Wybór okularów wbrew pozorom nie należy do najprostszych. O ile przy dopasowaniu szkieł z pomocą przychodzą specjaliści podczas kontrolnych wizyt w lekarskich gabinetach czy optycznych salonach, o tyle dobranie oprawek pozostaje niemal indywidualną kwestią. W pierwszym przypadku warto dodać, iż wykorzystanie właściwych szkieł nie jest zależne tylko od wielkości wady wzroku, ale również od wieku, wykonywanej pracy, częstotliwości poruszania się pojazdami, aktywności fizycznej, itp. Co więcej, przy doborze szkieł uwagę powinny zwracać takie aspekty, jak łatwość ich czyszczenia, przejrzystość bądź reakcja na zróżnicowane oświetlenie. W ostatnim z wymienionych elementów sporą rolę odgrywa tzw. powłoka antyrefleksyjna soczewek (zalicza się tu jej następujące rodzaje: hydrofobowe, oleofobowe i antystatyczne).
Z kolei podejmując decyzję dotyczącą oprawek istotny jest komfort noszenia. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których oprawy zsuwają się z nosa, znacznie wystają za uszy albo ich wielkość jest nieproporcjonalna do kształtu twarzy. Zatem w celu dostosowania oprawy do twarzy użytkownika wystarczy zmierzyć szerokość skroniową. Ponadto należy określić kształt buzi. Przy kwadratowej twarzy poleca się oprawy wąskie i delikatnie zaokrąglone, dzięki czemu uzyska się efekt wydłużenia brody.
Przy prostokątnej (podłużnej) – lekko owalne, kończące się w połowie twarzy, by nie podkreślać jej długości. Dla trójkątnej odpowiednie są okulary z prostą poziomą linią, dla okrągłej oprawki prostokątne (kanciaste), a dla owalnej – oprawy, których wymiary odpowiadają szerokości twarzy. Ponadto ważne staje się ich przeznaczenia, np. gdy są one używane do czytania lub prowadzenia pojazdów, nie mogą ograniczać pola widzenia. Sprawą drugorzędną, choć często poruszaną ze względu na walory estetyczne, jest kolorystyka oprawek. W zależności od osobistych upodobań można w tym zakresie kierować się barwą oczu, stylem ubioru, zajmowanym stanowiskiem, pełnionymi funkcjami, obowiązkami, wiekiem, charakterem, osobowością, itp.
JS