Choć przysłowie w oryginale brzmi nieco inaczej, to w zasadzie nauka już dawno udowodniła, że samopoczucie ma bezpośredni związek z pracą mózgu.
Poza tym odpowiednia stymulacja tego największego mięśnia, choćby poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, ma zbawienny wpływ na jego kondycję, a
tym samym na nasze zdrowie psychiczne.
Powszechnie uważa się, że to łamigłówki, układanki, zagadki czy inne gry logiczne są najlepszym treningiem dla mózgu. To prawda, ale tylko w połowie. Zdrowe ciało to również klucz do prawidłowo pracującego mózgu, o którym niestety często zapominamy. Co ciekawe nie tylko regularne ćwiczenia, ale również prawidłowa dieta przyczynią si do tego, że mózg będzie starzał się z wdziękiem.
Obecnie na demencję starczą cierpi ok. 47 mln ludzi na świecie. Naukowcy przewidują, że w 2050 roku liczba ta się potroi. Co prawda objawów demencji, ani samej choroby nie można zatrzymać, ale z pewnością pomoże, ale każdy z nas może podjąć działania w celu zachowania zdolności myślenia, rozwiązywania problemów czy zapamiętywania, z którymi mogą zmagać się na starość.
Najważniejsze to odpowiednio zadbać o kondycję serca i płuc, a to osiągniemy dzięki dobremu krążeniu i cyrkulacji powietrza. Te z kolei najłatwiej osiągnąć poprzez regularne ćwiczenia. Aktywność i zdrowie mózgu pozwoli zachować tzw. rezerwę mózgu, czyli zdolność tego narządu do znoszenia trudnych warunków, w tym starzenia się.