Z badania TNS Polska wynika, że co drugi Polak ma zwierzę w domu (52 proc.). Najczęściej jest to pies (42 proc.) lub kot (26 proc.), a blisko 5 proc. przyznaje, że ma w domu ptactwo lub innego pupila*i. Okres urlopów już w pełni, a my coraz częściej decydujemy się na podróż z naszym ulubieńcem.
Dla właściciela to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim lekcja odpowiedzialności. Jak przygotować się do podróży ze zwierzakiem? Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie?
Większość z nas podróżuje ze zwierzętami – zabiera je na weekendowe wypady za miasto, urlop nad morzem lub w górach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pupil na wakacjach może zachorować. Tak naprawdę do nieszczęśliwego zdarzenia może dojść już w drodze na wymarzony odpoczynek. Ważne, by upewnić się w jaki sposób przewozić zwierzaka. Okazuje się, że mandat za nieprawidłowe przewożenie może wynieść nawet kilkaset złotych. – Wyjazd z pupilem wymaga od właściciela zarówno dyscypliny jak i dokładnego planu podróży. Warto zadbać nie tylko o komfort podróżowania, ale również o bezpieczeństwo. Przed wyjazdem powinniśmy zapoznać się z przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt oraz warunkami ubezpieczenia czworonogów, ponieważ takie ubezpieczenie jest możliwe. Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, w którym ucierpiał nasz pupil, odpowiednia umowa ubezpieczenia zapewni pokrycie kosztów transportu np. do lekarza weterynarii lub kosztów leczenia po wypadku. – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA.
Jak transportować czworonogi?
Po pierwsze należy zadbać, by zwierzak nie rozpraszał uwagi kierowcy i nie przeszkadzał w prowadzeniu auta. Powinniśmy unikać przewożenia naszych pasażerów na fotelu obok kierowcy lub na kolanach (co zdarza się dość często w przypadku małych zwierząt). Tylne siedzenie jest znacznie lepszym miejscem. W przypadku samochodów kombi – warto rozważyć transport zwierzaka w oddzielonej przestrzeni bagażowej za pomocą specjalnej siatki czy kratki. . Dobrym rozwiązaniem dla małego psa, kota, szynszyla czy świnki morskiej jest odpowiedni, zamykany koszyk lub klatka, którą trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Pamiętajmy, że w przypadku nagłego hamowania, tradycyjne pasy bezpieczeństwa zamontowane w aucie są nieskuteczne. Powinniśmy zatem kupić specjalne pasy w sklepie zoologicznym. Dobre są też tzw. transportery. Jeżeli właściciel nie dopilnuje tych kwestii, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów związanych z leczeniem, czy transportem zwierzęcia do weterynarza. Kolejną, istotną kwestią jest właściwe przystosowanie auta do podróżowania ze zwierzętami. Poza pasami i transporterem przyda się sprawna klimatyzacja. Pamiętajmy, że czworonogom, które mają sierść jest gorąco latem, a co dopiero w nagrzanym samochodzie, dlatego pamiętajmy o zapewnieniu zwierzakowi płynów. Warto również zrobić po drodze kilka przystanków, najlepiej w dobrze zacienionych miejscach.
Zwierzak ucierpiał podczas wypadku. Co robić?
Wypadki, stłuczki lub niebezpieczne sytuacje wymagające ostrego hamowania zdarzają się każdemu kierowcy. Podczas kolizji niezabezpieczony odpowiednio pies, kot lub inny pupil może znacznie ucierpieć. Nieważne, czy waży 5, czy 40 kg, podczas zderzenia z drzewem czy innym autem – także zwierzęta są poddawane ogromnym przeciążeniom. Przykładowo podczas zderzenia pojazdu poruszającego się z prędkością 100 km/h mały przedmiot (np. książka) pozostawiony luźno w pojedzie gromadzi tyle energii kinetycznej co pocisk wystrzelony z pistoletu – Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwierzę które ucierpiało podczas wypadku, jest ranne lub nieprzytomne, a było objęte ochroną ubezpieczyciela np. w ramach Auto Assistance Gothaer TU SA może liczyć na pomoc. W razie potrzeby, poszkodowanym w wypadku zwierzęciu, zapewnimy transport do lecznicy i odpowiednią pomoc weterynaryjną. A jeśli dojdzie do najgorszej sytuacji – czyli śmierci pupila – pokryjemy również koszt utylizacji zwłok. W sytuacji kiedy to my doznamy obrażeń i nie możemy dalej sprawować opieki nad zwierzęciem, w ramach posiadanego ubezpieczenia w Gothaer, zostaną zorganizowane i pokryte koszty przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna, a w przypadku przewozu do hotelu czy schroniska również dodatkowo zostaną pokryte koszty jego pobytu.
Psie akcesoria i ciekawe rozwiązania
Bywa, że zwierzęta nie lubią podróżować, mają chorobę lokomocyjną, czują niepokój. Względy bezpieczeństwa są najważniejsze, ale warto jednak zadbać o komfort pupila. Jak poprawić mu nastrój? Do bagażnika lub na tylne siedzenie warto zabrać jego ulubiony kocyk, zabawkę lub gryzak. Podczas podróży warto dużo mówić i uspokajać, puścić ulubioną muzykę. Jeśli ruszamy w daleką trasę, dobrze jest zorganizować częste przystanki na psią toaletę, chwilę zabawy, ulubiony posiłek. Wtedy podróż będzie znacznie przyjemniejsza. A co w przypadku, gdy nasz zwierzak sprawia kłopoty? Bardzo ważną kwestią jest OC – może nam się przydać, kiedy pupil kogoś ugryzie, podrapie lub spowoduje jakieś szkody.
*i Badanie TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”, Maj 2017
***