Tak wynika z najnowszego raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, które sprawdziło m.in. jak polskie gospodarstwa radzą sobie w obliczu nieoczekiwanych wydatków.
Najgorzej w tej sytuacji wypadają seniorzy, których zazwyczaj nie stać na pokrycie dodatkowych kosztów, ale często również tych codziennych.
Gospodarstwo przeciętnego polskiego emeryta co miesiąc ma do dyspozycji ok. 1600 zł brutto. Za tę kwotę musi on nie tylko zapłacić za czynsz, co miesięczne rachunki i żywność, ale również za leki. I to właśnie z tym emeryci mają największy problem (43%). na drugim miejscu znalazły się koszty mieszkaniowe, a na trzecim żywności. To oznacza, że dodatkowy wydatek w postaci wymiany instalacji, naprawy urządzenia czy choćby wizyta u specjalisty lub koszty leczenia, których nie pokrywa NFZ, to często dla seniora rzecz niemożliwa.
Z raportu wynika, że w takiej sytuacji seniorzy sięgają po pożyczki u rodziny lub znajomych, a w drugiej kolejności po kredyty w banku. Z analizy raportu możemy wyczytać, że w pierwszej kolejności pożyczki te idą na pokrycie kosztów innych pożyczek, następnie na inne wydatki, a dopiero na trzecim miejscu emeryci wskazują niespodziewane wydatki. To i tak pokazuje, że przeciętny senior po prostu nie radzi sobie z takimi sytuacjami, a właściwie nie pozwalają mu na to zbyt niskie świadczenia, jakie otrzymuje.