Widoczny Senior na drodze

Seniorzy Myszkow Policja
Policjanci z Myszkowa spotkali się ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myszkowie. Bezpieczeństwo seniorów to główny temat zajęć przygotowany przez mundurowych. Stróże prawa zachęcali słuchaczy do do noszenia elementów odblaskowych.
Zaproszeni słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, policjanci spotkali się ze studentami - seniorami. W spotkaniu z mundurowymi uczestniczyło blisko 60 słuchaczy. Podczas wykładu przedstawiono uczestnikom spotkania założenia związane z ich bezpieczeństwem. Seniorzy byli bardzo zainteresowan kwestiami bezpieczeństwa, na które oni sami mają bezpośredni wpływ. Dlatego też zwrócono szczególna uwagę na bezpieczeństwo pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię na przejściach dla pieszych oraz w rejonie skrzyżowań. Omówiono kwestie dotyczące uczestnictwa w zdarzeniach drogowych osób starszych. Mundurowi podkreślili, że osoby starsze i ich zachowanie na drogach mają ogromny wpływ na kształtowanie w młodym pokoleniu bezpiecznych postaw. Spotkanie wzbudziło wiele emocji i pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi. Na zakończenie spotkania, każdemu z uczestników wykładu przekazano elementy odblaskowe.
 

Policjanci z Myszkowa spotkali się takze z grupą seniorów z Żarek, z którymi rozmawiali o bezpieczeństwie. Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Strażą Miejską w Żarkach. Podczas prelekcji mundurowi odpowiadali na szereg pytań nurtujących mieszkańców Żarek.

Policja Myszkow 2018
 

Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie realizując swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu, zorganizowała spotkanie pn. „Bezpieczny senior”. Dzisiejszą tematyką rozmów było zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa osób starszych, które są narażone w dużym stopniu na działania ze strony przestępców.

Policjanci już na samym początku spotkania zwrócili uwagę na przestępstwa, których dopuszczają się sprawcy na szkodę osób starszych. Informowali zebranych, jak nie dać się oszukać przestępcom działającym metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać lub okraść, uczestnicząc w różnego rodzaju prezentacjach, spotkaniach przygotowywanych przez nieuczciwych sprzedawców. Na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do zmiany usługodawcy.

Podczas spotkania poruszono również tematy dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Żarek, ochrony ich mienia przed włamaniami i kradzieżami. Przypomniano również zasady korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, omówiono pracę dzielnicowego, zachęcano do korzystania z aplikacji „Moja komenda” oraz „Dzielnicowy bliżej nas”.

W trakcie prelekcji seniorzy dyskutowali z policjantami o nurtujących ich problemach dotyczących bezpieczeństwa. Mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań względem policji w zakresie poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Podczas prelekcji seniorzy mieli również okazję dowiedzieć się, w jaki sposób uchronić się przed szkodliwym działaniem środowiska. Cenne wskazówki przedstawił dla nich funkcjonariusz straży miejskiej. Spotkanie miało na celu przede wszystkim wypracowanie wspólnych metod działania oraz przedsięwzięć zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń.

Mundurowy z wydziału ruchu drogowego omówił zasady bezpieczeństwa na drodze. Poruszył temat rowerzystów i na podstawie przepisów Prawa o Ruchu Drogowym przypomniał słuchaczom wszystkie przepisy, które obowiązują niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym również pieszych. Na podstawie wieloletniego doświadczenia i praktyki w zawodzie, zwrócił uwagę na te wykroczenia, które najczęściej popełniają piesi i rowerzyści. I w tym miejscu wywiązała się żywa dyskusja. Aspirant Wojciech Widera odpowiadał na szereg pytań dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik spotkania w trosce o jego bezpieczeństwo otrzymał opaskę odblaskową.