Polska należy do najszybciej starzejących się krajów w Unii Europejskiej. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią już praktycznie 1/4 polskiego społeczeństwa. Dodatkowo wygląda na to, że w najbliższych latach liczba ta będzie sukcesywnie wzrastać. Jeśli sytuacja demograficzna nie ulegnie większej zmianie, w 2050 roku liczba osób w wieku 60+ będzie wynosić 13,7 mln, czyli ponad 40 proc. naszego społeczeństwa.
Podobne zmiany demograficzne zachodzą obecnie w większości krajów europejskich. Sprawiają one, że to właśnie seniorzy w najbliższych latach będą stanowić szczególnie ważną grupę wiekową, dlatego tak istotne jest zrozumienie ich potrzeb.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania problematyką aktywizacji seniorów. Dzisiejszy senior chce pozostać jak najdłużej samodzielny i w pełni korzystać z uroków życia. Postawie tej sprzyjają liczne badania potwierdzające ogromne znaczenie aktywności zawodowej i społecznej dla poziomu zadowolenia z życia osób starszych. Seniorzy, którzy realizują swoje pasje, mają większe poczucie spełnienia, są bardziej optymistyczni i zadowoleni z siebie oraz relacji z innymi. Ponadto osoby takie mniej skarżą się na dolegliwości chorobowe.
Wrocław nieustannie dąży do tego, aby stworzyć maksymalnie przyjazne warunki seniorom i ich rodzinom. Dzięki wsparciu ekspertów z dziedziny gerontologii i zainteresowanych społeczników, miasto może się pochwalić bardzo dużą liczbą projektów adresowanych do osób starszych. Pomysłodawcy wrocławskiej polityki senioralnej aktywnie współpracują ze środowiskami lokalnymi, poszukując nowych udogodnień dla osób starszych i wspierając integrację międzypokoleniową.