Żylaki to nie tylko problem związany z estetyką. Niestety jest to sprawa bardziej złożona i wymaga konkretnego leczenia. Im krócej będziemy zwlekać z wizytą u lekarza i postawieniem diagnozy, a co za tym idzie – zastosowaniem odpowiedniego leczenia, będzie nam łatwiej zahamować rozwój choroby. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków, warto zastosować żele czy suplementy diety, które poprawiają krążenie i usprawniają je. Jednocześnie wzmacniają i uszczelniają ściany żył i zapobiegają obrzękowi kończyn dolnych.
Pierwszymi objawami powstających żylaków są uczucie ciężkości nóg, ich obrzęk i mrowienie. Powstawaniu żylaków sprzyja całkowicie siedzący, ale również stojący tryb życia, który obciąża kończyny. Ulgę mogą też przynieść rajstopy lub pończochy antyżylakowe. Dzielą się na te stosowane w początkach choroby lub by jej zapobiegać i są one stosowane jako relaksacyjne lub też takie uważane za lecznicze – stosowane po zabiegach usuwania żylaków, specjalnie dobrane siłą ucisku przez lekarza. Ponieważ dzisiejsza technika poszła do przodu, lekarze stosują coraz mniej
inwazyjne sposoby usuwania żylaków, które nie wymagają długiej rekonwalescencji i pozwalają szybko wrócić do formy po zabiegu. Popularny zabieg wykonywany na żylakach to skleroterapia, polegająca na wprowadzeniu do żyły za pomocą igły specjalnego płynu, który powoduje jej sklejenie. Stosowana jest do leczenia żylaków małych lub średnich. W zaawansowanym stadium żylaków należy je usunąć metodą zwaną strippingiem. Coraz popularniejsze staje się również stosowanie laserowych terapii w procesie leczenia żylaków. Nie wszystkie metody ś jednak refundowane przez NFZ, a koszty takie leczenia mogą być dość spore. By zapobiegać powstawaniu żylaków warto zadbać o siebie, redukując i utrzymując wagę ciała, ponieważ otyłość sprzyja powstawaniu żylaków, nie nosić wysokich szpilek, zrezygnować z nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów, a także pamiętać o tym, ze środki antykoncepcyjne także mają wpływ na powstawanie żylaków.
Seniorzy