Zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem w młodości może wpłynąć na późniejszą aktywność mózgu. Chodzi oczywiście o spędzanie najlepszego okresu na aktywność fizyczną na kanapie oglądając telewizję, co później odbija się na zdolności zapamiętywania i logicznego myślenia. Do takich wniosków doszli naukowcy z Northern California
Institute of Research and Education w San Francisco.
Aktywność fizyczna we wczesnej młodości i późniejszych latach może mieć wpływ na zdrowie psychiczne w podeszłym wieku, a także wystąpieniem objawów Alzheimera i demencji starczej. Spośród ponad 3 tys. przebadanych osób aż 17 % wykazało długotrwałą niską aktywność fizyczną, a 11 % wysoki poziom oglądalności telewizji. Część z badanych znalazła się i w jednej i w drugiej grupie.
Dokładne testy sprawdzające aktywność mózgu u tych osób przeprowadzone zostaną dopiero po 25 latach, ale już teraz naukowcy stwierdzili znaczną różnicę w aktywnej pracy mózgu względem osób aktywnych fizycznie. Są oni bardziej podatni na choroby związane z mniejszą aktywnością mózgu, które występują w podeszłym wieku niż pozostali. Badania nad zależnościami pomiędzy aktywnością fizyczną w młodości, a sprawnością mózgu na starość prowadzone są już od dawna i stanowią element złożonych badań nad lekiem na Alzheimera i demencję starczą.