z tymi kwiatami. To pozwalało na otwieranie okien bez obaw o roje owadów, które dostaną się do wewnątrz.

Mięta pieprzowa

W swoim ogrodzie warto też zasadzić miętę pieprzową, którą możemy wykorzystać do sporządzania aromatycznych herbat, ale także wrzucać do wody dodając jej rześkiego smaku. Mięta pieprzowa także działa odstraszająco na komary, więc jej obecność w ogrodzie ma dodatkową zaletę.

Rośliny odstraszające komary oczywiście nie rozwiążą całkowicie problemu ich obecności, jednak z pewnością zmniejszą ilość tych owadów w naszym ogrodzie. Dodatkową zaletą sadzenia tych roślin jest ich dwojaka użyteczność. Jedne nadają się jako dodatek do potraw, inne są ozdobą ogrodu. Warto zatem zaufać naturze i cieszyć się jej pięknem i użytecznością. 

seniorzy.PL